Zrozumieć Hollywood. Równianie z niewiadomą

Ocena: 0 (0 głosów)
Wspaniała historia Hollywood począwszy od wynalezienia filmu aż po dzień dzisiejszy, napisana przez cieszącego się powszechnym uznaniem Davida Thomsona, który posiada ugruntowaną pozycję "największego żyjącego krytyka i historyka filmu" ("The Atlantic Monthly"), "niezastąpionego" ("The New York Times") oraz po prostu "najlepszego autora piszącego o filmach" {"San Francisco Chronicle").

Teraz trzymamy w rękach jego mistrzowskie dzieło "Zrozumieć Hollywood", które, używając jego własnych słów, mówi "zarówno o morderstwach jak i majestacie, statystykach biznesowych jak i milionach ludzi wzruszonych filmem, sztuce i okropieństwach". Obejmuje ono "kariery artystyczne, życiorysy piratów praw autorskich, wzloty i upadki biznesu oraz wpływy socjologii - krótko mówiąc: tajemnice cudu, kalkulacje zza biurka oraz ich oszołamiający wpływ na kino amerykańskie. Wszystko to razem stanowi ciężką artylerię wytoczoną przez amerykańską kinematografię przeciwko światu."

Thomson opowiada, jak D. W. Griffith i Chartlie Chaplin tworzyli pierwsze filmy tak masowo przypadające do gustu publiczności. Pisze o Luisie B. Mayerze, który zrozumiał całość równania i czerpał z tego korzyści. Pokazuje nam, jak David O. Seleznik stanowi przykład próżności i pasji, która prowadzi do powstania niezapomnianych filmów; jak filmy, nadając sens wspólnym doświadczeniom, pomagały Amerykanom przejść przez trudny okres lat 30. i 40.; jak i dlaczego pogoń za szlagierem przeobraziła przemysł filmowy.

Autor analizuje filmy Capry, Wildera, Hitchkocka, Spielberga; Gable’a, Cagney’a, Crawford, Brando, Bogarta, Nicholsona, Kidman; Irvinga Thalberga, Lew Wassermana, Harveya Weinsteina - oraz wiele innych. Bierze pod lupę "czarne filmy" gangsterskie, czarne listy, agentów, metody działania. Opowiada historię powstania "Ojca Chrzestnego", "Chinatown" oraz "Szczęk". Podąża również tropem pieniędzy - to podróż o zasadniczym znaczeniu dla zrozumienia tego, co dla Hollywoodu jest źródłem najwyższej ekscytacji i głębokich rozczarowań.

David Thomson dał nam jednotomową historię Hollywood - jedną z najbardziej błyskotliwych, wnikliwych, zabawnych a przy tym pouczających książek, jakie kiedykolwiek zostały napisane na temat amerykańskiego filmu.

David Thomson wykładał nauki filmowe na Dartmouth College i pracował w komisji selekcyjnej Nowojorskiego Festiwalu Filmowego. Na stałe współpracuje z "The New York Times", "Film Comment", "Movieline", "The New Republic" oraz "Salone". Jest autorem scenariusza nagrodzonego filmu dokumentalnego "The Making Legend: Gone With the Wind". Napisał również inne książki: "Showman: The Life of David O. Seleznick", "Beneath Mulholland: Thouts on Hollywood and Its Ghosts" oraz trzy prace na temat fikcji. Urodzony w Londynie, mieszka w San Francisco wraz z żoną oraz dwójką ich synów.

"Zawsze chciałem przeczytać historię filmu, która zajęłaby się również całym ich środowiskiem - czym były, dlaczego powstały, kto je zrobił, kto je oglądał, jak wyglądało ich finansowanie i na co szły te pieniądze. I o tym właśnie jest ta książka. Jest zaangażowana i pasjonująca, porusza drażliwe tematy i zawiera dużo informacji, jest krytyczna, smutna i zabawna, oraz całkiem niesentymentalna."
Richard Eyre

Informacje dodatkowe o Zrozumieć Hollywood. Równianie z niewiadomą:

Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: b.d
Liczba stron: 510

więcej

Kup książkę Zrozumieć Hollywood. Równianie z niewiadomą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zrozumieć Hollywood. Równianie z niewiadomą - opinie o książce

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-08, Przeczytałem, Mam,
Bardzo ciekawa książka, mądrze napisana, warta przeczytania!
Link do opinii
Z przyjemnością bym przeczytał ta książkę
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy