5 października w Łódzkim Domu Kultury rozpoczął się 18. Międzynarodowy Festiwal Komiksu (MFK).
Podczas trzydniowego Festiwalu miłośnicy historyjek obrazkowych będą mogli spotkać się ze znanymi twórcami komiksów i zdobyć ich autografy. Na festiwalu licznie reprezentowane będą też młodsze pokolenia rysowników i scenarzystów.
W tym roku na Festiwalu pojawią się m.in.: Grzegorz Rosiński, uważany za czołowego twórcę komiksu w Europie, włoscy twórcy popularnej serii "Dylan Dog", szwedzki twórca undergroundowy Max Andersson oraz Marzena Sowa i Sylvain Savoir z Francji, autorzy komiksu opowiadającego o życiu w Polsce pod koniec ub. stulecia.
Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu - mówi jeden z organizatorów MFK Piotr Kasiński.
Z okazji "pełnoletności" Festiwalu w piątek odbyła się urodzinowa impreza połączona z wyborami rysunkowej Miss Festiwalu oraz koncertami zespołów Cool Kids Of Death i NOT.
Festiwalowa sobota to 30. urodziny serii o Wikingu "Thorgalu" z udziałem Grzegorza Rosińskiego i Yvesa Sente. W galerii ŁDK otwarta zostanie wystawa oryginalnych prac Rosińskiego. Będzie można na niej zobaczyć 54 grafiki, obrazy, ilustracje i komiksy. To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja dorobku tego rysownika.
W niedzielę zaplanowano obchody 50. rocznicy urodzin "Tytusa, Romka i A'Tomka" z udziałem ich twórcy - Henryka Chmielewskiego. Będzie wystawa prac Papcia Chmiela, konkursy dla dzieci i spotkanie z autorem podczas plenerowej imprezy.
W ramach MFK odbędzie się finał drugiej edycji międzynarodowego projektu "City Stories" - komiksowego albumu z historiami o Łodzi. Tym razem polscy autorzy stworzyli opowieści z rysownikami i scenarzystami z Wielkiej Brytanii, a motywem przewodnim albumu jest Księży Młyn - historyczna dzielnica Łodzi. Na MFK odbędzie się także wystawa prac włoskich twórców serii "Dylan Dog" - ulubionego komiksu słynnego pisarza Umberto Eco, który bije rekordy popularności we Włoszech.
Tradycyjnie podczas Festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku o Grand Prix rywalizować będą 83 prace twórców z Polski oraz Czech i Austrii. Laureat konkursu wyjedzie na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angouleme we Francji.
Wśród tegorocznych atrakcji MFK znajdą się także m.in. przedpremierowe pokazy kandydującego do Oscara filmu "Persepolis", ekranizacji komiksu irańskiej artystki Marjane Satrapi oraz strefa gier komputerowych z prapremierowym pokazem gry "The Witcher" (Wiedźmin). W programie Festiwalu znajdą się także warsztaty, sympozjum komiksologiczne, pokazy animacji i giełda komiksów, a wydawnictwa komiksowe zapowiedziały prezentację wielu premier.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się w Łodzi od 1991 roku. Stanowi forum najwybitniejszych polskich i zagranicznych autorów i rysowników komiksów oraz studentów i uczniów szkół artystycznych. Łódzki Festiwal, uważany przez miłośników komiksów za jedną z ważniejszych imprez w tej części Europy, zakończy się w niedzielę.
Spotkania z twórcami komiksów:
Sobota, 6.10, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18:
- Godz. 10. – "Ludzie z bliznami" – spotkanie z autorem serii Jeż Jerzy Tomaszem Leśniakiem,
- Godz. 12. – "Marzi" – spotkanie z Marzeną Sową i Sylvainem Savoia,
- Godz. 13. – "Gwiezdne dziecko" – spotkanie z autorami Thorgala Grzegorzem Rosińskim i Yvesem Sente,
- Godz. 16. Świat Troy – spotkanie z Jean-Louisem Mourierem.
Niedziela, 7.10, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18:
- Godz. 10.00 – Jak pracuje Le Lombard – spotkanie z Yvesem Sente,
- Godz. 10.30 – warsztaty z Jean-Louisem Mourierem (rysownikiem serii Lanfeust z Troy, Trolle z Troy, Lanfeust w kosmosie),
- Godz. 13.30 – warsztaty z Grzegorzem Rosińskim.