Rozejrzyj się wokół siebie. Czy widzisz ludzi, którzy są skłonni do popełniania przestępstw? Uwierz, mógłbyś się zdziwić, wiedząc, do czego są zdolni...
Dlaczego z pozoru normalni ludzie torturują, gwałcą i mordują? Jak to możliwe, że troskliwi rodzice przed odebraniem sobie życia zabijają własne dzieci? Co sprawia, że szefowie o psychopatycznych skłonnościach zamieniają pracownika w niewolnika? I co robić, by nie stać się ofiarą. Czy w ogóle można się przed tym ustrzec?
W książce Zrozumieć zbrodnię Ewa Ornacka oraz biegły sądowy z zakresu psychiatrii dr Jerzy Pobocha prowadzą nas przez mroczne meandry zbrodniczych umysłów.
Podstawowy błąd naszego myślenia polega na tym, że postrzegamy innych tak jak samych siebie. Tracimy czujność, myśląc: ,,Nigdy nie zrobiłbym czegoś takiego, nikt nie jest do tego zdolny". A to już prosta droga do tego, by wpaść w niebezpieczną pułapkę...
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-05-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 296
Reportaż Ewy Ornackiej ,,Zrozumieć zbrodnię" na naszym rynku pojawił się w 2019, cztery lata później został wydany ponownie. W swojej książce autorka rozmawia z doktorem psychiatrii i chyba jednym z najpopularniejszego biegłych sądowych w Polsce Jerzym Pobochą. To lekarz z czterdziestoletnim doświadczeniem, który uczestniczył w najgłośniejszych sprawach kryminalnych naszego kraju. W dwójkę robią przegląd zaburzeń i chorób psychicznych, które popychają ludzi do zbrodni, mówią też o tych, którzy takowe zaburzenia symulują, by uciec od kary. Rozdziały składają się więc ze wstępu autorki, rozmowy z doktorem oraz wycinków z artykułów prasowych, gdyż każde zagadnienie omawiane jest na przykładzie sprawy, zbrodni popełnionej w naszym kraju. Zaczynamy łagodnie, od kradzieży i mylonego z nią automatyzmu, by przejść zaraz na poważniejsze tematy: depresja, samobójstwa rozszerzone, psychoza, schizofrenia i psychopatia wraz z seryjnymi mordercami - te dwa ostatnie zagadnienia rozpisane są na kilka rozdziałów. Każde z nich omówione jest na szybko, tak by osoba zaczynająca się tematem interesować zdobyła o tym jakieś pojęcie. Pobocha przy okazji wypowiada się też na temat kondycji psychiatrii sądowej w naszym kraju, na temat prawa i karalności, a także nie szczędzi swoich kolegów po fachu - wspomina, jak częste są błędne diagnozy. Psychiatria jednak jest bardzo trudnym zawodem, bo przecież lekarz nie leczy objawów fizycznych, które można łatwo zbadać, a głowę, zachowanie, o którym może coś powiedzieć tylko na podstawie obserwacji i samych słów chorego. To książka, która zwiększa świadomość tego, co kryje skrzywiona ludzka psychika - warto to wiedzieć, by móc rozpoznać, by móc w porę zareagować. Polecam szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoje zainteresowania psychologicznego podejścia do zbrodni.
?Znam książki Ewy Ornackiej i sięgając po nie wiem ,że będzie to dobry reportaż. I tym razem znów się nie zawiodłam.
?Nie do końca wiedziałam czego mam się spodziewać. Początkowo myślałam,że będą to opisy zbrodni jednak nic bardziej mylnego. Autorka próbuje zrozumieć zbrodnię a właściwie mordercę analizując zbrodnię, którą popełnił. Pomaga jej w tym nie kto inny jak sam Dr Jerzy Bobocha, psychiatra i biegły w najgłośniejszych sprawach sądowych. To od jego decyzji, oraz decyzji takich ludzi jak on,zależy przyszłość oskarżonego.
? Książka jest w formie wywiadu- rozmowy, gdzie autorka zadaje pytania i stawia tezy a Dr próbuje wszystko rzeczowo wyjaśnić bez zbędnego nudzenia , bez używania niezrozumiałej czytelnikowi terminologii.
?Całość jest spójna, logiczna i zdecydowanie bardzo interesująca. Nie jest to zbiór psychiatrycznych teorii ale próba przybliżenia czytelnikowi jak wygląda proces oceny psychiatrycznej. Dr Bobocha zwraca również uwagę na bardzo częsty proceder, czyli korupcja w psychiatrii i wystawianie nieprawdziwej oceny na korzyść oskarżonego.
?Zapewniam Was, że nie będziecie się nudzić. Mnie książka zachwyciła. Czułam się jakbym sama uczestniczyła w tej rozmowie.
?Polecam
Zadziwiające zjawiska, budzące dreszcz doświadczenia - tajemnice życia po śmierci. Autorka, znana dziennikarka śledcza opisująca świat mafii, po śmierci...
Władcy Mokotowa. Historia najbardziej brutalnej grupy przestępczej w Polsce! Polska mafia ma na swoim koncie wiele krwawych porachunków,...
Przeczytane:2019-06-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zrozumieć zbrodnię... Hmm czy można ją w ogóle zrozumieć, wyjaśnić? Czy można wytłumaczyć? Okazuje się, że tak, a przynajmniej można spróbować.
„Zrozumieć zbrodnię” to zapis rozmowy Ewy Ornackiej z biegłym sądowym w zakresie psychiatrii dr. Jerzym Pobocha. Każdy z nas zna, a na pewno choć raz słyszał pojęcia depresja, niepoczytalność, czy częściowa niepoczytalność, słyszymy je we wiadomościach, kiedy dochodzi do zbrodni. Tymi oraz innymi terminami najczęściej posługują się przestępcy, którym grozi wieloletnie więzienie, a także adwokaci czy lekarze, chcący w jakiś sposób wpłynąć na wymiar kary.
Rozmowę autorki z biegłym sądowym uzupełniają wycinki prasowe dotyczące tych bardzo głośnych, jak i mniej znanych, niekiedy tylko lokalnie, spraw z sądowej wokandy. Moją uwagę przykuły samobójstwa rozszerzone, które bardzo często łączą się z depresją i doprowadzają do wielkich tragedii, jak ta sprzed roku, kiedy ojciec w toalecie sali zabaw otruł siebie i swojego synka.
„Zrozumieć zbrodnię” dobrze się czyta, a dla osób, które chcą poznać coś więcej niż tylko mordercę i motyw, ta książka będzie ciekawym uzupełnieniem. Niestety wyłania się z niej również ta ciemna strona orzecznictwa, ale po więcej odsyłam do lektury. Warto.