Zwierzęca księga rekordów

Które zwierzę wyczuwa elektryczność?

Ile zębów ma ślimak?

Które zwierzę najczęściej puszcza bąki?

Natura jest pełna wspaniałych zwierząt, które są prawdziwymi mistrzami w najdziwniejszych rzeczach.

W tej pięknie zilustrowanej książce poznasz rekordzistów świata we wszystkich naprawdę ważnych

kategoriach: takich jak prędkość, pocenie się, sikanie czy liczba oczu. A przy okazji dowiesz się o wielu

niesamowitych stworzeniach - na przykład o rybie przewidującej pogodę i o robaku dłuższym niż

płetwal błękitny!

Informacje dodatkowe o Zwierzęca księga rekordów:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-11-21
Tytuł oryginału: Dyrenes Rekordbok

Kup książkę Zwierzęca księga rekordów

Zwierzęca księga rekordów - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
"Rybie siki mają w sobie różne składniki"

"Zwierzęca księga rekordów" to solidna publikacja wydana w dużym formacie, która powstała dzięki współpracy dwóch sióstr (Katharina Vestre, Linnea Vestre). Jedna z nich studiowała biologię i pracuje w zawodzie związanym z jej wykształceniem, natomiast druga zajmuje się ilustrowaniem książek. Duet wręcz idealny! Twarda oprawa, przepiękne wyklejki i cała reszta zostały dopracowane pod każdym względem. Sama treść, jak i towarzyszące jej grafiki również nie budzą zastrzeżeń. Wszystko jest czytelne i stonowane. Uważam, że takich książek powinno być jak najwięcej! Nie chodzi tu nawet o konkretne informacje, ale sposób przedstawienia tematów. Od tej publikacji po prostu nie da się oderwać!

Nie znajdujemy tu suchych, nudnych faktów, ale raczej takie rzeczy, które działają na wyobraźnię. Być może znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że co tu fajnego, skoro w książce jest o smrodzie, sikach, kupie, poceniu się i truciznach. No, ale to nie wszystko, bo jest też o miłości, zalotach, superzmysłach czy kamuflażu, a także o zagrożeniach i tym, co możemy zrobić, żeby chronić te zwierzęta. Może faktycznie nikomu w życiu nie przyda się informacja, że istnieje coś takiego jak krewetka pistoletowa, która potrafi narobić sporego hałasu lub binturong, którego siki pachną jak popcorn. Z drugiej jednak strony (przynajmniej dla mnie) interesujące jest to, dlaczego tak jest, a co ważne możemy znaleźć wyjaśnienia niektórych ciekawostek.

Wszystko jest napisane prostym, zrozumiałym językiem. Treści jest tyle, by rozbudzić zainteresowanie czytelnika, ale jednocześnie zostawić pewien niedosyt i chęć zgłębiania zagadnień. Fantastycznym pomysłem było stworzenie na końcu spisu zwierząt z odnośnikami do konkretnych stron oraz ich nazwami łacińskimi, co zdecydowanie ułatwia poszukiwania informacji. Ale to nie wszystko, ponieważ autorki zestawiły też najważniejsze źródła, z których korzystały podczas tworzenia "Zwierzęcej księgi rekordów", choć uprzedzam, że to materiały anglojęzyczne.

Z punktu widzenia dziecka radości było jeszcze więcej niż w moim przypadku, ponieważ podczas lektury pojawiały się m.in. okrzyki zachwytu, niedowierzania, śmieszki-uśmieszki, a to idealny dowód na to, że książka działa na emocje i nie pozostawia młodego czytelnika obojętnym, jednocześnie niejako zaszczepiając zainteresowanie różnymi organizmami - tymi, które na pierwszy rzut oka są niesamowite, ale i takimi, które wydawałyby się zwyczajne i nudne...

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Bardzo lubię czytać książki o rekordach, gdyż to bardziej wiarygodne źródło niż telewizja. Tym razem przeczytałam o rekordach zwierząt. Pozycja jest dużego formatu w twardej oprawie. Autorkami są dwie siostry, które lubią czytać o wszystkich zwierzętach na świecie. Zadziwiające jest to, że każdego roku ludzie odkrywają tysiące nowych zwierząt. Jedne są ukryte w lesie, a inne zamieszkują niezbadane głębie oceanów. Pierwszy dział to jest prędkość i przeczytamy o tym kto jest najszybszy na lądzie, a kto w powietrzu. Autorki krótko, ale szczegółowo opisali dane zwierzę począwszy od tego gdzie żyje, jak szybko się porusza i atakuje przyszły żywy obiad. Kolejna strona to skoczność i opisane mamy trzy zwierzęta. Następna to mali superskoczkowie i kwalifikuje się do nich pienik ślinianka, skoczogonek i pchła psia. Oczywiście wraz z ich opisami i zdjęciem. Strona dziesiąta opisuje truciznę jaką wydalają zwierzęta. Mamy tu wykaz trujących roślin oraz zwierząt z pięknymi ilustracjami. Strona dwunasta jest nieco straszna, bo poznałam zwierzęta, które żywią się tylko krwią. Następnie robi się spokojniej, bo zobaczyłam które zwierzęta pocą się najbardziej, po czym strona osiemnasta mnie mega zaskoczyła. Czy wiedzieliście, że nie wszystkie zwierzęta wydalają swoje siuśki tym jednym intymnym miejscem? Mianowicie żółwiak chiński sika ustami!!! Oj ta strona na pewno was pochłonie:-) Będzie też kilka słów o największej kupce z udziałem różnych zwierząt, oraz najlepszy taniec godowy. Ta książka zaskakiwała mnie coraz bardziej! Dźwięki, bąki, smród, aromat, kto najwięcej zjada, pije, ma największe zęby, najdziwniejszy język, dziwny wygląd mózgu, oczy giganty, najwrażliwsze nosy, smaki i wiele wiele innych. Strona siedemdziesiąt sześć przeznaczona jest na spis zwierząt, które występują w tej księdze rekordów. Nawet nie wiecie jaka to była wspaniała zabawa poznając je wszystkie! Ile tutaj ciekawostek, każde dziecko będzie nią zachwycone! Jeśli wasz szkrab lubi zwierzęta, to kupcie mu tą książkę, będzie na prawdę szczęśliwy, bo te rekordy sprawią mu wiele radości. Ogromnie ją polecam!

Avatar użytkownika - Bibliotecznie
Bibliotecznie
Przeczytane:2023-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Zwierzęca księga rekordów" to idealna lektura dla pasjonatów przyrody i nietypowych zwierząt. Na co dzień kompletnie nie myślimy o tym, jakie cechy mają różne zwierzęta, tymczasem tajemnice ich świata są fascynujące. Matka Natura nieźle to wszystko obmyśliła.

Na osiemdziesięciu stronach tej publikacji znajdziecie mnóstwo niesamowitych faktów o zwierzętach. Książka zawiera podział na przeróżne kategorie. Poznacie na przykład zwierzęta, które pachną na różne sposoby albo dowiecie się, jak sikają :D Chętnie powąchałabym patyczaka z Australii, który w chwili zagrożenia rozpyla wokół siebie płyn o miętowym zapachu. Inny owad, amerykańska mrówka, w chwilach stresu pryska substancją o zapachu cytrynowym. Wiecie, że jest zwierzę, którego siki pachną jak... popcorn? To włochaty binturong, który wygląda jak skrzyżowanie niedźwiedzia i kota.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile oczu może mieć zwierzę? Albo które ma największe oczy na świecie? Oczy większe niż piłka do futbolu ma kałamarnica kolosalna. Skoro ten potwór morski w swojej nazwie ma przymiotnik kolosalna, to i jego oczy muszą być największe na świecie! Pierwsze miejsce w ilości oczu zajmuje chiton, żyjątko, które można znaleźć w oceanie. Wyobraźcie sobie, że może ich mieć nawet 1000! Niewyobrażalne!

Bardzo ciekawym rozdziałem jest ten prezentujący zwierzęcy kamuflaż. O kameleonie słyszeli wszyscy, ale wiecie, że na przykład ośmiornica potrafi przybrać wszystkie kolory tęczy, a owad o nazwie liściec nie tylko przypomina liść, ale również porusza się w sposób, który imituje listki tańczące na wietrze? Tego wszystkiego i wielu innych ciekawych faktów dowiecie się właśnie z tej książki.

Zdecydowanie polecam i gwarantuję Wam przyjemnie spędzony czas na poznawaniu przedziwnych zdolności zwierząt.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-12-10, Ocena: 5, Przeczytałem,

Dwie siostry. Katharina Vestre oraz Linnea Vestre. Jedna biolożka, druga ilustratorka. To właśnie one przypominają nam jak fascynujący może być świat zwierząt w swojej książce ,,Zwierzęca księga rekordów".

Książka ta oczarowała mnie już od pierwszych stron swoją graficzną oprawą, ale i przede wszystkim wartościową zawartością.

Ze ,,Zwierzęcej księgi rekordów" możemy się dowiedzieć kto biega najszybciej, kto najbardziej śmierci, jakie zwierze robi najdziwniejszą kupę, kto skacze najwyżej i cream della cream... kto jest nieśmiertelny! Każda strona pełna jest ciekawostek, a sposób w jaki zostały one przedstawione nie nuży i powoduje, że chce się poznać ich więcej.

Autorki miały naprawdę cudowny pomysł na książkę i zrealizowały go wyśmienicie. Oddały w nasze ręce pozycję, która uczy, bawi i powoduje, że mały Czytelnik odkrywa to co do tej pory było dla niego nieznane.

,,Zwierzęcej księgi rekordów" to pozycja obowiązkowa dla całej rodziny. Sądzę, że podczas czytania wszyscy będą mieć nie lada rozrywkę i będzie to świetny wybór na urozmaicenie długich wieczorów! POLECAM!

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2023-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Z sentymentem

Jest pewien typ książek, do którego mam słabość od najmłodszych lat - edukacyjne książki o zwierzętach dla dzieci. Jako dziecko miałam całkiem sporo tytułów dotyczących tej tematyki, ale z wiekiem wcale nie zaprzestałam śledzenia nowych publikacji. Tak w moje ręce trafiła "Zwierzęca księga rekordów".

Fakt, że książka Kathariny i Linnei Vestre ilustrowana jest w nie do końca poważny sposób nie oznacza, że jest ona dedykowana tylko młodszym czytelnikom. Zapewniam, że również dorośli będą w stanie znaleźć w niej coś dla siebie i dowiedzieć się paru zaskakujących ciekawostek.

To, co szczególnie przykuwa uwagę młodszych odbiorców (wiem to z doświadczenia), to fragmenty dotyczące sikania, robienia kup i puszczania bąków, które to czynności dzieciom wydają się nad wyraz zabawne. Zapewniam jednak, że choć lektura niejednokrotnie wywoła uśmiech na twarzy, nie jest to pozycja infantylna, a zabawne ciekawostki z wyżej wymienionych tematów stanowią humorystyczne wprowadzenie do poznania wielu innych wiadomości ze świata zwierząt.

Z duetu biolożki i ilustratorki powstała lekka, ciekawa i zabawna pozycja do czytania w każdym wieku. Pomysłowy rozkład "kategorii", w których oceniane są poszczególne gatunki, lekki, humorystyczny styl i bardzo przyjemna dla oka szata graficzna sprawiają, że obok tego tytułu nie można przejść obojętnie. Bo czy może być coś lepszego, niż wiedza podana w tak dowcipny i nienachalny sposób?

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia