Od 22 czerwca do 1 lipca odbywać się będzie IV festiwal Wrocław Non Stop.
Jak twierdzą organizatorzy festiwalu, jego główną ideą jest "tworzenie pozytywnego wizerunku miasta". - Chcemy wchłonąć jego przestrzeń i kreować nowe miejsca Wrocławia. Na te dziesięć dni sztuka wyjdzie na ulice, zmieniając je w galerię, a parki i place w scenę muzyczną i teatralną - mówił, podczas konferencji prasowej poprzedzającej festiwal, dyrektor biura Promocji Miasta Paweł Romaszkan.
Po raz pierwszy w historii festiwalu, sercem wszystkich wydarzeń będzie, znajdujący się w centrum miasta Plac Nowy Targ. "Do tej pory było to miejsce martwe i praktycznie niewykorzystane. Chcieliśmy to zmienić, czyli ożywić go. Wpuścić tutaj więcej kolorów, dźwięków, artystów, żeby na 10 dni festiwalu odmienić to miejsce" - powiedział PAP w piątek koordynator festiwalu, Krzysztof Rasiewicz.
Na Placu odbędzie się m.in. pokaz twórczości japońskiego artysty Kyota Takahashiego, którego projekcje multimedialne wyświetlane będą na okolicznych budynkach. Zgromadzona publiczność będzie mogła obejrzeć również przedstawienie "Babel" przygotowanego w ramach projektu Pantomimy Non Stop Teatru Formy Józefa Markockiego, czy wysłuchać koncertu muzyki klubowej.
Powstanie specjalny park dla twórców graffiti, gdzie każdy będzie mógł namalować coś własnego. Jak mówi Rasiewicz, jedynym warunkiem jest dominacja koloru pomarańczowego i fioletowego, czyli kolorów festiwalowych.
Gwiazdą 4. edycji Wrocław Non Stop będzie Iggy Pop. "Koncert Iggy and the Stooges, weteranów punk rocka poprzedzi występ Lecha Janerki, naszej rodzimej legendy rocka. Ze względów bezpieczeństwa koncert odbędzie się w Hali Orbita, a nie jak dotychczas sądziliśmy na Stadionie Olimpijskim" - tłumaczył Romaszkan.
Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się dwudniowy koncert na Wyspie Słodowej - Wrocław Niezależny, który będzie przeglądem wrocławskiej i światowej muzyki niezależnej, od muzyki elektronicznej i industrialu, po punk i reggae. Zagrają na nim m.in. zespoły: Dezerter, Izrael, Siddhartha, Joint Venture Sound System oraz D Archangel .
Wrocław Non Stop ma również na celu tworzenie spotkań międzykulturowych. W ramach festiwalu powstała tzw. Dzielnica Wzajemnego Szacunku, która skupia wyznawców prawosławia, katolików, żydów, buddystów oraz protestantów. Przez wszystkie dni festiwalowe będzie można odwiedzić tam m.in. wystawę naczyń liturgicznych różnych obrządków.
W ostatnią noc festiwalu z 30 czerwca na 1 lipca odbędzie się czyli nocny maraton muzyczny, który zakończy wspólne śniadanie dla uczestników, przy akompaniamencie ludowych bębniarzy z Włoch.
Organizatorem Wrocław Non Stop jest Miasto Wrocław, które na ten cel przeznaczyło blisko 1,5 mln zł.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl