Zrabowane skarby

Jest to pierwsza książka, która tak wnikliwie i wielowątkowo odsłania tajemnice nazistowskiej grabieży najcenniejszych polskich zbiorów sztuki. Nad zebraniem oraz zweryfikowaniem opisanych w niej zagadnień dr Robert Kudelski pracował ponad 7 lat. Dzięki swojej dociekliwości, szereg faktów przedstawia w zupełnie nowym świetle. Autor opowiada m.in. o tym, jak zrabowano ołtarz Wita Stwosza i unikalne skrzypce Stradivariego. Opisuje wywiezienie w głąb Rzeszy włóczni św. Maurycego, kolekcji rysunków Dürera i wielu innych zabytków. Dokumentuje sposób, w jaki ograbiono publiczne i prywatne zbiory sztuki. Ujawnia także udział Służby Bezpieczeństwa w powojennym rabunku cennych przedmiotów odnalezionych w muzeach na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

"Zrabowane Skarby" wprowadzają Czytelnika w mroczny świat grabieży dzieł sztuki w czasie II wojny światowej.

Informacje dodatkowe o Zrabowane skarby:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-60762-42-4

Kup książkę Zrabowane skarby

Zrabowane skarby - opinie o książce

Od jakiegoś czasu moje zainteresowania oscylują wokół przywłaszczonych przez nazistów polskich skarbów, precjozów, kosztowności. Temat godny uwagi, zważywszy na to, iż znaczna część kolekcji nie powróciła do prawowitych właścicieli. Znamienne były słowa gubernatora Hansa Franka, który w swojej niebywałej arogancji orzekł: To właśnie jest najpiękniejsze w tej wojnie, że nigdy nie oddamy tego, co raz zdobyliśmy.

Lokator zamku na Wawelu nieco się pomylił, bowiem dzięki staraniom m.in. autora omawianej monografii czy Magdaleny Ogórek

zaczyna to się zmieniać. Pamiętamy przecież o jego słynnym rozporządzeniu z 15 listopada 1939 roku, w myśl którego: Cały majątek ruchomy i nieruchomy byłego państwa polskiego wraz z przynależnościami, łącznie z wszelkimi wierzytelnościami, udziałami, prawami innych, interesami na terenie Generalnego Gubernatorstwa, podlega konfiskacie celem zabezpieczenia wszelkiego rodzaju wartości użyteczności publicznej.

Robert J. Kudelski w sposób niezwykle dokładny przypomina o niemieckiej kradzieży naszych dóbr, nad książką pracował długo, bo aż siedem lat. Historyk w atrakcyjny sposób odtwarza  zagarnięcie ołtarza Wita Stwosza, skrzypiec Stradivariego. Nadmienia również o wywiezieniu włóczni św. Maurycego. Naukowiec podkreśla udział SB w szabrownictwie przedmiotów odnalezionych na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Którzy naukowcy współpracowali z okupantem? I co ma z tym wspólnego rejon Dolnego i Górnego Śląska oraz Wielkopolski?

Szerzej omówiono losy dzieł sztuki na naszych obszarach.

Warto przeczytać.

Zaginiony Rafael
Kudelski Robert J.0
Okładka ksiązki - Zaginiony Rafael

Na początku XIX wieku w zbiorach rodziny Czartoryskich znajdowały się trzy niezwykle cenne obrazy: Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Krajobraz z miłosiernym...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski