To ja napisałem tę książkę, tak samo, jak poprzednią. Ta jest dalszym ciągiem tamtej. Tamta jest starszą siostrą tej, jej kuratorką, jej dojną krową. Zdaniem Tomasza Dalasińskiego tamta to powieść awanturniczo-erotyczna. Ta jest taka sama, ale inna. Magda nazwała ten rodzaj prozą wywrotową.
Pisałem tę książkę, jak Bóg dał: w rowie przydrożnym, w zajazdach, na zjazdach, w kokosowym lesie, w klasie szkolnej przerobionej na noclegownię, z niedźwiedziem w ramionach, z duszą na ramieniu i z bronią pod pledem, na wozie i pod podwoziem, czasem co dzień na bieżąco, czasem spoglądając wstecz na przejechany szmat Drogi.
Nie będę na tych kartach nużył czytelnika czczą gadaniną o sztukach pięknych, położeniu i oso?bliwościach światowych stolic. Nie będę też zabawiać go intryżkami i swawolnymi przygoda?mi, jakie się zdarzają na przyjęciach, gdzie pani domu częstuje gościa wódką i całusem. Godniejsze jego uwagi zdają mi się przedmioty bardziej szlachetne, tyczące się koni i psów, których byłem zawsze najszczerszym przyjacielem, a także opowiem co nieco o lisach, wilkach i niedźwiedziach.
Wszelkie podobieństwo zwierząt i zdarzeń opisywanych w tej książce do zwierząt i zdarzeń nie występujących w książce poprzedniej, należy złożyć na karb naiwności autora.
Jacek Podsiadło
Szukał Podsiadło swojego miejsca na marginesie literatury. I w końcu je znalazł. Tyle, że nie na marginesie ale w centrum.
Piotr Kępiński
Dużo się ostatnio mówi i pisze o wąchaniu książek. Bo papierowy świat, nasz kolos na nogach z celulozy, zawalił się. Ludzie przestali czytać książki. Ludzie przestali nosić wstążki. Stali się ludźmi sztucznymi, nakupowali sobie tabletów, czytników, ajpadów i innych przyrządów, popodłączali się do swoich sieci i wciągają teraz literaturę nosem. A pogrobowcy dawnego świata wyczołgują się spod zwałów makulatury, poranieni i obrażeni, i jęczą, jak to ocaleni mają w zwyczaju: świat się skończył, ojojoj. Nie ma już książek, ajajaj. A myśmy te książki kochali. A myśmy te książki wąchali. A one tak pięknie pachniały. I nigdy nas nie oszukały.
Fragment książki
Jacek Podsiadło - (1964) poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. W 1992 r. został laureatem Grand Prix w konkursie na brulion poetycki im. M.M. Morawskiej. Laureat licznych nagród literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), nagrody Czesława Miłosza (2000), czterokrotnie nominowany do nagrody Nike. Od 1993 do 2008 roku prowadził audycję "Studnia" w Radiu Opole. Od 2009 roku prowadzi własne Domowe Radio "Studnia" w internecie. W latach 2000 - 2007 był stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego. W 2015 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką ,,Silesius" za całokształt twórczości.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-11-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 408
Warto przeczytać. Trochę drażnił mnie egocentryzm i zarozumialstwo autora, który swoje poglądy uważa za jedynie słuszne, a weganizm prawie za religię. Pa za tym książka bardzo przypadła mi do gustu. Dwa lata temu przejechałem z synem 900 km rowerem z Białegostoku do Gdańska więc znam klimaty takiej podróży. A tak na marginesie. Głowę przed skutkami katastrofy rowerowej bardo skutecznie chroni kask... (chyba , że jego używanie jest sprzeczne z wegańską ideologią ;).
Tom pierwszy "Wierszy zebranych" Jacka Podsiadły zawiera utwory opublikowane pierwotnie w zbiorach: "Nieszczęście doskonałe", "W lunaparkach smutny, w...
Bohaterkami są żywiołowe, niezwykle pomysłowe siostry Świniarskie. Ponieważ są muzykalne, zakładają zespół muzyczny "Svinarsky Sisters". Towarzyszymy...
Przeczytane:2023-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, 52 książki 2023,
Super