19-27.09: 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Data: 2008-08-30 00:43:14 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 19-27.09: 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej

51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w dniach 19-27 września 2008 roku. Tegoroczna edycja poświęcona będzie muzyce kompozytorów z Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.

Dwa różne programy z muzyką twórców hiszpańskich i polskich - symfoniczny i kameralny - przedstawi Orkiestra Radia i Telewizji z Madrytu pod dyrekcją Artura Tamayo. Przyjadą także zespoły Barcelona 216 i Plural z Madrytu oraz Sond' Ar-te Electric z Lizbony, grupa w fascynujący sposób dokonująca fuzji muzyki instrumentalnej z elektroniką. Po raz pierwszy w Polsce pojawi sie cantaor Arcángel, jeden z najsłynniejszych obecnie śpiewaków flamenco, który w koncercie inauguracyjnym wystąpi jako solista w orkiestrowym utworze Mauricia Sotelo Si despues de morir. Mauricio Sotelo oraz Jose Maria Sánchez-Verdú to wyróżnione postacie tegorocznej festiwalu - oryginalni twórcy, łączący nowoczesny język dźwiękowy z tradycją muzyki flamenco, arabskiej i żydowskiej, silnie obecnej w kulturze półwyspu iberyjskiego. Sánchez-Verdú przedstawi m.in. utwór Maqbara, który napisał na orkiestrę i głos innego sławnego śpiewaka Marcela Pérèsa, dysponującego niezwykłą techniką śpiewu mozarabskiego. Utwór i śpiewaka usłyszeć będzie można podczas finałowego koncertu festiwalu.

W ramach festiwalu odbędą się nietypowe wydarzenia, m.in. mecz piłkarski (Meksyk-Brazylia, rozegrany podczas mistrzostw FIFA w 1999 roku), odwzorowany za pomocą dźwięków orkiestry (Inguesu Enrico Chapeli w koncercie inauguracyjnym), instalacja Andrei Pensado i Grega Kowalskiego Pamięć zwierciadła, w której każdy, za pomocą laserowego pilota, będzie mógł skomponować własny utwór audiowizualny, czy projekt Kwartludium i beatboxerzy (kwartet instrumentalny specjalizujący się we współczesnej muzyce poważnej plus Tik-Tak i Zgas jako soliści w specjalnie przygotowanym, premierowym repertuarze utworów młodych kompozytorów z Polski, Argentyny i Meksyku).
W związku z 80. rocznicą urodzin zmarłego niedawno Karlheinza Stockhausena, w hali Torwaru wykonane zostaną: Cosmic Pulses, muzyka elektroniczna o niezwykłej sile oddziaływania, Michaels Reise z opery Donnerstag oraz, również elektroniczne, Hymnen w wersji z orkiestrą. To pochodzące z drugiej połowy lat 1960. wizjonerskie i aktualne w dobie jednoczenia się świata dzieło, przetwarza i stapia w jedną integralną kompozycję hymny ponad stu krajów świata. Hymnen zostaną przygotowane podczas dziesięciodniowych warsztatów przez European Workshop for Contemporary Music, czyli orkiestrę złożoną z młodych polskich i niemieckich muzyków, której patronuje "Warszawska Jesień" i Niemiecka Rada Muzyczna. Warsztaty i koncert poprowadzi dyrygent Pedro Amaral, nad realizacją dźwięku elektronicznego czuwać będzie Bryan Wolf. Po koncercie na "Warszawskiej Jesieni" orkiestra zaprezentuje Hymnen w Mediolanie i Pforzheim w Niemczech.

Podczas "Warszawskiej Jesieni", tradycyjnie zostaną przedstawione światowe prawykonania utworów specjalnie zamówionych przez festiwal. Będą to: duża forma orkiestrowa Pawła Szymańskiego oraz kompozycje kameralne zamówione u twórców polskich i iberoamerykańskich.
W festiwalu wezmą udział: Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Wystąpią także: MusikFabrik z Kolonii, Seattle Chamber Players, saksofonowy Sonic Art Quartett z Berlina oraz Aleph Gitarrenquartett, również z Berlina. Na festiwal przyjedzie również światowej sławy altowiolistka Tabea Zimmermann.

Program teorocznej edycji festiwalu dostępny jest na stronie: http://www.polmic.pl.

Źródło: www.culture.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje