Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2013-03-07
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 336
Autorka zaprasza czytelnika na chwilę do staropolskiej alkowy, gdzie działo się naprawdę wiele. Nasi pradziadowie podlegli tym samym słabościom i pragnieniom...
Pokazy iluzjonistów, osiągnięcia XIX-wiecznej magii, seanse spirytystyczne, relacje damsko-męskie, rola kobiety, moda, bale i kulinaria -najwspanialsza...
Ocena: 3, Przeczytałam,
Autorka skoncentrowała się na II połowie XIX stulecia. Każdy rozdział odsłania inne zagadnienie. Tematyka oscyluje wokół kurtuazji, dobrych manier, rozrywek, strojów czy higieny.
Agnieszka Lisak zdziera puder z pięknych twarzyczek i zagląda pod spódnicę. Dokładnie tak, ale przy okazji zabiera czytelnika na pokazy iluzjonistów, by obejrzeli najnowsze osiągnięcia dziewiętnastowiecznej magii, na seanse spirytystyczne, na pokaz cudu natury w postaci braci syjamskich i baby z wąsami.
Poetka i prawniczka pracowała na źródłach historycznych, które mogła lepiej opracować. Wiedzę czerpała z ówczesnej pracy, plakatów, ulotek. Często stosuje powtórzenia, uwagi, spostrzeżenia.
Dywagacje dotyczą głównie życia wyższych sfer, elit intelektualnych. To czasy konwenansów, nakazów, zakazów. Niesłusznie minionych.
Jest strasznie i śmiesznie.
Życie towarzyskie w XIX wieku w moim przekonaniu jest zwykłą grafomanią. Niczym więcej. Pisarce brakuje dystansu do opisywanych wydarzeń. Cytaty są niedokładnie i niekonsekwentnie opisane. Fatalna interpunkcja. Lisak wprowadza ironiczne uwagi, które nie powinny mieć miejsca. Wykazuje lekceważący stosunek do omawianego zagadnienia. Za dużo jest generalizowania i banalności.
Nie polecam, nie odradzam.