Piêkna proza ³±cz±ca ¶wiat pszczelarski, naukê i filozofiê. Praktyczny podrêcznik biologii pszczó³, a jednocze¶nie literacka apoteoza przyrody. Dziêki interdyscyplinarnemu podej¶ciu ksi±¿ka zarówno dla specjalistów, jak i tych, którzy dopiero wczoraj zainteresowali siê pszczo³ami.
Maurice Maeterlinck w niezwyk³y sposób ³±czy ze sob± ¶wiat rzemios³a pszczelarskiego, nauki, filozofii, poezji i ¶wietnej prozy. Trzymaj±c siê w³asnej maksymy, mówi±cej, i¿ „jest tyle rzeczywistych cudów w ulu, ¿e nie potrzeba wymy¶laæ nowych”, autor z niezwyk³± skrupulatno¶ci± i bogactwem faktów ods³ania przed nami kolejne sceny ¿ycia pszczó³. Si³± napêdow± tego traktatu, jest próba dotarcia do samego ¼ród³a, które autor nazywa „duchem ula”.
dr Jakub Glapan
Odkrywaj±c poza nami ¶lad prawdziwej inteligencji, doznajemy czego¶ w rodzaju wzruszenia, jakie ogarnê³o Robinsona, kiedy znalaz³ odbicie ludzkiej stopy na piasku swej wyspy. Czujemy siê mniej samotni na Ziemi, ni¿ s±dzili¶my. Staraj±c siê zdaæ sobie sprawê z inteligencji pszczó³, studiujemy na nich przejawy substancji najcenniejszej, jak± posiadamy sami, natrafiamy na atom tego cudownego fluidu, który, gdziekolwiek siê znajdzie, ma magiczn± zdolno¶æ przeistaczania ¶lepej konieczno¶ci w czyny ¶wiadome, w³asno¶æ organizowania, uszlachetniania, zwielokrotniania ¿ycia, trzymania w zawieszeniu brutalnej si³y ¶mierci w sposób i¶cie nadludzki i odwracania koryta tej niedostrzegalnej fali, która zmiata wszystko, co ¿yje, w przepa¶æ zapomnienia i niebytu.
Maurice Maeterlinck
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-08-30
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN:
Liczba stron: 480
Tytu³ orygina³u: La vie des abeilles
Jêzyk orygina³u: francuski
T³umaczenie: Franciszek Mirandola
"¯ycie pszczó³" Maurice Maeterlinck
Dziêki solidnej pracy autora, który jako praktyk posiadaj±cy w³asne ule, dziêki którym móg³ obserwowaæ wnikliwie ¿ycie pszczó³ mo¿emy poznaæ tajemnice, zwyczaje pszczo³y miodnej. Spêdzamy z nimi ca³y rok,od wczesnej wiosny, kiedy to siê budz± do ¿ycia, do jesieni kiedy szykuj± siê na zas³u¿ony odpoczynek. Poznajemy ich hierarchiê, która obowi±zuje w rodzinie czyli roju, zadania jakie wykonuj±. Towarzyszymy od narodzin m³odej królowej, cieszymy siê razem z ni± podczas pierwszego i najprawdopodobniej jedynego lotu w jej ¿yciu, podgl±damy zap³odnienie i tworzenie nowego roju. Widzimy jak powstaje nowa rodzina.
Posiadamy szcz±tkow± wiedzê na temat pszczó³, wiemy ¿e s± one stworzeniami spo³ecznymi,bez ( matki) królowej,roj (rodzina) ginie. Autor ma teoriê ¿e pszczo³ami kieruje jaka¶ wspólna inteligencja,która mówi im jak postêpowaæ,np. kiedy siê wyroiæ i jak to siê dzieje ¿e wszystkie pszczo³y w ulu wiedza to jednocze¶nie. Autor uwa¿a ¿e maj± wspóln± ¶wiadomo¶æ gatunkow±, nazwa³ j± duchem roju lub instynktem.
Piêknie napisana ksi±¿ka, bardzo poetycko, do tego ilustracje które przyci±gaj± uwagê. Je¶li chcecie czego¶ dowiedzieæ siê na temat tych ma³ych cudów przyrody to tu znajdziecie kilka ciekawostek z ich krótkiego ale jak¿e po¿ytecznego ¿ycia. Nale¿y siê im szacunek, zw³aszcza ¿e ludzko¶æ ich potrzebuje, bez ich pomocy nie ma rolnictwa, kwiatów i owoców. Czytaj±c ,, ¯ycie pszczó³,, dowiedzia³am siê wielu ciekawych rzeczy,np. ¿e zawsze potrafi± wróciæ do domu, mimo ¿e nie rozpoznaj± kolorów ani kszta³tów, ¿e uwielbiaj± swoj± królow±, któr± siê opiekuj±, szanuj± i broni± nawet je¶li wymaga to po¶wiêcenia ich ¿ycia. Poczytajcie i pokochacie je bo s± tego warte.
Polecam
Apidologia, czyli nauka o pszczo³ach, mog³aby siê wydawaæ nudna. Wystarczy jednak siêgn±æ do przepiêknego wydania ¯ycia pszczó³, aby szybko zmieniæ zdanie. Ta ksi±¿ka ³±czy w sobie zarówno ¶wiat pszczelarski, jak i filozofiê oraz naukê. Czytaj±c poszczególne rozdzia³y, zanurzamy siê w ¶wiecie, który dla wielu z nas jest prosty. Co robi pszczo³a? Zbiera nektar i py³ek kwiatów, zapylaj±c tym samym ro¶liny owadopylne. Ale nie tylko. W samym ulu istoty te pe³ni± ró¿ne funkcje! Kto¶ przecie¿ musi go wentylowaæ, budowaæ, sprz±taæ, broniæ…
Najbardziej zaciekawi³ mnie fakt, ¿e pszczo³y opuszczenie roju – prawo wy¿sze – przedk³adaj± nawet nad prawo w³asnego szczê¶cia. ¯ycie w ulu to obowi±zek wzglêdem przysz³o¶ci ka¿dej pojedynczej jednostki, dlatego ka¿da z nich wyrzeka siê przynajmniej po³owy w³asnego szczê¶cia. Ponadto zami³owanie do porz±dku siêga manii, co z jednej strony jest zabawne, a z drugiej – budzi podziw. Komu z nas chcia³oby siê sprz±taæ bez przerwy nawet najmniejsze ziarenko brudu?
¯ycie cz³owieka to wielki eksperyment. ¯ycie zwierz±t, w tym pszczó³, tak¿e. Maurice Maeterlinck pozwala nam przyjrzeæ siê wynikom tych wielu do¶wiadczeñ, ale nie tylko pszczelich. Zafascynowa³ go tak¿e ¶wiat kwiatów, mrówek czy termitów. ¦rodki poetyckie, jakimi pos³uguje siê autor, w dobitny sposób opisuj± piêkno przyrody. Klasyka i kunszt tej pozycji daje poczucie blisko¶ci z otaczaj±cym ¶wiatem. Zag³êbienie siê w szczegó³y nabiera nowego wymiaru, a ten mikroskopijny kawa³ek ¶wiata staje siê czym¶ du¿o bardziej rozleg³ym.
Nie jest to prosta lektura, ale wyró¿nia siê na tle innych ksi±¿ek popularnonaukowych. Czy¿ trzeba rozumieæ wszystko, aby znaæ sens? Staranne i bogate w wiele ciekawych schematów wydanie samo z wielk± chêci± l±duje w d³oniach. Lekcje przyrody wydawa³y siê nudne? Nie z tak± gar¶ci± ciekawych rozdzia³ów… ¯ycie pszczó³ intryguje. Zachêca do rozmy¶lañ i dyskusji. Chyba w³a¶nie o to chodzi³o autorowi.
Pszczo³a zanurza siê w toniach kwiatów, niby nurek poszukuj±cy pere³ w g³êbi oceanu. Pozwól, aby równie¿ ciebie poch³on±³ ten ¶wiat. Ksi±¿ka zdecydowanie otwiera i poszerza horyzonty. Warto skorzystaæ z okazji i siêgn±æ po tak± lekturê. Zw³aszcza ¿e lato ma siê ku koñcowi, a ¿ycie pszczó³ na jaki¶ czas stanie siê mniej widowiskowe i utajnione…
Autora niniejszej ksi±¿ki poznali¶my ju¿ przy okazji ksi±¿ki "Inteligencji kwiatów". Tym razem rzecz ma siê o pszczo³ach. Dostrzegalnych jest wiele analogii do poprzedniej ksi±¿ki tego¿ autora. Zarówno szata graficzna, ilustracje i styl pisania s± identyczne. Dlatego zdecydowa³am siê na lekturê:) Tak, jak w przypadku ksi±¿ki poprzedniej mamy tu bardzo ³adn± i klimatyczn± - oraz solidn± - oprawê, a tak¿e wyklejkê.
Sama tre¶æ zosta³a podzielona na czê¶ci, a te na poszczególne rozdzia³y. Mamy wobec tego np: - "U progu ula", jako swoisty wstêp i zaproszenie do ¶wiata, o którym bêdzie mowa dalej. - "Rój" - takie swoiste przedstawienie bohaterów "powie¶ci". - "Budowa miasta" - wyeksponowanie okre¶lonych zadañ i podzia³ ról mieszkañców ula. - "Rozwój gatunku" - o podtrzymaniu ¿ycia i ci±g³ej rotacji w roju. Co ciekawe autor pos³u¿y³ siê takim jêzykiem i stylem, aby byæ zrozumianym nie tylko przez pszczelarzy i zagorza³ych mi³o¶ników pszczó³, ale tak¿e amatorów i laików. Dos³ownie ka¿dy mo¿e tê ksi±¿kê przeczytaæ i w rezultacie stwierdzi, ¿e by³a bardzo interesuj±ca:) Za pomoc± prozy, poezji, traktatu autor nakre¶li³ szczegó³owo temat zarówno od strony naukowej, filozoficznej i fabularnej w jednym. Nie znajdziemy wiêc tu trudnej i niezwykle fachowej terminologii. Dowiemy siê natomiast wszystkiego o pszczo³ach i ich fascynuj±cym ¿yciu w normalny i przystêpny dla ka¿dego sposób. Dziêki plastyczno¶ci opisów czujemy siê jakby¶my na bie¿±co obserwowali to, co dzieje siê w ulu. Serdecznie zapraszam i zachêcam do zg³êbienia wiedzy o tych niezwykle pracowitych i po¿ytecznych owadach. Dowiecie siê wielu ciekawych rzeczy, np: jak komunikuj± siê pszczo³y, na czym polega harmonijny podzia³ prac w ulu, czym jest tzw."lot mi³osny" i "rze¼ samców" oraz i przede wszystkim dlaczego pszczo³y nale¿y chroniæ i dlaczego s± tak wa¿ne w naszym ¿yciu.,,¯ycie pszczó³" nie jest naukow± monografi±, ani zbiorem eksperymentów i obserwacji zebranych w ci±gu wielu lat studiowania pszczó³. Autor zawar³ w ksi±¿ce rzeczy znane prawie wszystkim, którzy choæ trochê zajmowali siê pszczo³ami. Opisuje rzeczywiste zachowania pszczó³ i cuda jakie zachodz± w ulu. Wiernie przedstawia przyrodnicze fakty, ale prezentuje je w barwny sposób. W zwiêz³y sposób przypomina prawdziw± historiê pszczó³ rozpoczynaj±c± siê w XVII wieku wraz z odkryciami holenderskiego uczonego, Swammerdama, który stworzy³ w³a¶ciw± metodologiê badañ naukowych. Stwierdzi³ p³eæ królowej, któr± do tej pory uwa¿ano za króla. Przedstawi³ urz±dzenia spo³eczne ula, wykona³ doskona³e przekroje i rysunki plastrów, które nadal s± wykorzystywane. Reaumur po czê¶ci rozwi±za³ problem roju i rz±dów spo³ecznych królowej oraz zajmowa³ siê mistern± architektur± ula. Mistrzem i klasykiem wiedzy apidologicznej jest Franciszek Huber, który badaniom po¶wiêci³ ca³e ¿ycie. Proboszcz z Kar³owic, Jan Dzier¿on jako pierwszy skonstruowa³ ul o ruchomych ramkach, a zrekonstruowa³ go Langstroth. Mehring podsun±³ pszczo³om gotowe plastry. Hruszka wynalaz³ smelator pozwalaj±cy na wydobycie miodu za pomoc± wirówek bez naruszania plastrów. Historia pszczelarstwa jest niezwyk³a i fascynuj±ca.
Maurice Maeterlinck wspaniale opowiada o roku z ¿ycia pszczó³, który zatacza ko³o i powtarza siê. Najwa¿niejsze epizody z ¿ycia tych po¿ytecznych owadów odpowiadaj± rozdzia³om ksi±¿ki. Tworzenie siê roju i wyrajanie siê, organizacja nowego pañstwa, narodziny, pasma walk i lot mi³osny m³odych królowych, mord trutniów i powrót do snu zimowego. Zarówno amator jak i znawca tematu znajdzie w tej ksi±¿ce co¶ dla siebie, gdy¿ podpatrywanie natury w ¶wiecie odmiennym od ludzkiego jest niezmiernie interesuj±ce. Wspania³y, bogaty i barwny, a miejscami wrêcz poetycki jêzyk. Przepiêkne, staranne wydanie publikacji z licznymi rysunkami, schematami i zdjêciami sprawia, ¿e z przyjemno¶ci± bierze siê j± do r±k i czyta. Serdecznie polecam:)
https://magiawkazdymdniu.blogspot.com
Historia nauki dowodzi, ¿e wiek XIX by³ czasem chemii, XX fizyki, a XXI prawdopodobnie bêdzie wiekiem biologii. Nauki biologiczne nale¿± do tych, które...
Dzie³o Maurice'a Maeterlincka. Maurice Polydore Marie Bernard, hrabia Maeterlinck to belgijski dramaturg, poeta, eseista, pisz±cy w jêzyku francuskim,...