11.03: Nikita Lalwani w Warszawie

Data: 2008-03-07 00:38:21 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 11.03: Nikita Lalwani w Warszawie

W marcu do Polski przyjedzie Nikita Lalwani, autorką brytyjskiego bestsellera "Utalentowana", nominowanego do nagród Bookera i Costa.
    
Wizytę Nikity Lalwani w Polsce organizują wspólnie Wydawnictwo Literackiego oraz British Council, w ramach programu Faces & Places, popularyzującego w naszym kraju literaturę anglojęzyczną. Podczas czterodniowego pobytu (10-13 marca) będzie ona promować swój książkowy debiut.

"Utalentowana", która na polskim rynku ukazała się 21 lutego to - poniekąd - alternatywna historia rodziny samej pisarki.Bohaterką książki jest kilkuletnia Rumika, która – choć z pochodzenia jest hinduską – od urodzenia wychowuje się w Wielkiej Brytanii. Dziewczynka wykazuje niezwykłe zdolności matematyczne. Jej ojciec, bardzo ambitny naukowiec, wykładający na uniwersytecie w Cardiff  postanawia je rozwijać u córki za wszelką cenę, nie przebierając w środkach i nie pytając Rumi o zdanie. Osamotniona, przez rówieśników uważana za „kujona”, przez rodziców zmuszana do ciągłej nauki, uwięziona w matni liczb, obyczajów i rodziny dziewczynka postanawia w końcu wyrwać się na wolność.

Inaczej było z samą Nikitą Lalwani, która nigdy nie chciała być, jak jej koleżanki, gwiazdą popu czy stewardessą, lecz od najmłodszych lat marzyła o karierze genialnego dziecka i zazdrościła Ruth Lawrence, która w wielu 13 lat rozpoczęła studia na Oxford University. Autorka "Utalentowanej", podobnie jak jej rodzice, była zafascynowana matematyką. „Liczenie to świetna zabawa, nie pozbawiona magii” – powtarza do dzisiaj i opowiada jak w dzieciństwie, na rodzinnych imprezach dla rozrywki zamieniała się w ludzki kalkulator, bezbłędnie mnożąc, dzieląc i dodając do siebie dwu-, a nawet trzycyfrowe liczby. - Bardzo chciałam, jeszcze jako dziecko, osiągać sukcesy w matematyce – wspomina Nikita Lalwani. - Mój tata powiedział jednak: „To nie jest dobry pomysł. Dlaczego nie miałabyś rozwijać się w każdej dziedzinie i żyć szczęśliwie?”.Skorzystała z jego rady. Dzisiaj zamiast liczyć, kręci reportaże dla telewizji BBC i pisze piękne, mądre, sugestywne, nie pozbawione dramaturgii książki. O swoich doświadczeniach i alternatywnej historii powieściowej Rumiki opowie polskim dziennikarzom i czytelnikom 11 marca o godz. 19.00 podczas spotkanie w warszawskiej księgarni Tarabuk (ul. Browarna 6).

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje