Żony pastorów czyli życie trudne, lecz nie nudne

Ocena: 4 (1 głosów)

Wywiady z dzielnymi kobietami przeprowadziła Anna Radomska

Wciągające i poruszające historie kilkunastu kobiet, żon pastorów i księży. Na co dzień żyją w cieniu swoich mężów, ale to one często stoją za duchową siłą swoich mężczyzn, których widać za pulpitem, gdy głoszą płomienne kazania. Kobiety opowiadają o niezwykłych przeżyciach, ale także o trudnościach, zmaganiach i samotności. Dzięki tym wywiadom możemy choć odrobinę dowiedzieć się o życiu prywatnym i rodzinnym duchowych liderek różnych wspólnot chrześcijańskich.

Rekomendacje

Gdybym miała określić jak najprościej wszystkie opisane historie, powiedziałabym: „umieranie dla siebie”. To przygoda życia usłana podróżą w nieznane, gdzie za zakrętem jest widoczna już tylko Boża droga, czasem prosta, czasem wyboista, jednak kończąca się spełnieniem.

Aleksandra Walaszczyk
Centrum Chrześcijańskie Winnica

Nie ma dwóch takich samych Kościołów, nie ma dwóch takich samych pastorów, liderów, przywódców, nie ma również dwóch takich samych żon, takich samych małżeństw...
To prawda niby oczywista, a jednak tak wielu z nas próbuje wpasowywać innych we własne wzorce zachowań. Bazując na znanych i powszechnie akceptowalnych schematach, czyli tych wszystkich osobach, które postrzegamy jako nasze „ideały”, puszczamy wodze wyobraźni i budujemy „domek oczekiwań”, w którym próbujemy zamykać ludzi. Również przywódców kościelnych – naszych, nie naszych, znanych nam i nieznanych. 
Czy zastanawiamy się czasem, jak wygląda ich życie? Nie to publiczne, niedzielne, konferencyjne lub z przestrzeni wirtualnej, ale to zakryte przed większością, codzienne...
Bycie przywódcą, pastorem to nie tylko miejsca z przodu, zaszczyty, oklaski, popularność, to nie tylko duchowe sukcesy, cuda i zwycięstwa, to także zmagania, porażki i samotność. Każda kobieta będąca żoną przywódcy Kościoła zna ten ból, kiedy nie wszystko układa się tak, jak się oczekiwało, kiedy staje się przed ścianą niemocy i ograniczeń, kiedy plany i wizje zderzają się ze sprzeciwem, a przeżycie kolejnego dnia jest wyzwaniem, niczym Mount Everest, do zdobycia...
Czytając te wywiady, pomyślałam sobie, że każda z tych kobiet mogłaby napisać własną książkę. Tutaj odkryły zaledwie fragment swojego życia. I choć znam osobiście jedynie dwie z nich, a o kilku słyszałam, to z tych krótkich rozmów z nimi wyłaniają się niesamowite historie nie tylko osobistych sukcesów, radości i zwycięstw, ale również smutków, rozczarowań i ciemnych dolin. Myślę, że rzucą nieco więcej światła na rolę żon przywódców, uświadomią, jak wielką cenę płacą za stanie u boku swoich mężów i – jak pisze autorka – może pomogą zrozumieć, o co właściwie chodzi w tych pastorskich małżeństwach.

Katarzyna Milczanowska
Wspólnota Chrześcijańska Betel 

Książka Anny Radomskiej „uchyla rąbka tajemnicy”, pokazując bez znieczulenia życie kilkunastu żon pastorów w Polsce, które zgodziły się udzielić wywiadów autorce. Pomysł bardzo ciekawy i godny pochwały. Jak do tej pory, nie było takiej pozycji na polskim rynku.
Czytając książkę, odkrywałam tajniki życia osobistego, rodzinnego i wspólnotowego każdej z bohaterek. To dzielne kobiety, często ukryte, pozostające w cieniu swoich mężów, a jednocześnie otwarte, odważne, pełne pasji i miłości do Boga i ludzi. Ta książka z pewnością wciągnie każdego, kto podziela te same wartości ewangeliczne co autorka i jej – jakże cenne – „Gwiazdy”.
Mam też głęboką nadzieję, że zgłębiając ją, czytelnik uświadomi sobie, jak ważną rolę mogą odgrywać osoby, które niekoniecznie widać „na pierwszy rzut oka”.
Zachęcam do przeczytania!

Liliana E. Cydejko
KBwCH Gorzów

O autorce: Anna Radomska – Jej teksty ukazywały się przez chwilę w „Tygodniku Nadwiślańskim”. Lubi brać udział w konkursach literackich i czasem je nawet wygrywa. Pasjonatka czytania. Żony pastorów to jej debiut książkowy. Na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie.

Spis treści
Od autorki 11
Marta Bukała 13
Nancy Ropiejko 25
Joanna Rumak 33
Weronika Mach 41
Mariola Zaręba 49
Jolanta Nędzusiak 59
Anna Sobotka 73
Joanna Żydek 81
Iza Matwiejczuk 91
Małgorzata Zabłocka 101
Katarzyna Gabrielsen 109
Dorota Byrt 117
Małgorzata Siczek 125
Elżbieta Sikorska 135
Klaudia Dulińska 143
Bogna Kuczyńska 155

Od autorki

Historia Asi Rumak, z którą przyjaźnimy się od prawie 30 lat, a której pastorskie życie niejednokrotnie mogłam oglądać „od kuchni”, stała się inspiracją do przeprowadzenia rozmów z niezwykłymi kobietami, które są żonami duchownych.
To nie jest książka o byciu w świetle reflektorów, ale o towarzyszeniu swoim mężom w tej codziennej drodze, na której płacą cenę za piękną, choć niełatwą służbę. To też historie całych rodzin. Co czują? Z czym się zmagają? Czego im brakuje i co jest najtrudniejsze? Każda opowieść jest inna, tak jak różna jest każda z tych kobiet. Tym, co łączy je wszystkie, jest miłość, odwaga i oddanie.
Wszystkie rozmowy zostały przeprowadzone w czasie ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa. Ale niezależnie od tego, czy odbyły się telefonicznie, czy udało się porozmawiać osobiście, wszystkie są próbą odpowiedzi na pytanie, o co w ogóle chodzi w tym pastorskim małżeństwie.

Informacje dodatkowe o Żony pastorów czyli życie trudne, lecz nie nudne:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788361131069
Liczba stron: 172
Język oryginału: polski

Tagi: Małżeństwo pastor

więcej

Kup książkę Żony pastorów czyli życie trudne, lecz nie nudne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Żony pastorów czyli życie trudne, lecz nie nudne - opinie o książce

W kraju, w którym prawie 92% społeczeństwa [1] to katolicy, żony duchownych innych wyznań chrześcijańskich paradoksalnie zdają się niknąć w tłumie. A przecież ich pozycja w ramach wspólnot religijnych jest bardzo ciekawa – najczęściej bywają aktywnie w nie zaangażowane, wspierają mężów, niejednokrotnie zajmują się plebanią, prowadzą szkółkę niedzielną lub biuro parafialne. Jednocześnie czasem same pracują zawodowo, wykonują prace domowe i dbają o rodzinę.

„Żony pastorów” to wywiady z kobietami, które stoją u boku duchowych liderów. Na książkę składają się rozmowy z mądrymi, doświadczonymi kobietami, które dzielą się swoimi wspomnieniami, przemyśleniami i wydarzeniami z życia. Niektóre nieco chowają się za swoją wiarą, głównie mówiąc o Bogu i ewangelizacji. Inne pokazują odważnie prawdziwą twarz, przyznają się do depresji, kryzysów wiary i bez wstydu opowiadają o życiowych zakrętach.

Anna Radomska dociera do żon duchownych różnych Kościołów, które łączy jeden wspólny mianownik – rola pastorowej. Kobiety dzieli wiek, wykształcenie, nierzadko poglądy i doświadczenia. Wyznają jednak wspólne wartości i podążają ścieżkami wiary. Wszystkie trwają u boku swych mężów, chociaż każda z nich nieco inaczej rozumie swoje życiowe powołanie. Jedne stają w cieniu pastorów i księży, wspierając ich nieustannie i pomagając w pracy i dbając o domowe ognisko. Są też takie, które dotrzymują kroku mężom, będąc równoprawnymi partnerkami w każdej dziedzinie życia.

Rozmówczynie Anny Radomskiej to pewne siebie, silne i spełnione kobiety. Świadomie dokonały wyborów, kierują się na co dzień wiarą, a wspólnota i Kościół są dla nich bardzo ważne. Większości z nich religia nie tylko nie ogranicza, ale jest dla nich źródłem siły. Klaudia Dulińska przyznaje, że „Kościół nauczył mnie też pewności siebie. Może to samolubne, ale nauczył mnie poczucia wartości, że mam prawo mieć własne zdanie, czy przeprowadzić z kimś trudną rozmowę. Przestaję się chować” [2]. Małgorzata Siczek patrząc w swoją przeszłość stwierdza – „nie chcę niczego żałować. Jeśli zaczynam czegoś żałować, zatrzymuję się w miejscu. A tego bardzo nie chcę” [3].

„Żony pastorów” to także uchylanie rąbka tajemnicy o codziennym i prywatnym życiu kobiet. Wszystkie mają swoje pasje, hobby, marzenia i nadzieje. „Lubię spotykać się z na kawie z kobietami. Bardzo lubię spędzać czas ze swoimi dziećmi, a teraz, gdy córka wchodzi w taki wiek, że się zaprzyjaźniamy, pójść z nią gdzieś na kawę, na zakupy, znaleźć jej fajną bluzkę” [4] – przyznaje Klaudia Dulińska. Inne opowiadają o podróżach, górskich szlakach, czytanych książkach – o tym jak się relaksują, gdzie szukają wytchnienia i inspiracji.

Anna Radomska przede wszystkim jednak porusza ze swoimi rozmówczyniami tematy wiary, religii i wyznawanych wartości. Bogna Kuczyńska zauważa, że „Wiara […] nie chroni nas przed przeżywaniem trudnych rzeczy. Jesteśmy niedoskonali. Kościół jest niedoskonały, ranimy się. Było dużo niełatwych zdarzeń, ale w tych chwilach towarzyszyły mi raczej trudne emocje, nie kryzysy. Pytanie i poznawanie Boga w czasie trudnych przeżyć to nie jest coś, co mnie rozczarowuje. Przyjmuje to jako element życia w niedoskonałym świecie” [5]. Kobiety zwierzają się również ze swoich pierwszych doświadczeń w roli pastorowych, rozważają czy małżeństwo z duchownym różni się od innych związków,  wspominają jak poznały mężów i jak potoczyły się ich historie.

„Żony pastorów” czyta się niezwykle szybko, z  każdą stroną zagłębiając się w opowieściach kolejnych kobiet. Wywiady opierają się na bardzo zbliżonej puli pytań, jednak chciałoby się usłyszeć jeszcze więcej, przeczytać o sprawach, które są często jedynie zasygnalizowane w poszczególnych historiach, zajrzeć głębiej w ten świat. Jednocześnie to rozmowy prowadzone w taktowny i wyważony sposób, przystępnym językiem. Anna Radomska uchyla drzwi do domów rodzin pastorów i księży, pozwala poznać nietuzinkowe osoby i ich punkt widzenia. To intrygująca, pozostawiająca po sobie niedosyt lektura.

[Recenzja opublikowana na innych portalach czytelniczych]

[1] za: Wikipedia.pl – hasło „Polska”

[2] Anna Radomska, „Żony pastorów czyli życie trudne, lecz nie nudne”, wyd. Dobry Skarbiec.pl, str. 149.

[3] Tamże, str. 131.

[4] Tamże, str. 150.

[5] Tamże, str. 163.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy