Berlin, lata trzydzieste XX wieku. Sophie, kochająca żona pracownika naukowego Jürgena, wychowuje trójkę dzieci i myśli, że jej perfekcyjnemu życiu nic nie może zagrozić. Martwi się tylko o swoją przyjaciółkę Żydówkę, którą spotykają coraz cięższe opresje.
Ten sam okres, Teksas, USA. Lizzie z bratem Henrym pracują na farmie rodziców. Seria tragedii sprawia, że zostają zmuszeni sprzedać ziemię i wyprowadzić się do Alabamy, gdzie Lizzie decyduje się na nieszczęśliwe małżeństwo z rozsądku.
Losy dwóch rodów zaczynają się przeplatać, kiedy wybucha wojna: Henry walczy w Europie. Jürgen najpierw zostaje zmuszony do pracy dla nazistów, potem wpada w amerykańską niewolę. W końcu obie rodziny zamieszkują w tym samym miasteczku, ale przeszłość sprawia, że spirala nienawiści nakręca się dalej, aż w końcu dochodzi do kolejnego nieszczęścia…
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2025-01-29
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 464
Książki, gdzie w tle mamy historię, bez względu na to, czy pisane są na podstawie prawdziwych wydarzeń, czy też są na faktach, czy też są całkowicie zmyślone, to wywołują we mnie multum emocji. Ból i cierpienie człowieka nigdy nie będą mi obojętne. Przeżywam każdą taką historię, mając na uwadze to, że takie rzeczy mogły się dziać czy też działy się, a to jeszcze bardziej potęguje mój smutek.
,,Życie, którego nie wybrałam" Kelly Rimmer to historia wydarzeń z. lat trzydziestych XX wieku, ale nie tylko, bo także okresu wojennego i eksperymentu powojennego.
Książka ukazuje między innymi niemieckie społeczeństwo, które także cierpiało za czasów hitlerowskich rządów, które zostało postawione w trudnej sytuacji. Moralność schodziła na dalszy plan. Wartości, które wyznawali, nijak miały się do tego, co działo się w ich kraju. Bardzo dobrze ukazuje to rodzina Sophie, która żyła na pewnym poziomie i nie spodziewała się, że im również będzie zagrażać niebezpieczeństwo, że ich słowo nie będzie nic warte, że decyzje będą podejmowane za nich, że będą zmuszani do pracy dla nazistów, że bedą wpajane im i dzieciom chore zasady, wiara w Hitlera, jak w Boga, że będą tak oszukiwani.
Jednak to nie wszystko. Niesprawiedliwość i tragedie dopadały również innych ludzi. Mamy tu też obraz rodziny mieszkającej w Teksasie, której decyzje też były podyktowane przymusem i tragediami.W ostateczności ta książka łączy te dwie rodziny, które w pewnym momencie zamieszkują w tym samym miasteczku. Los bywa przewrotny i nigdy nie wiadomo co dla nas szykuje.Ta pozycja jest pełna emocji. Wojna i rządy Hitlera plus operacje różnego typu to temat bardzo bolesny, brutalny i niezrozumiały, przynoszący jedynie śmierć, rozpacz, strach, traumę, zatracenie siebie, przekreślenie wartości życiowych, zagłuszanie sumienia i wiele innych negatywnych emocji. Niektórym naszym bohaterom można zarzucić wiele. Choćby zbrodnie wojenne, milczenie, brak własnego zdania, brak chęci podjęcia zmian, godzenie się na wiele, nie patrząc na konsekwencje. Niektóre grzechy nie powinny być wybaczone.
To tematyka, która nasuwa nam głębokie przemyślenia. Niekiedy nie potrafimy usprawiedliwić bohaterów i nawet nie chcemy. Kłębią się w naszej głowie pytania na temat ludzkich zachowań. Autorka swoim piórem dociera głęboko do serca czytelnika. Mam zamiar przeczytać kolejne książki autorki. Myślę, że są równie wartościowe, jak ta.
„Jeśli uwielbiasz zatracać się w powieściach Nicholasa Sparksa i Jojo Moyes, pokochasz Kelly Rimmer”. Hachette UK Każda z nas choć raz pragnęła...
Niezwykła opowieść o bohaterstwie, poświęceniu i nadziei Wiosna 1942 roku. Po tragicznej stracie rodziny czternastoletnia Emilia Śląska mieszka w Warszawie...
Przeczytane:2025-02-16,
🌿 „Ż𝔂𝓬𝓲𝓮, 𝓴𝓽ó𝓻𝓮𝓰𝓸 𝓷𝓲𝓮 𝔀𝔂𝓫𝓻𝓪ł𝓪𝓶” 𝓚𝓮𝓵𝓵𝔂 𝓡𝓲𝓶𝓶𝓮𝓻 🌿
▪𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪
Akcja książki „Życie, którego nie wybrałam” toczy się dwutorowo. Berlin, lata trzydzieste XX wieku. Poznajemy dwie rodziny, mieszkające w tym samym mieście. Sophie żona Jurgena żyje swoim idealnym życiem,
wychowując trójkę dzieci. Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że jej życie może ulec zmianie. Jurgen zajmuje się rakietami, dlatego zostaje zmuszony do pracy dla nazistów, potem wpada w amerykańską niewolę. Drugą bohaterką jest Lizzie. Kobieta mieszka na farmie w Teksasie z rodzicami i bratem Henrym. Seria tragedii sprawia, że zostają zmuszeni sprzedać ziemię i wyprowadzić się do Alabamy, gdzie Lizzie decyduje się na nieszczęśliwe małżeństwo z rozsądku. Losy dwóch rodów zaczynają się przeplatać, kiedy wybucha wojna.
Kelly Rimmer robi dokładnie to, co czytelnik kocha i nienawidzi, a mianowicie przejmująco opowiada losy bohaterów, pozwala na darzenie ich sympatią i zżycie się z nimi tylko po to, by potem złamać czytelnikowi serce, tym jak potoczą się losy tych bohaterów. Robi to w tak wiarygodny sposób, że na kartach tej powieści możemy poczuć ich emocje. Autorka zręcznie buduje więzi między bohaterami i splata ich ze sobą. Przedstawiła nam historię ludzi, którzy musieli zmierzyć się z życiem w czasie trwania wojny. Zostali zmuszeni, by żyć w trakcie wojny. Dobrze napisana historia o odwadze i wojnie, a także o mierzeniu się z cierpieniem. Zmusza do refleksji nad wieloma tematami, a najbardziej nad tym jak ludzie w czasie wojny potrafili kochać, walczyć o przetrwanie.
Tym razem autorka przestawiła historie, która dosłownie łamie serce. Jest smutna i bardzo przejmująca. Być może trochę za smutna, ponieważ z każdej strony wylewały się emocje, które czasami ciężko było udźwignąć. Autorka zręcznie buduje więzi między bohaterami i splata ich ze sobą. W doskonały sposób potrafi przedstawić nam ich zachowania i uczucia, nie boi się mocnych słów, dlatego w tej historii nie ma miejsca na sztuczności. Bohaterowie są niezwykle wiarygodni i autentyczni. Książka wywołała we mnie skrajne emocje i dogłębnie mną poruszyła. Spędziłam z nią cudowne chwile i wylałam morze łez.
Cała gamma uczuć jaka zostaje tutaj zaprezentowana skłania czytelnika do refleksji i co więcej, zmusza go do odnalezienia tego, co w życiu jest najważniejsze… Piękna, wzruszająca, dająca do myślenia powieść. Bardzo polecam! ❤ To tego typu książka, która zostaje z czytelnikiem na dłużej. ❤