Autorzy komiksu „Mikropolis” – Dennis Wojda i Krzysztof Gawronkiewicz pojawią się na spotkaniu promocyjnym w księgarni Centrum Komiksu w Warszawie już 18 grudnia o godzinie 16.30!Najnowszy album „Mikropolis, Przewodnik turystyczny” tom 1 to poszerzone wydanie Komiksu o małym miasteczku, pełnym ekscentrycznych mieszkańców, z których każdy obdarzony został charakterystyczną osobowością. Wśród nich znajdziemy m.in. ucznia szkoły podstawowej Ozrabala, jego nadopiekuńczą babcię, tajemniczego doktora Murnaua, poetę Bruna, pijaka Borysa, nauczycielkę Pannę Julię, szynkarza Sama. Każde z nich posiada swoją historię, swoje miejsce i funkcję w miasteczku, swoje przyzwyczajenia i słabości.
Mikropolis jest miniaturą naszego świata. Autorzy w doskonały sposób uchwycili wiele ludzkich przywar i słabości. Dodali do tego trochę absurdu i sporo wysmakowanego humoru. W scenariuszach nie brak również uniwersalnych problemów i filozoficznych pytań oraz licznych nawiązań do literatury, muzyki i kina.
Dennis Wojnowicz i Krzysztof Gawronkiewicz spotkali się na studiach na warszawskiej ASP. Najpierw o komiksach tylko rozmawiali, a z czasem przeszli do twórczej pracy,
z której w 1994 roku zrodziło się miasteczko Mikropolis cieszące się olbrzymia popularnością.
Spotkanie z autorami komiksu odbędzie się w czwartek, 18 grudnia w Centrum Komiksu, przy Al. Niepodległości 148 w Warszawie o godzinie 16.30. W trakcie wydarzenia twórcy będą promowali pierwszy tom słynnego „Mikropolis”, którego wznowienie ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont już 15 grudnia. Wielbiciele ich talentu będą mogli wziąć udział w rozmowie z autorami, a także ustawić się w kolejce po autografy!
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
O autorach
Krzysztof Gawronkiewicz urodził się 1 kwietnia w 1969 w Warszawie. Jest grafikiem, malarzem, storybordzistą i twórcą komiksów. Swoje pierwsze albumy zaczął tworzyć jeszcze w szkole podstawowej. Od 1989 ilustrował opowiadania w „Nowej Fantastyce”. Tam też pojawiły się jego pierwsze komiksy, z debiutancką „Burzą” na czele. W 1992 roku na warszawskiej ASP poznał Dennisa Wojdę, późniejszego scenarzystę „Mikropolis”
i „Tabula Rasa”. Debiutanckim komiksem, który wspólnie zrealizowali był „Taksówkarz" - prawdopodobnie pierwszy pasek z serii „Mikropolis”. Do dzisiaj ukazały się dwa albumy o miasteczku i jego mieszkańcach: „Przewodnik turystyczny”
i „Moherowe sny”. Za ten drugi twórcy nominowani byli do artystycznej nagrody telewizyjnego magazynu "Pegaz".
Najważniejsze prace:
• 2 albumy z serii: "Miropolis" ("Przewodnik turystyczny" i "Moherowe sny")- scenariusz Dennis Wojda;
• 2 albumy z serii "Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona" wydane przez francuskie wydawnictwo Glenat ("Esencja" i "Romantyzm")- scenariusz Grzegorz Janusz;
• "Achtung Zelig!" wydany przez belgijskie wydawnictwo Casterman- scenariusz Krystian Rosenberg; ilustracje prasowe, projekty okładek, storyboardy; nagrody m.in.: -Grand Prix 1ego Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte
i wydawnictwa Glenat (Esencja), -Prix Millepages BD (Achtung Zelig!), -nominacja do nagrody festiwalu Angoulême (Esencja), -wielokrotny zdobywca nagród za album roku w Polsce; wystawy m.in.: Paryż, Berlin, Bruksela, Lizbona, Kioto;
marzenie: realizacja biograficznego albumu komiksowego o życiu i pasji Antonina Panenki
Dennis Wojda
Urodził się w 1973 roku w Sztokholmie, gdzie na początku lat 70. osiedlił się jego ojciec, muzyk jazzowy. W Szwecji, w latach 80. panował komiksowy raj, czego nie można powiedzieć o Polsce. Cała światowa produkcja była tam dostępna, a Wojda czytał wszystko, od komiksów o Muminkach, przez Kaczora Donalda, po rzeczy undergroundowe. W szkole podstawowej zaczął rysować, ale wspomina, że nie wychodziło mu tak, jak trzeba i szybko się zniechęcił.
W 1992 przyjechał do Polski na studia, na wydziale grafiki warszawskiej ASP, gdzie poznał Krzysztofa Gawronkiewicza. Ta znajomość zaowocowała twórczo - Wojda został scenarzystą komiksowym. W 1994, powstało miasteczko Mikropolis, potem Wojda napisał dla Gawronkiewicza jeszcze scenariusz komiksu „Tabula Rasa” – publikowany Gazecie Wyborczej. Współpracował z takimi twórcami, jak Tomasz Leśniak (seria „Kfiatuszki”, która przez wiele lat ukazywała się w „Filipince”), czy Ernesto Gonzales (seria „Miasto Edwarda” publikowana w „City Magazine”), Przemysław Truściński, czy Rafał Gosieniecki. Z Krzysztofem Ostrowskim przygotował też album „Pantofel panny Hofmokl” z cyklu „Nadzwyczajni” (jego fragment zdobył Grand Prix MFK 2001), wydany w 2003 r. Wojda wraz z Ostrowskim brał udział w projekcie dla Muzeum Powstania (antologia „44"). Obecnie pracuje nad nowym albumem komiksowym o Warszawie wspólnie z Jakubem Rebelką.Oprócz pisania scenariuszy zajmuje się także oprawą graficzną wydanych przez siebie komiksów. W swoim dorobku artystycznym ma także film dokumentalny – „Poland: The Update” pokazywany w publicznej telewizji oraz na festiwalu filmów krótkometrażowych w Krakowie. Projektuje okładki książek i płyt (m.in. dla zespołu Baaba). Rzadko ujawnia, że sam również rysuje komiksy (wystawy konwentowe, „Symbioza” w Arena Komiks nr 3 oraz „Wielka groźna dziura" w fanzinie Ziniol). Przez wiele lat pracował w agencjach reklamowych jako art director. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym w wydawnictwie magazynów.
Blog rysunkowy Wojdy: www.dennissimo.com
O komiksie:
MIKROPOLIS
Przewodnik turystyczny, tom 1
Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Drugie, rozszerzone wydanie pierwszego tomu z cyklu Mikropolis, który pierwotnie ukazał się w 2001 roku, wzbogacone o komiksy drukowane w magazynach „Exklusiv” i „The Cut”.
Mikropolis to małe miasteczko, architekturą przypominające postsocjalistyczne blokowiska, zamieszkane przez niezwykłych ekscentrycznych mieszkańców, z których każdy został obdarzony charakterystyczną osobowością. Wśród nich znajdziemy m.in. ucznia szkoły podstawowej Ozrabala, jego nadopiekuńczą babcię, tajemniczego doktora Murnaua, poetę Bruna, pijaka Borysa, nauczycielkę Pannę Julię, szynkarza Sama. Każde z nich posiada swoją historię, swoje miejsce i funkcję w miasteczku, swoje przyzwyczajenia i słabości. Mikropolis jest miniaturą naszego świata, autorzy w doskonały sposób uchwycili wiele ludzkich przywar i słabości. Dodali do tego trochę absurdu i sporo wysmakowanego humoru. W scenariuszach nie brak również uniwersalnych problemów i filozoficznych pytań oraz licznych nawiązań do literatury, muzyki i kina.
Paski komiksowe z Mikropolis, zanim zostały wydane w formie albumu, ukazywały się na łamach wielu magazynów – należą do nich m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Wprost”, „Aktivist”, „DosDedos”, „Brum”, „Ślizg” „Fluid”, „Meble”, „Exklusiv”, „The Cut” (Polska, Węgry, Czechy) oraz „Spirou” (Belgia).