Niepiosenki” to zbiór felietonów Kazika Staszewskiego, jednego z najważniejszych polskich twórców przełomu XX i XXI wieku. Artysta będzie promować swoją książkę w Klubie Pod Jaszczurami.
środa, 2 lipca, godz. 19
Klub Pod Jaszczurami (Kraków, Rynek Główny 8)
wstęp wolny
z Kazikiem rozmawiać będzie Bartek Borowicz
info wydawcy:
Kazika Staszewskiego nikomu przedstawiać nie trzeba – wokalista, autor tekstów i współzałożyciel zespołu Kult, potem również autor płyt solowych i tych nagranych z zespołami KNŻ, Buldog i El Dupa. Znany jest z ostrego języka, bezkompromisowych i często kontrowersyjnych tekstów. To wszystko można znaleźć w zarówno w tekstach Kazika, jak i felietonach, które ukazują się już od przeszło piętnastu lat.
Pierwsze felietony Kazika zaczęto drukować w miesięczniku muzycznym „Tylko Rock”. Potem Staszewskiego można było czytać m. in. w „DVD Kino Domowe”, „Machinie”, dodatku telewizyjnym do „Gazety Wyborczej”, krótko w dziale sportowym „Dziennika”, a ostatnio ponownie w „Machinie”. W książce „Niepiosenki” przedrukowano około 240 tekstów, które zmieściły się na ponad 650 stronach.
„Mój wydawca jest złodziejem” czy „Kto kupuje pirackie płyty, ten kutas i niech spierdala – po dwakroć, po trzykroć. Nie ma klientów bez złodziei.” - to zdania pochodzące z felietonów Kazika, które wryły się w pamięć, a wręcz weszły do codziennego użycia. Znajdziecie je w zbiorze „Niepiosenki”. Jest tu również (po raz pierwszy w wersji drukowanej!) kontrowersyjny felieton „ZOO jednak działa”, który miał ukazać się w „Gazecie Wyborczej” w czerwcu 2005 roku. Redakcja nie zgodziła się go opublikować, a to doprowadziło do zerwania współpracy. A o co poszło? Kazik jak zwykle ostro potraktował głupotę i małostkowość ówczesnej elity politycznej.
„Niepiosenki” to debiutancka książka Wydawnictwa KosmosKosmos prowadzonego przez starszego syna Kazika Staszewskiego - ... Kazika Staszewskiego. Wydano ją zarówno w miękkiej (39,90 zł), jak i twardej oprawie (49,90 zł).
Salon Literacko-Muzyczny
Impreza odbywa się od początku 2007 roku w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie. Pomysłodawcą jest Bartek Borowicz, organizatorem i producentem Grzegorz Kopeć. Podczas Salonu rozmawiamy o książkach związanych z muzyką. Biografie, wywiady, wspomnienia – te pozycje brane są na warsztat. Każde spotkanie ma osobny scenariusz. W programie imprezy są filmy, koncerty, wypowiedzi dziennikarzy i muzyków. Stałym punktem jest koncert młodej kapeli, która oprócz własnych utworów prezentuje covery z repertuaru bohatera wieczoru (grupy lub solisty).
To za nami:
Styczeń 2007 – „Marek Grechuta. Portret Artysty”- Wojciech Majewski (Znak)
Luty 2007 – „Coldplay. Otwórz oczy” - Marcin Babko (In Rock)
Marzec 2007 – „Bono o Bono” – Mischka Assyas (Znak)
Maj 2007 – „John Lennon we wspomnieniach” (Zysk i S-ka)
Czerwiec 2007 – „Lista Przebojów Trójki 1994 – 2006” (Prószyński i S-ka)
Październik 2007 – „Piosenki i nie” – Robert Kasprzycki (RadioKraków)
Listopad 2007 – „Catch a Fire - życie Boba Marleya” – Timothy White
Styczeń 2008 – „U2 - Koncert” - Muharem Bazdulj (Czarne)
Luty 2008 – „Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa” - Jay S. Jacobs (Wydawnictwo Dolnośląskie)
Kwiecień 2008 – „Joy Division i Ian Curtis – przejmujący z oddali” - Deborah Curtis (Iskry)
Maj 2008 - „The Clash – Rat Patrol From The Fort Bragg” - Alan Parker