Zaskakująco współczesna lektura.
W legendarnym ,,Zniewolonym umyśle" Miłosz zadaje pytania fundamentalne dla relacji człowiek - władza. Kiedy zaczyna się niewola umysłu, pyta pisarz, i do jakiej granicy może dojść? Czy człowieka da się złamać do końca? Czy może jednak istnieje w nas jakiś zakamarek umysłu, którego nie da się drasnąć?
Miłosz jest szczególnie wrażliwy na wewnętrzne tarcia pomiędzy wolnością a zniewoleniem. Sam, zanim wyemigrował do Paryża, pracował dla polskiego rządu. Tekst wywodzący się z osobistych przeżyć autora ma szczególną moc. Przedstawia uniwersalne prawdy przez pryzmat jednostkowej historii i prawdziwych emocji.
Do polskiego wznowienia przedmowę napisał Timothy Snyder, amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, autor między innymi ,,O tyranii".
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-11-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 400
Książka nie tylko dla miłośników literatury. Wgląd w komunizm, PRL jako taki od nieco innej strony. Rozprawa z ograniczeniami narzuconymi przez władzę, rozprawa z własną moralnością, rozprawa z koniecznością wyboru między złem a złem (literackim, ale nie mniej ważnym)
Rozmowy zagraniczne 1979-2000 to kontynuacja i dopełnienie wydanych w Wydawnictwie Literackim dwutomowych Rozmów polskich (Rozmowy polskie 1979-1998....
`Jedna cech tych `Widzeń...` godna jest zwrócenia uwagi. Otóż występuje tutaj pojedyńczy człowiek, wyłączony spośród społeczności wskutek swego wschodnioeuropejskiego...
Przeczytane:2016-01-06,