FESTIWAL SZEKSPIROWSKI organizowany co roku w sierpniu w Gdańsku jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych na Wybrzeżu. Na jej kształt składają się prezentacje szekspirowskich spektakli z całego świata na prawie wszystkich scenach teatralnych Trójmiasta. Imprezie towarzyszy szereg wydarzeń artystycznych oraz bogaty program edukacyjny.
W ramach 11. edycji FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO (3 sierpnia – 11 sierpnia) zostaną zaprezentowane spektakle m.in. z USA, Niemiec, Gruzji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski.
Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie wizyta w Gdańsku jednego z największych światowych reżyserów teatralnych Lwa Dodina wraz z jego najnowszym spektaklem KRÓL LEAR, przygotowanym w Teatrze Małym w Sankt Petersburgu. Spektakl był już prezentowany na scenach takich teatrów jak Piccolo Teatro w Mediolanie, czy Barbican Theatre w Londynie, wszędzie spotykając się ze świetnym przyjęciem publiczności i ogromnym uznaniem krytyki. Lew Dodin (ur. 1944) - jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów prowadzi od 1983 roku Mały Teatr Dramatyczny w Petersburgu. Dla europejskiej widowni teatr Dodina to nie tylko spotkanie z rosyjską sztuką inscenizacji, ale także z Rosją, jej kulturą i skomplikowaną historią.
Ponadto, po raz kolejny na festiwalu gościć będzie Theater an der Ruhr z Niemiec ze spektaklem KRÓL LEAR w reżyserii Roberta Ciullego, mediolańczyka (ur. 1934). Reżyser gościł już w Gdańsku w 2004 roku podczas 8. FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO, na którym zaprezentował TYTUSA ANDRONIKUSA i KUPCA WENECKIEGO.
Aquila Theatre z Nowego Jorku przyjedzie ze spektaklem ROMEO I JULIA. W amerykańskim przedstawieniu przyjęto niekonwencjonalne rozwiązanie: przed każdym spektaklem sześciu widzów losuje z kapelusza imiona postaci, decydując tym samym, który z aktorów zagra jaką rolę. Nierzadko zdarza się, że młoda Julia grana jest przez starszego aktora, a młody Romeo przez aktorkę. Jest to próba wyzwolenia się od stereotypowego spojrzenia na dramat i próba zobaczenia tej historii z zupełnie innej strony. W efekcie powstaje świeże, wesołe przedstawienie. Swoją interpretacją zespół Aquila z wielką precyzją i wrażliwością wyraża istotę człowieka na przykładzie klasycznego dramatu.
Legendarny gruziński twórca Robert Sturua pokaże na festiwalu oryginalną adaptację HAMLETA. Robert Sturua (ur. 1938) jest reżyserem i filozofem gruzińskim, jednym z najwybitniejszych inscenizatorów Szekspira. Na scenę przeniósł HAMLETA, RYSZARDA III, MAKBETA, KORIOLANA. Współpracował m.in. z Vanessą Redgrave, Aleksandrem Kaliaginem. Wystawiał w Rzymie, Jerozolimie, Meksyku, Atenach, Düsseldorfie, Helsinkach, Buenos Aires. W Gdańsku, podczas 5. FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO w 2001 roku pokazał KUPCA WENECKIEGO z teatru Et Cetera w Moskwie.
Na festiwalu nie zabraknie polskich przedstawień. Zostanie pokazany spektakl wyłoniony w Konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2006/2007 - laureat "Złotego Yoricka". Główna nagroda konkursu przypadła w tym roku Teatrowi Powszechnemu z Warszawy za spektakl MIARKA ZA MIARKĘ w reżyserii Anny Augustynowicz, z udziałem m.in. Dominiki Ostałowskiej, Rafała Królikowskiego i Mariusza Benoit.
Widzowie zobaczą również inspirowany POSKROMIENIEM ZŁOŚNICY musical KISS ME, KATE przygotowany przez Teatr Muzyczny w Gdyni oraz KOMEDIĘ OMYŁEK w inscenizacji Zbigniewa Brzozy z Teatru Wybrzeże. Zostaną także pokazane spektakle inspirowane twórczością szekspirowską - m.in. spektakl Teatru Stajnia Pegaza GERTRUDA na podstawie HAMLETA.
Festiwalowi towarzyszy w tym roku program edukacyjny "Międzynarodowej Letniej Akademii Teatru i Dramatu". Będą to przede wszystkim: warsztaty teatralne prowadzone m.in. przez aktorów nowojorskiego Aquila Theatre i niemieckiego reżysera Roberto Ciullego; warsztaty fotograficzne, plastyczne - "murales" oraz dziennikarskie. Odbędzie się szereg spotkań i dyskusji z aktorami, twórcami i krytykami teatralnymi zaproszonymi na festiwal.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.teatr-szekspir.gda.pl.
Źródło: www.culture.pl