19-29.07: Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Era Nowe Horyzonty"

Data: 2007-07-10 19:53:14 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 19-29.07: Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Na odbywającym się po raz siódmy, a we Wrocławiu po raz drugi MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMOWYM "ERA NOWE HORYZONTY" zostanie pokazanych ponad 350 filmów długo- i krótkometrażowych i ponad 100 tytułów premierowych. Festiwal będzie trwał od 19 do 29 lipca.

Najważniejszą częścią festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty obejmujący 18 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów, które są wybierane spośród setek tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych. Jeden z nich otrzyma GRAND PRIX - nagrodę główną festiwalu przyznawaną na podstawie ocen publiczności. W tym roku publiczność zobaczy:
 AFR, reż. Morten Hartz Kaplers (Dania);
 BODY RICE, reż. Hugo Vieira da Silva (Portugalia);
 CICHE ŚWIATŁO (SILENT LIGHT / STELLET LICHT, reż. Carlos Reygadas (Meksyk);
 CZY TO BOLI? - PIERWSZA BAŁKAŃSKA DOGMA (DOES IT HURT? - THE FIRST BALKAN DOGMA / BOLI LI? - PRVA BALKANSKA DOGMA, reż. Aneta Lesnikovska (Macedonia, Holandia, Kosowo);
 DO CIEBIE, CZŁOWIEKU (YOU, THE LIVING / DU LEVANDE), reż. Roy Andersson (Szwecja);
 IMPORT EXPORT, reż. Ulrich Seidl (Austria);
 JAJKO (EGG / YUMURTA), reż. Semih Kaplanoglu (Turcja, Grecja);
 LAS W ŻAŁOBIE (THE MOURNING FOREST / MOGARI NO MORI), reż. Naomi Kawase (Japonia, Francja);
 NIE CHCĘ SPAĆ SAM (I DON'T WANT TO SLEEP ALONE / HEI YANQUAN), reż. Tsai Ming-Liang (Malezja, Chiny, Tajwan, Francja, Austria);
 OPERA JAWA, reż. Garin Nugroho (Indonezja, Austria);
 POTOSI: CZAS PODRÓŻY (POTOSI, THE JOURNEY / POTOSI: LE TEMPS DU VOYAGE), reż. Ron Havilio (Izrael, Francja);
 POZA TYM (APART FROM THAT), reż. Jennifer Shainin, Randy Walker (USA);
 POŻEGNANIE FALKENBERG (FALKENBERG FAREWELL / FARVÄL FALKENBERG), reż. Jesper Ganslandt (Szwecja, Dania);
 PÓŁKSIĘŻYC (HALF MOON / NIWEMAG), reż. Bahman Ghobadi (Iran, Irak, Austria, Francja);
 SAMOTNOŚĆ (SOLITARY FRAGMENTS / LA SOLEDAD), reż. Jaime Rosales (Hiszpania);
 WOLFSBERGEN, reż. Nanouk Leopold (Holandia, Belgia);
 ZDARZYŁO SIĘ PRZED CHWILĄ (IT HAPPENED JUST BEFORE / KURZ DAVOR IST ES PASSIERT), reż. Anja Salomonowitz (Austria);
 ŚWIATŁO STULECIA (SYNDROMES AND A CENTURY / SANG SATTAWAT), reż. Apichatpong Weerasethakul (Tajlandia, Francja, Austria).
Po raz drugi w programie znalazł się Konkurs Nowe Filmy Polskie prezentujący premierowe pełnometrażowe filmy polskie, zarówno fabularne, jak i dokumentalne. Międzynarodowe jury przyzna zwycięzcy Wrocławską Nagrodę Filmową ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia. W tym roku w konkursie zostaną pokazane:
 Z MIŁOŚCI Leszka Wosiewicza - opowieść o niezwykłym związku, który połączył byłego muzyka rockowego z bezdomną dziewczyną z dworca;
 NA BOSO Piotra Matwiejczyka - próba poznania przyczyn, które skłoniły młodą dziewczynę do próby samobójczej;
 BALLADA O PIOTROWSKIM Rafała Kapelińskiego, w której tytułowy bohater, po śmierci swojego opiekuna, aptekarza z małego miasteczka, postanawia radzić sobie w życiu sam;
 NADZIEJA Stanisława Muchy - historia nietypowego szantażu, scenariusz filmu napisał wieloletni współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego - Krzysztof Piesiewicz;
 NA NIEBIE NA ZIEMI Macieja Cuske o grupie fascynatów zjawisk nadprzyrodzonych, z których jeden z za wszelką cenę postanawia zdobyć dowód na istnienie kosmitów;
 RAJ ZA DALEKO Radosława Markiewicza - nowy film twórcy ZŁOMU i METANOI i ostatnia część "trylogii czarnej kurtki " obrazującej trzy najważniejsze uczucia: wiarę, nadzieję i miłość;
 WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE Tomasza Wiszniewskiego - opowieść o pielgrzmce do Częstochwowy, w którą, z zupełnie różnych przyczyn wyruszają 12-letni chłopiec i 35-letni mężczyzna.
Odbędzie się również Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, który pozwala festiwalowej publiczności na bieżąco śledzić polską produkcję krótko- i średniometrażową. W tej edycji do selekcji filmów dokumentalnych i animowanych dołączą również krótkometrażowe fabuły. W tym roku w konkursie bierze udział m.in. film Rafała Skalskiego 52 PROCENT - zdobywca Grand Prix - Złotego Lajkonika tegorocznego, 47. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO.

W cyklu Panorama kina współczesnego: "Mistrzowie" i "Odkrycia" zostaną pokazane wybrane filmy nagradzane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Panorama podzielona jest na dwie części. W części "Mistrzowie" pokazywane są filmy zrealizowane przez uznanych twórców. Z kolei w części "Odkrycia" będzie można odnaleźć nowe talenty. Ważnym elementem tej sekcji będą również pokazy specjalne - najbardziej interesujące zjawiska tego sezonu.

Tradycją Festiwalu jest coroczna prezentacja wybranej kinematografii narodowej. Tegoroczną propozycję stanowi najbogatszy do tej pory przegląd kina australijskiego. Sekcja, prezentująca jedną z najbardziej egzotycznych, a równocześnie wciąż jeszcze mało znaną w Polsce kinematografię, podzielona zostanie na 3 części: nowe kino australijskie, pokazujące współczesne tendencje panujące w kinematografii australijskiej; filmy australijskiej nowej fali - najciekawsze dokonania kina australijskiego lat 70. (filmy tak uznanych twórców, jak Peter Weir, Bruce Beresford, Gillian Armstrong) oraz filmy z udziałem Gosi Dobrowolskiej (gwiazdy Paula Coxa, polskiej aktorki, która urodziła się we Wrocławiu, a od lat mieszka w Australii).

Selekcji filmów dokonał David Stratton, znany na całym świecie krytyk australijski, na stałe współpracujący z tygodnikiem "Variety". Przeglądowi towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne organizowane wspólnie z Ambasadą Australii, pokazujące egzotykę i specyfikę tego odległego kraju - plenerowa wystawa fotograficzna dotycząca Australii, wyeksponowana na wrocławskim Rynku w dniach 9 - 30 lipca 2007 oraz pokaz slajdów Marka Tomalika - podróżnika i dziennikarza.

W tym roku, w ramach cyklu Retrospektywy zostaną pokazane przeglądy twórczości: Hala Hartleya - jednego z najważniejszych reżyserów amerykańskiego kina niezależnego; Federica Fellinieggo - jednego z wielkich mistrzów europejskiej kinematografii, współtwórcy włoskiego neorealizmu; Zbigniewa Cybulskiego - retrospektywa zorganizowana z okazji 80. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci wybitnego aktora; Juliana Józefa Antonisza - wybitnego polskiego rysownika, realizatora filmowego i kompozytora, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły animacji oraz "50 lat polskiej szkoły filmowej"- przegląd nurtu, który zaprowadził polskie kino na międzynarodowe festiwale (pokazy filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza czy Kazimierza Kutza).

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu są pokazy filmowej klasyki połączone z koncertami poszukujących muzyków brytyjskich: KREW POETY (1930) w reżyserii Jeana Cocteau z towarzyszeniem Harmonie Band (27 lipca, godz. 19:00, Opera Wrocławska) oraz MĘCZEŃSTWO JOANNY D'ARC (1928) w reżyserii Carla Theodore'a Dreyera z towarzyszeniem Hilliard Ensemble / Harmonie Band (28 lipca, godz. 19:00, Opera Wrocławska).

Wśród festiwalowych cykli znalazły się w programie: "Dokumenty / eseje", czyli selekcja filmów, w których twórcy opowiadają o otaczającej ich rzeczywistości własnym niepowtarzalnym językiem; większą cześć tej sekcji stanowić będą dokumenty muzyczne; "Nocne szaleństwo" to filmy zrobione "z przymrużeniem oka", bawiące się konwencjami; "Film sezonu", czyli wybór najciekawszych tytułów prezentowanych na ekranach polskich kin w sezonie 2006/2007; "Filmy krótkie" to przegląd europejskich filmów krótkometrażowych pokazujący najciekawsze tendencje panujące w ostatnich latach wśród twórców tej formy filmowej; "Kino tańca" - to selekcja najciekawszych filmów tańca z całego świata: etiudy, fabuły i dokumenty nagradzane na najważniejszych festiwalach nurtu dance film i dance video; "Filmy dla dzieci i młodzieży", czyli filmowe propozycje dla najmłodszych wzbogacone o spotkania z twórcami oraz warsztaty artystyczne.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu: 7ff.eranowehoryzonty.pl.

Źródło: www.culture.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje