W marcu do Polski przyjedzie Nikita Lalwani, autorką brytyjskiego bestsellera "Utalentowana", nominowanego do nagród Bookera i Costa.
Wizytę Nikity Lalwani w Polsce organizują wspólnie Wydawnictwo Literackiego oraz British Council, w ramach programu Faces & Places, popularyzującego w naszym kraju literaturę anglojęzyczną. Podczas czterodniowego pobytu (10-13 marca) będzie ona promować swój książkowy debiut.
"Utalentowana", która na polskim rynku ukazała się 21 lutego to - poniekąd - alternatywna historia rodziny samej pisarki.Bohaterką książki jest kilkuletnia Rumika, która – choć z pochodzenia jest hinduską – od urodzenia wychowuje się w Wielkiej Brytanii. Dziewczynka wykazuje niezwykłe zdolności matematyczne. Jej ojciec, bardzo ambitny naukowiec, wykładający na uniwersytecie w Cardiff postanawia je rozwijać u córki za wszelką cenę, nie przebierając w środkach i nie pytając Rumi o zdanie. Osamotniona, przez rówieśników uważana za „kujona”, przez rodziców zmuszana do ciągłej nauki, uwięziona w matni liczb, obyczajów i rodziny dziewczynka postanawia w końcu wyrwać się na wolność.
Inaczej było z samą Nikitą Lalwani, która nigdy nie chciała być, jak jej koleżanki, gwiazdą popu czy stewardessą, lecz od najmłodszych lat marzyła o karierze genialnego dziecka i zazdrościła Ruth Lawrence, która w wielu 13 lat rozpoczęła studia na Oxford University. Autorka "Utalentowanej", podobnie jak jej rodzice, była zafascynowana matematyką. „Liczenie to świetna zabawa, nie pozbawiona magii” – powtarza do dzisiaj i opowiada jak w dzieciństwie, na rodzinnych imprezach dla rozrywki zamieniała się w ludzki kalkulator, bezbłędnie mnożąc, dzieląc i dodając do siebie dwu-, a nawet trzycyfrowe liczby. - Bardzo chciałam, jeszcze jako dziecko, osiągać sukcesy w matematyce – wspomina Nikita Lalwani. - Mój tata powiedział jednak: „To nie jest dobry pomysł. Dlaczego nie miałabyś rozwijać się w każdej dziedzinie i żyć szczęśliwie?”.Skorzystała z jego rady. Dzisiaj zamiast liczyć, kręci reportaże dla telewizji BBC i pisze piękne, mądre, sugestywne, nie pozbawione dramaturgii książki. O swoich doświadczeniach i alternatywnej historii powieściowej Rumiki opowie polskim dziennikarzom i czytelnikom 11 marca o godz. 19.00 podczas spotkanie w warszawskiej księgarni Tarabuk (ul. Browarna 6).
Źródło: www.czytelnia.onet.pl