11.04: Lesen znaczy czytać. Austerlitz

Data: 2015-04-07 10:21:29 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 11.04: Lesen znaczy czytać. Austerlitz

Goethe-Institut, Bar Prasowy i Agnieszka Drotkiewicz zapraszają na spotkanie w ramach cyklu Lesen /le:zən/ znaczy czytać. Kasper Bajon przedstawia: W. G. Sebald Austerlitz  (tłum. Małgorzata Łukasiewicz, W.A.B. 2005)

 

11.04.2015, godz. 19.30, Bar Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16, Warszawa

 

wstęp wolny

 

Agnieszka Drotkiewicz rozmawia z Kasprem Bajonem o Austerlitz, ostatniej książce Sebalda. Jej tytułowy bohater - Jacques Austerlitz - adoptowany na początku II wojny światowej przez rodzinę walijskiego kaznodziei, dopiero w wieku piętnastu lat dowiaduje się, że jest Żydem, i poznaje swoje prawdziwe nazwisko. Książka ta jest podróżą w poszukiwaniu tożsamości poprzez historię, filozofię, gatunki literackie.

 

 

Tej wiosny w Barze Prasowym, w sobotnie wieczory spotykamy  się, żeby wspólnie rozmawiać o literaturze niemieckiej. Zaproszone przeze mnie autorki i autorzy opowiedzą o tym, co ich fascynuje w wybranych książkach. Kasper Bajon opowie o tym, co fascynuje go w Austerlitz W.G. Sebalda, prozie przełamującej granice gatunkowe. Z Dorotą Sajewską będziemy czytać dramat Bertolda Brechta Matka Courage i jej dzieci w kontekście współczesnym. Razem z Jakubem Żulczykiem przyjrzymy się wzorom męskości w noweli Martina Walsera Spłoszony koń. Małgorzatę Sikorską-Miszczuk zapytam o to jak pisze się libretto do opery według Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna i jakie wtedy ma się sny. Zapraszam do lektury – pierwszej lub ponownej – tych klasycznych pozycji literatury niemieckiej i do wspólnej rozmowy o ich aktualnych sensach i możliwych odczytaniach na nowo. Do zobaczenia w Barze Prasowym!

Agnieszka Drotkiewicz, kuratorka projektu

 

Kolejne spotkania:

 

25.04.2015, 19.30  Dorota Sajewska przedstawia: Bertolt Brecht  Matka Courage i jej dzieci  (tłum. Stanisław Jerzy Lec, Świat Literacki 2006)

 

9.05.2015, 19.30  Jakub Żulczyk przedstawia: Martin Walser Spłoszony koń (tłum. Janusz Sikorski, Czytelnik 1981)

 

23.05.2015, 19.30  Małgorzata Sikorska-Miszczuk przedstawia: Thomas Mann Czarodziejska Góra (tłum. Władysław Tatarkiewicz, Muza 2008)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje