05.06-19.11: jubileuszowa wystawa o Krakowie

Data: 2007-06-03 20:57:10 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 05.06-19.11: jubileuszowa wystawa o Krakowie Oryginał aktu lokacyjnego Krakowa z 1257 r., przedmioty wykopane przez archeologów na Rynku Głównym i makiety ukazujące, jak przed wiekami wyglądało miasto - będzie można zobaczyć na jubileuszowej wystawie "Kraków - europejskie miasto prawa magdeburskiego".
Ekspozycja zostanie otwarta w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa 5 czerwca wieczorem. Od godz. 22.30 do 4 nad ranem wystawę będzie można zwiedzać za darmo.

Na trzech poziomach Pałacu Krzysztofory ukazano dzieje Krakowa od momentu lokacji przez Bolesława Wstydliwego w 1257 r. do 1791 r., gdy Sejm Czteroletni uchwalił "Prawo o miastach", co sprawiło, że prawo magdeburskie przestało obowiązywać.

Po raz pierwszy zwiedzający zobaczą średniowieczne piwnice Pałacu Krzysztofory z gotyckimi przedprożami i XV-wieczną polichromią w jednej z sal.

Twórcy wystawy pokazują, jak powstał układ urbanistyczny Krakowa, jak był zorganizowany samorząd, sądownictwo, cechy i system obronny, jak wyglądało życie codzienne mieszczan, jak rozwijał się handel, rzemiosło i sztuka.

- To opowieść o potędze miasta, o tym, że rok 1257 był dla niego przełomowy - mówił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski. - Wcześniej Kraków był ważną osadą w kręgu kultury chrześcijańskiej, ale lokacja nieprawdopodobnie zmieniła bieg historii tego miasta - podkreślił.

W piwnicach muzeum można zobaczyć makietę Krakowa przedlokacyjnego, fotokopie dokumentów potwierdzających prawo składu i ulgi celne, naczynia domowe, kafle, fragment drewnianego wodociągu i znalezioną podczas prac archeologicznych na Rynku biżuterię oraz bochen ołowiu. W jednym z pomieszczeń urządzono aptekę, która funkcjonowała w Krzysztoforach przez ponad sto lat.

Na wystawę przygotowano cyfrową wizualizację zabudowy dawnego Krakowa oraz kilka makiet. Największa z nich ma 4 na 6 metrów i pokazuje Kraków przed potopem szwedzkim.

- Po raz pierwszy w Polsce pokażemy kamienny herb sądu ławniczego w Magdeburgu, do którego zwracano się po pouczenia prawne tzw. ortyle i oryginalne ortyle magdeburskie, w tym dokument dotyczący sprawy o cudzołóstwo w Krakowie - zapowiada kurator wystawy dr Grażyna Lichończak-Nurek.

Oprócz dokumentów można będzie zobaczyć narzędzia tortur, miecze katowskie i ryciny pokazujące pracę sądu. Atrakcją będą pamiątki cechowe: skrzynki zwane ladami służące do przechowywania pieniędzy i pieczęci cechowych, wota, laski, sygnety, kufle, reprezentacyjne miecze czeladzi rzeźniczej oraz dwa szklane wilkomy czyli puchary cechu mieczników używane w gospodach.

Na I piętrze muzeum zgromadzono dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego. Są wśród nich: tryptyk ze zburzonej kolegiaty św. Michała na Wawelu, gotycka Pieta z Kościoła św. Barbary i Pieta z kręgu mistrza Madonny z Krużlowej, obrazy Hansa Suessa z Kulmbachu z Bazyliki Mariackiej.

Są także starodruki m.in. "Kronika Polska" Macieja Miechowity, wczesne wydania dzieł Erazma z Rotterdamu i rękopisy wykonane lub zdobione w krakowskich skryptoriach. O życiu religijnemu miasta świadczą dokumenty z nadaniami przywilejów, szaty i naczynia liturgiczne, księgi bractw, które dbały o wzorowe życie religijne i pomagały ubogim.

Wystawę zamyka rzadko pokazywany oryginał Konstytucji 3 maja z włączonym do niej "Prawem o miastach" oraz pamiątki z wizyty w Krakowie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jubileuszową ekspozycję, która potrwa do 19 listopada, przygotowały: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Archiwum Państwowe i Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Eksponaty wypożyczono z ponad 40 krajowych i zagranicznych muzeów i instytucji m.in. z Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje