Życie artystek w PRL

Ocena: 4.75 (4 głosów)
Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka, Jędrusik), przedstawia także te już nieco zapomniane (Anna German, Alina Szapocznikow, Grażyna Bacewicz). Niewątpliwym atutem książki jest rozdział o Halinie Poświatowskiej przedstawiający poetkę w sposób odległy od stereotypów.

Informacje dodatkowe o Życie artystek w PRL:

Wydawnictwo: Czerwone i czarne
Data wydania: 2013-02-05
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7700-067-0
Liczba stron: 352

więcej

Kup książkę Życie artystek w PRL

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Życie artystek w PRL - opinie o książce

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
Sławomir Koper jest autorem książek historycznych. Jak sam podkreśla, w swoich publikacjach stara się pokazać wszystkie aspekty życia opisywanych bohaterów. Nie zamierza nikogo idealizować, przytaczać samych pozytywnych informacji o danej osobie. Uważa, zresztą słusznie, że na wizerunek każdego artysty składają się również jego słabości i wady. Na książkę "Życie artystek PRL" składa się osiem biografii przedstawicielek różnych dziedzin sztuki: Agnieszki Osieckiej, Anny German, Kaliny Jędrusik, Miry Zimińskiej, Elżbiety Czyżewskiej, Aliny Szapocznikow, Haliny Poświatowskiej oraz Grażyny Bacewicz. Większość z nich było Polkami z urodzenia, niektóre z wyboru. Z jednej strony dzieliło je wiele, ale również dużo je łączyło. Przede wszystkim ich twórczość przypadła na lata PRL-u. Każda z nich była silną osobowością i tak naprawdę żadna nie zaznała szczęścia osobistego. Popadały w nałogi, żyły na "pełnych obrotach". Historyk "odkłamuje" fakty. Najbardziej zaskakująco przedstawia się rozdział poświęcony Halinie Poświatowskiej. Okazuje się, że z tej schorowanej poetki było niezłe "ziółko". Zresztą o większości artystek, przedstawionych w tej książce, można powiedzieć, że bardzo lubiły towarzystwo mężczyzn. Sławomir Koper to niedawno odkryty przeze mnie autor książek. Na swoim koncie mam już lekturę dwóch jego publikacji. Wiem już na pewno, że z chęcią sięgnę po kolejne tytuły tego historyka.
Link do opinii
Lekko się czyta. Niewiele nowego o Kalinie czy Osieckiej, za to koleje losu Czyżewskiej były dla mnie zaskoczeniem, zaś o Szapocznikow czy Bacewicz nie wiedziałam prawie nic, więc lektura tym bardziej interesująca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej. Audiobook

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne. Pisali wówczas najwybitniejsi literaci...

Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów

Wiele można powiedzieć o dziejach kultury polskiej, ale nie to, że były bezalkoholowe. Gałczyńskiemu zdarzyło się pić przez dwie doby na cmentarzu, Leśmian...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy