Goethe-Institut, Bar Prasowy i Agnieszka Drotkiewicz zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Lesen /le:zən/ znaczy czytać. Kasper Bajon przedstawia: W. G. Sebald Austerlitz (tłum. Małgorzata Łukasiewicz, W.A.B. 2005)
11.04.2015, godz. 19.30, Bar Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16, Warszawa
wstęp wolny
Agnieszka Drotkiewicz rozmawia z Kasprem Bajonem o Austerlitz, ostatniej książce Sebalda. Jej tytułowy bohater - Jacques Austerlitz - adoptowany na początku II wojny światowej przez rodzinę walijskiego kaznodziei, dopiero w wieku piętnastu lat dowiaduje się, że jest Żydem, i poznaje swoje prawdziwe nazwisko. Książka ta jest podróżą w poszukiwaniu tożsamości poprzez historię, filozofię, gatunki literackie.
Tej wiosny w Barze Prasowym, w sobotnie wieczory spotykamy się, żeby wspólnie rozmawiać o literaturze niemieckiej. Zaproszone przeze mnie autorki i autorzy opowiedzą o tym, co ich fascynuje w wybranych książkach. Kasper Bajon opowie o tym, co fascynuje go w Austerlitz W.G. Sebalda, prozie przełamującej granice gatunkowe. Z Dorotą Sajewską będziemy czytać dramat Bertolda Brechta Matka Courage i jej dzieci w kontekście współczesnym. Razem z Jakubem Żulczykiem przyjrzymy się wzorom męskości w noweli Martina Walsera Spłoszony koń. Małgorzatę Sikorską-Miszczuk zapytam o to jak pisze się libretto do opery według Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna i jakie wtedy ma się sny. Zapraszam do lektury – pierwszej lub ponownej – tych klasycznych pozycji literatury niemieckiej i do wspólnej rozmowy o ich aktualnych sensach i możliwych odczytaniach na nowo. Do zobaczenia w Barze Prasowym!
Agnieszka Drotkiewicz, kuratorka projektu
Kolejne spotkania:
25.04.2015, 19.30 Dorota Sajewska przedstawia: Bertolt Brecht Matka Courage i jej dzieci (tłum. Stanisław Jerzy Lec, Świat Literacki 2006)
9.05.2015, 19.30 Jakub Żulczyk przedstawia: Martin Walser Spłoszony koń (tłum. Janusz Sikorski, Czytelnik 1981)
23.05.2015, 19.30 Małgorzata Sikorska-Miszczuk przedstawia: Thomas Mann Czarodziejska Góra (tłum. Władysław Tatarkiewicz, Muza 2008)