Zrabowane skarby

Ocena: 6 (1 głosów)
Jest to pierwsza książka, która tak wnikliwie i wielowątkowo odsłania tajemnice nazistowskiej grabieży najcenniejszych polskich zbiorów sztuki. Nad zebraniem oraz zweryfikowaniem opisanych w niej zagadnień dr Robert Kudelski pracował ponad 7 lat. Dzięki swojej dociekliwości, szereg faktów przedstawia w zupełnie nowym świetle. Autor opowiada m.in. o tym, jak zrabowano ołtarz Wita Stwosza i unikalne skrzypce Stradivariego. Opisuje wywiezienie w głąb Rzeszy włóczni św. Maurycego, kolekcji rysunków Dürera i wielu innych zabytków. Dokumentuje sposób, w jaki ograbiono publiczne i prywatne zbiory sztuki. Ujawnia także udział Służby Bezpieczeństwa w powojennym rabunku cennych przedmiotów odnalezionych w muzeach na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

"Zrabowane Skarby" wprowadzają Czytelnika w mroczny świat grabieży dzieł sztuki w czasie II wojny światowej.

Informacje dodatkowe o Zrabowane skarby:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-60762-42-4
Liczba stron: 448

więcej

Kup książkę Zrabowane skarby

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zrabowane skarby - opinie o książce

Od jakiegoś czasu moje zainteresowania oscylują wokół przywłaszczonych przez nazistów polskich skarbów, precjozów, kosztowności. Temat godny uwagi, zważywszy na to, iż znaczna część kolekcji nie powróciła do prawowitych właścicieli. Znamienne były słowa gubernatora Hansa Franka, który w swojej niebywałej arogancji orzekł: To właśnie jest najpiękniejsze w tej wojnie, że nigdy nie oddamy tego, co raz zdobyliśmy.

Lokator zamku na Wawelu nieco się pomylił, bowiem dzięki staraniom m.in. autora omawianej monografii czy Magdaleny Ogórek 

zaczyna to się zmieniać. Pamiętamy przecież o jego słynnym rozporządzeniu z 15 listopada 1939 roku, w myśl którego: Cały majątek ruchomy i nieruchomy byłego państwa polskiego wraz z przynależnościami, łącznie z wszelkimi wierzytelnościami, udziałami, prawami innych, interesami na terenie Generalnego Gubernatorstwa, podlega konfiskacie celem zabezpieczenia wszelkiego rodzaju wartości użyteczności publicznej.

Robert J. Kudelski w sposób niezwykle dokładny przypomina o niemieckiej kradzieży naszych dóbr, nad książką pracował długo, bo aż siedem lat. Historyk w atrakcyjny sposób odtwarza  zagarnięcie ołtarza Wita Stwosza, skrzypiec Stradivariego. Nadmienia również o wywiezieniu włóczni św. Maurycego. Naukowiec podkreśla udział SB w szabrownictwie przedmiotów odnalezionych na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Którzy naukowcy współpracowali z okupantem? I co ma z tym wspólnego rejon Dolnego i Górnego Śląska oraz Wielkopolski?

Szerzej omówiono losy dzieł sztuki na naszych obszarach.

Warto przeczytać.

Link do opinii
Inne książki autora
Zaginiony Rafael
Kudelski Robert J.0
Okładka ksiązki - Zaginiony Rafael

Na początku XIX wieku w zbiorach rodziny Czartoryskich znajdowały się trzy niezwykle cenne obrazy: Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Krajobraz z miłosiernym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy