18 grudnia twórcy Mikropolis zagoszczą w Warszawie

Data: 2008-12-15 22:27:10 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 18 grudnia twórcy Mikropolis zagoszczą w Warszawie

Autorzy komiksu „Mikropolis” – Dennis Wojda i Krzysztof Gawronkiewicz pojawią się na spotkaniu promocyjnym  w księgarni Centrum Komiksu w Warszawie już 18 grudnia o godzinie 16.30!Najnowszy album „Mikropolis, Przewodnik turystyczny” tom 1 to poszerzone wydanie Komiksu o małym miasteczku, pełnym ekscentrycznych mieszkańców, z których każdy obdarzony został charakterystyczną osobowością. Wśród nich znajdziemy m.in. ucznia szkoły podstawowej Ozrabala, jego nadopiekuńczą babcię, tajemniczego doktora Murnaua, poetę Bruna, pijaka Borysa, nauczycielkę Pannę Julię, szynkarza Sama. Każde z nich posiada swoją historię, swoje miejsce i funkcję w miasteczku, swoje przyzwyczajenia i słabości.
Mikropolis jest miniaturą naszego świata. Autorzy w doskonały sposób uchwycili wiele ludzkich przywar i słabości. Dodali do tego trochę absurdu i sporo wysmakowanego humoru. W scenariuszach nie brak również uniwersalnych problemów i filozoficznych pytań oraz licznych nawiązań do literatury, muzyki i kina.
Dennis Wojnowicz i Krzysztof Gawronkiewicz spotkali się na studiach na warszawskiej ASP. Najpierw o komiksach tylko rozmawiali, a z czasem przeszli do twórczej pracy,
z której w 1994 roku zrodziło się miasteczko Mikropolis cieszące się olbrzymia popularnością.
Spotkanie z autorami komiksu odbędzie się w czwartek, 18 grudnia w Centrum Komiksu, przy Al. Niepodległości 148 w Warszawie o godzinie 16.30. W trakcie wydarzenia twórcy będą promowali pierwszy tom słynnego „Mikropolis”, którego wznowienie ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont już 15 grudnia. Wielbiciele ich talentu będą mogli wziąć udział w rozmowie z autorami, a także ustawić się w kolejce po autografy!

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

O autorach
Krzysztof Gawronkiewicz urodził się 1 kwietnia w 1969 w Warszawie. Jest grafikiem, malarzem, storybordzistą i twórcą komiksów. Swoje pierwsze albumy zaczął tworzyć jeszcze w szkole podstawowej. Od 1989 ilustrował opowiadania w „Nowej Fantastyce”. Tam też pojawiły się jego pierwsze komiksy, z debiutancką „Burzą” na czele. W 1992 roku na warszawskiej ASP poznał Dennisa Wojdę, późniejszego scenarzystę „Mikropolis”
i „Tabula Rasa”. Debiutanckim komiksem, który wspólnie zrealizowali był „Taksówkarz" -  prawdopodobnie pierwszy pasek z serii „Mikropolis”. Do dzisiaj ukazały się dwa albumy o miasteczku i jego mieszkańcach: „Przewodnik turystyczny”
i „Moherowe sny”. Za ten drugi twórcy nominowani byli do artystycznej nagrody telewizyjnego magazynu "Pegaz".
Najważniejsze prace:
•    2 albumy z serii: "Miropolis" ("Przewodnik turystyczny" i "Moherowe sny")- scenariusz Dennis Wojda;
•    2 albumy z serii "Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona" wydane przez francuskie wydawnictwo Glenat ("Esencja" i "Romantyzm")- scenariusz Grzegorz Janusz;
•    "Achtung Zelig!" wydany przez belgijskie wydawnictwo Casterman- scenariusz Krystian Rosenberg; ilustracje prasowe, projekty okładek, storyboardy; nagrody m.in.: -Grand Prix 1ego Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte
i wydawnictwa Glenat (Esencja), -Prix Millepages BD (Achtung Zelig!), -nominacja do nagrody festiwalu Angoulême (Esencja), -wielokrotny zdobywca nagród za album roku w Polsce; wystawy m.in.: Paryż, Berlin, Bruksela, Lizbona, Kioto;
marzenie: realizacja biograficznego albumu komiksowego o życiu i pasji Antonina Panenki

Dennis Wojda
Urodził się w 1973 roku w Sztokholmie, gdzie na  początku lat 70. osiedlił się jego ojciec, muzyk jazzowy. W Szwecji, w latach 80. panował komiksowy raj, czego nie można powiedzieć o Polsce. Cała światowa produkcja była tam dostępna, a Wojda czytał wszystko, od komiksów o Muminkach, przez Kaczora Donalda, po rzeczy undergroundowe. W szkole podstawowej zaczął rysować, ale wspomina, że nie wychodziło mu tak, jak trzeba i szybko się zniechęcił.
W 1992 przyjechał do Polski na studia, na wydziale grafiki warszawskiej ASP, gdzie poznał Krzysztofa Gawronkiewicza. Ta znajomość zaowocowała twórczo - Wojda został scenarzystą komiksowym. W 1994, powstało miasteczko Mikropolis, potem Wojda napisał dla Gawronkiewicza jeszcze scenariusz komiksu „Tabula Rasa” – publikowany  Gazecie Wyborczej. Współpracował z takimi twórcami, jak Tomasz Leśniak (seria „Kfiatuszki”, która przez wiele lat ukazywała się w „Filipince”), czy Ernesto Gonzales (seria „Miasto Edwarda” publikowana w „City Magazine”), Przemysław Truściński, czy Rafał Gosieniecki. Z Krzysztofem Ostrowskim przygotował też album „Pantofel panny Hofmokl” z cyklu „Nadzwyczajni” (jego fragment zdobył Grand Prix MFK 2001), wydany w 2003 r. Wojda wraz z Ostrowskim brał udział w projekcie dla Muzeum Powstania (antologia „44"). Obecnie pracuje nad nowym albumem komiksowym o Warszawie wspólnie z Jakubem Rebelką.Oprócz pisania scenariuszy zajmuje się także oprawą graficzną wydanych przez siebie komiksów. W swoim dorobku artystycznym ma także film dokumentalny – „Poland: The Update” pokazywany w publicznej telewizji oraz na festiwalu filmów krótkometrażowych w Krakowie. Projektuje okładki książek i płyt (m.in. dla zespołu Baaba). Rzadko ujawnia, że sam również rysuje komiksy (wystawy konwentowe, „Symbioza” w Arena Komiks nr 3 oraz „Wielka groźna dziura" w fanzinie Ziniol). Przez wiele lat pracował w agencjach reklamowych jako art director. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym w wydawnictwie magazynów.
Blog rysunkowy Wojdy: www.dennissimo.com


O komiksie:
MIKROPOLIS
Przewodnik turystyczny, tom 1
Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz

Drugie, rozszerzone wydanie pierwszego tomu z cyklu Mikropolis, który pierwotnie ukazał się w 2001 roku, wzbogacone o komiksy drukowane w magazynach „Exklusiv” i „The Cut”.

Mikropolis to małe miasteczko, architekturą przypominające postsocjalistyczne blokowiska, zamieszkane przez niezwykłych ekscentrycznych mieszkańców, z których każdy został obdarzony charakterystyczną osobowością. Wśród nich znajdziemy m.in. ucznia szkoły podstawowej Ozrabala, jego nadopiekuńczą babcię, tajemniczego doktora Murnaua, poetę Bruna, pijaka Borysa, nauczycielkę Pannę Julię, szynkarza Sama. Każde z nich posiada swoją historię, swoje miejsce i funkcję w miasteczku, swoje przyzwyczajenia i słabości. Mikropolis jest miniaturą naszego świata, autorzy w doskonały sposób uchwycili wiele ludzkich przywar i słabości. Dodali do tego trochę absurdu i sporo wysmakowanego humoru. W scenariuszach nie brak również uniwersalnych problemów i filozoficznych pytań oraz licznych nawiązań do literatury, muzyki i kina.

Paski komiksowe z Mikropolis, zanim zostały wydane w formie albumu, ukazywały się na łamach wielu magazynów – należą do nich m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Wprost”, „Aktivist”, „DosDedos”, „Brum”, „Ślizg” „Fluid”, „Meble”, „Exklusiv”, „The Cut” (Polska, Węgry, Czechy) oraz „Spirou” (Belgia).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje