21-23.03: Stana Sakai w Polsce

Data: 2008-03-25 23:05:07 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 21-23.03: Stana Sakai w Polsce

Twórca popularnej serii komiksowej pt. "Usagi Yojimbo" Stana Sakai, będzie gościł w Polsce w dniach 21 – 23 kwietnia.
    
   

Spotkania z czytelnikami odbędą się w następujących terminach:

21.04 Kraków
18.30-21.00 spotkanie i sesja autografów (spotkanie w ramach POPLITu)

22.04 Katowice
Godz. 17.00-18.30 podpisywanie komiksów w księgarni Imago
19.00-21.00 spotkanie z czytelnikami Śląskiego Klubu Fantastyki

23.04 Warszawa
Godz. 15.30-17.30 – podpisywanie komiksów w księgarni Centrum Komiksu
Godz. 18.00-20.00 – podpisywanie komiksów w księgarni Komikslandia.

Usagi Yojimbo – dosłownie "Królik Ochroniarz" to komiks stworzony przez Stana Sakai.
Akcja w Usagim Yojimbo toczy się na początku epoki Edo feudalnej Japonii (wczesny wiek XVII). Zamiast ludzi w historii występują antropomorficzne zwierzęta, a głównym bohaterem jest Królik Ronin, Miyamoto Usagi, który wędruje po kraju jako shugyosha (pielgrzymujący wojownik), czasami wykonujący pracę yojimbo (ochroniarz). Stąd tytuł Usagi Yojimbo.

Inspirację do stworzenia komiksu Stan Sakai czerpał z postaci sławnego japońskiego fechmistrza Miyamoto Musashiego, jak również z komiksu Groo The Wanderer, Lone Wolf and Cub i z filmów uznanego reżysera Akiry Kurosawy.

Komiks składa się z krótkich historii, które łączą główne wątki fabularne. Fabuła zawiera wiele odniesień do historii i folkloru Japonii, czasami pojawiają się postaci mityczne.

Architektura, ubrania, broń i inne przedmioty narysowane są tu z zachowaniem wierności epoce. Często historie zawarte w komiksach dobierane są pod kątem pokazania różnych elementów japońskiej sztuki i rzemiosła, np. przyozdabianie latawców, miecze, garncarstwo. Wysiłek Sakaiego został doceniony przez jury Parent’s Choice Award za wartości edukacyjne. Seria komiksowa zachowała również tradycyjny japoński zwyczaj, według którego nazwisko staje się imieniem.

Usagi pojawił się po raz pierwszy w listopadzie 1984 roku w serii komiksowej Albedo Anthropomorphic  nr2, wydanej przez Thoughts and Image.

Usagi był publikowany przez kilka wydawnictw, m.in. Thoughts and Image, Fantagraphics Books, Mirage Studios, Radio Comix, Dark Horse Comics. Jest dostępny w sprzedaży m.in. w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii, Francji, Polsce, Niemczech, Włoszech, Finlandii, Szwecji, ale nie w Japonii.

Stan Sakai jest laureatem Parent’s Choice Award, dwóch hiszpańskich wyróżnień Haxtur, Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarskiego, kilku Nagród Eisnera i prestiżowej National Cartoonist Society Award w kategorii komiksu.

Urodzony w Japonii, z japońsko-amerykańskiego ojca i matki Japonki, wychowywał się na Hawajach i przesiąknął kulturą amerykańską. Autor amerykańskich komiksów mocno inspirowanych filmami japońskimi, osadzonych w feudalnej Japonii, ale zamieszkałej przez zwierzątka futerkowe oraz – z rzadka – dinozaury.

Stan Sakai urodził się w Kyoto, w Japonii, dorastał na Hawajach, obecnie mieszka w Kalifornii wraz z żoną Sharon i dziećmi: Hannah i Mathew.

Ukończył wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Hawajskiego, a swoje studia uzupełnił w Art Center College w Pasadenie w Kalifornii.

Historie komiksowe Sakaiego o Usagim Yojimbo pojawiły się w 1984 roku. Postać ta wykorzystywana gościnnie w telewizyjnym serialu rysunkowym Teenage Mutant Ninja Turtles, stała się inspiracją zabawek, była drukowana na koszulkach i doczekała się własnej serii komiksów.

W 1991 roku Stan Sakai narysował futurystyczny cykl o przygodach potomka Usagiego, pod tytułem Space Usagi. Królik-samuraj występuje tam w scenerii science fiction.

Stan był wielokrotnie nagradzany nie tylko za Usagiego Yojimbo, ale także za pracę nad komiksem Sergio Aragone’a Groo the Wanderer oraz za komiksy Spider Man, drukowane w niedzielnych wydaniach gazet.

Otrzymał między innymi nagrody: Parent’s Choice, Inkpot Award i – wielokrotnie – Nagrodę Eisnera.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje