06.12: spotkanie z Janem Grzegorczykiem w Poznaniu

Data: 2007-11-22 23:18:38 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 06.12: spotkanie z Janem Grzegorczykiem w Poznaniu "Gorszyciel czy świadek miłosierdzia?" - Jan Grzegorczyk opowiada o swojej najnowszej książce "Cudze pole", wieńczącej trylogię "Przypadki księdza Grosera".


Spotkanie odbędzie się w ramach poznańskich Czwartków Literackich 6 grudnia 2007 o godz. 18.00 w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 78/79). Spotkanie poprowadzą: Agata Ławniczak, o. Paweł Kozacki i Piotr Śliwiński.


O Autorze:
Jan Grzegorczyk (ur. 1959 r.) - pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych, felietonista "Przeglądu Sportowego". Wydał m.in. takie książki jak „Każda dusza to inny świat”, „Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka”, „Skrawek nieba” (wraz z ojcem Janem Górą), „Ryba to znaczy Chrystus”, „Dziurawy kajak i Boże
Miłosierdzie”, „Adieu” oraz „Trufle” - dwa pierwsze tomy "Przypadków księdza Grosera" - książki ukazujące życie kleru i społeczeństwa katolickiego przełamały tabu i stały się bestsellerami wydawniczymi. W 2006 roku ukazało się jego „Niebo dla akrobaty” – opowiadania umiejscowione w rzeczywistości hospicyjnej nazwane przez jednego z
krytyków dekalogiem nadziei. Jan Grzegorczyk sięga często po tematy trudne i tworzy z nich książki popularne. Bliska jest mu myśl Rene Chateaubrianda wyrażona w „Geniuszu chrześcijaństwa” - "Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec niedowiarek, chłonął go jak gorszącą powieść".


”Przepis na "Grzegorczyka" - zaufaj powieści w jej kształcie tradycyjnym; powiedz głośno, o czym się głośno nie mówi; pokaż Kościół od strony ludzkiej, nie szczędząc krytyki temu, co w nim próżne, zawistne, chciwe, podłe; nie zapominaj o tym, co w człowieku bohaterskie; przypomnij, że "katolicki" znaczy "powszechny", wspólny, codzienny, bliski, a nie hierarchiczny, ceremonialny, obcy... Takie proste? Więc dlaczego Grzegorczyk w parę lat po sukcesie "Adieu", ciągle pozostaje jedynym bodaj popularnym pisarzem katolickim w Polsce?”.

Piotr Śliwiński, krytyk literacki

Zachęcamy do przeczytania recenzji jednej z książek Grzegorczyka: http://www.granice.pl/?id=5&id3=152

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje