05-07.10: 18. Międzynarodowy Festiwal Komiksu

Data: 2007-10-06 00:50:23 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 05-07.10: 18. Międzynarodowy Festiwal Komiksu

5 października w Łódzkim Domu Kultury rozpoczął się 18. Międzynarodowy Festiwal Komiksu (MFK).  
Podczas trzydniowego Festiwalu miłośnicy historyjek obrazkowych będą mogli spotkać się ze znanymi twórcami komiksów i zdobyć ich autografy. Na festiwalu licznie reprezentowane będą też młodsze pokolenia rysowników i scenarzystów.

W tym roku na Festiwalu pojawią się m.in.: Grzegorz Rosiński, uważany za czołowego twórcę komiksu w Europie, włoscy twórcy popularnej serii "Dylan Dog", szwedzki twórca undergroundowy Max Andersson oraz Marzena Sowa i Sylvain Savoir z Francji, autorzy komiksu opowiadającego o życiu w Polsce pod koniec ub. stulecia.

Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu - mówi jeden z organizatorów MFK Piotr Kasiński.

Z okazji "pełnoletności" Festiwalu w piątek odbyła się urodzinowa impreza połączona z wyborami rysunkowej Miss Festiwalu oraz koncertami zespołów Cool Kids Of Death i NOT.

Festiwalowa sobota to 30. urodziny serii o Wikingu "Thorgalu" z udziałem Grzegorza Rosińskiego i Yvesa Sente. W galerii ŁDK otwarta zostanie wystawa oryginalnych prac Rosińskiego. Będzie można na niej zobaczyć 54 grafiki, obrazy, ilustracje i komiksy. To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja dorobku tego rysownika.

W niedzielę zaplanowano obchody 50. rocznicy urodzin "Tytusa, Romka i A'Tomka" z udziałem ich twórcy - Henryka Chmielewskiego. Będzie wystawa prac Papcia Chmiela, konkursy dla dzieci i spotkanie z autorem podczas plenerowej imprezy.

W ramach MFK odbędzie się finał drugiej edycji międzynarodowego projektu "City Stories" - komiksowego albumu z historiami o Łodzi. Tym razem polscy autorzy stworzyli opowieści z rysownikami i scenarzystami z Wielkiej Brytanii, a motywem przewodnim albumu jest Księży Młyn - historyczna dzielnica Łodzi. Na MFK odbędzie się także wystawa prac włoskich twórców serii "Dylan Dog" - ulubionego komiksu słynnego pisarza Umberto Eco, który bije rekordy popularności we Włoszech.

Tradycyjnie podczas Festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku o Grand Prix rywalizować będą 83 prace twórców z Polski oraz Czech i Austrii. Laureat konkursu wyjedzie na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angouleme we Francji.

Wśród tegorocznych atrakcji MFK znajdą się także m.in. przedpremierowe pokazy kandydującego do Oscara filmu "Persepolis", ekranizacji komiksu irańskiej artystki Marjane Satrapi oraz strefa gier komputerowych z prapremierowym pokazem gry "The Witcher" (Wiedźmin). W programie Festiwalu znajdą się także warsztaty, sympozjum komiksologiczne, pokazy animacji i giełda komiksów, a wydawnictwa komiksowe zapowiedziały prezentację wielu premier.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się w Łodzi od 1991 roku. Stanowi forum najwybitniejszych polskich i zagranicznych autorów i rysowników komiksów oraz studentów i uczniów szkół artystycznych. Łódzki Festiwal, uważany przez miłośników komiksów za jedną z ważniejszych imprez w tej części Europy, zakończy się w niedzielę.

Spotkania z twórcami komiksów:

Sobota, 6.10, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18:

- Godz. 10. – "Ludzie z bliznami" – spotkanie z autorem serii Jeż Jerzy Tomaszem Leśniakiem,
- Godz. 12. – "Marzi" – spotkanie z Marzeną Sową i Sylvainem Savoia,
- Godz. 13. – "Gwiezdne dziecko" – spotkanie z autorami Thorgala Grzegorzem Rosińskim i Yvesem Sente,
- Godz. 16. Świat Troy – spotkanie z Jean-Louisem Mourierem.

Niedziela, 7.10, Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18:

- Godz. 10.00 – Jak pracuje Le Lombard – spotkanie z Yvesem Sente,
- Godz. 10.30 – warsztaty z Jean-Louisem Mourierem (rysownikiem serii Lanfeust z Troy, Trolle z Troy, Lanfeust w kosmosie),
- Godz. 13.30 – warsztaty z Grzegorzem Rosińskim.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje