Książka, dzięki której pozornie nieprzystępna fizyka kwantowa staje się atrakcyjna i pociągająca.
Teoria kwantowa stanowi fundament współczesnej fizyki, jednak dla wielu z nas pozostaje nieprzeniknioną zagadką. Laureat Nagrody Nobla Leon M. Lederman i pracujący w Fermilab fizyk teoretyk Christopher T. Hill próbują zaradzić tej sytuacji. W błyskotliwej, napisanej z myślą o wszystkich ciekawych świata książce, pozornie nieprzystępna fizyka kwantowa staje się prosta, atrakcyjna i pociągająca.
Autorzy wyjaśniają wiele osobliwych, a nawet upiornych aspektów kwantowej rzeczywistości, od cząstek, które mogą przebywać w wielu miejscach jednocześnie, a czasem zachowywać się jak fale, po wpływ, jaki my, ludzie, możemy wywierać na ruch cząstek, jedynie poddając je obserwacji. Zapuszczają się w najnowsze i być może najbardziej zapierające dech w piersiach odgałęzienia fizyki kwantowej teorię pola oraz teorię strun.
Bogaty asortyment barwnych analogii i przykładów sprawia, że Zrozumieć niepojęte czyni zrozumiałymi nawet najbardziej hermetyczne dokonania teorii kwantowej, pozwalając wszystkim poczuć jej smak.
Świat kwantów to najdziwaczniejsze miejsce znane ludzkiemu umysłowi. Przewodnik po tej zdumiewającej krainie napisany przez Leona Ledermana i Christophera Hilla, należy do najlepszych jakie kiedykolwiek czytałem. Napisany jest przejrzyście i z niedoścignionym humorem.
James Trefil, Clarence J. Robinson, Professor of Physics na George Mason University
Niels Bohr w swojej słynnej wypowiedzi stwierdził kiedyś, że ktokolwiek myśli o mechanice kwantowej, nie doznając przy tym zawrotów głowy, niczego z niej nie zrozumiał. Ta książka to zmieni. O zawrót głowy przyprawią cię dowcip i styl autorów, i wiele rzeczy naprawdę zrozumiesz!
Rocky Kolb, Wydział Astronomii i Astrofizyki, Uniwersytet w Chicago
Leon Lederman laureat Nagrody Nobla, wykładowca na Illinois Mathematics and Science Academy, emerytowany dyrektor Państwowego Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych im. Enrico Fermiego (Fermilab), Pritzker Professor of Science w Illinois Institute of Technology, autor bestsellerowej Boskiej cząstki.
Christopher T. Hill fizyk teoretyk, stoi na czele Wydziału Fizyki Teoretycznej w Państwowym Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych im. Enrico Fermiego (Fermilab).
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-04-11
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 424
Chcę przeczytać,