Fantastyczna książka! Jest to próbka ekonomii behawioralnej w najlepszym gatunku.
Samuel Bowles, Santa Fe Institute
W zabawny i żywy sposób autorzy pokazują, że pogoń za zyskiem pozwala wytwarzać wiele produktów wzbogacających nasze życie, ale prowadzi również do rozmaitych manipulacji i oszustw. Wiele innowacji dotyczy produktów, które ułatwiają oszukiwanie ludzi, a implikacje tego zjawiska są złożone i głębokie.
Joseph E. Stiglitz, Laureat Nagrody Nobla z ekonomii
Ta wnikliwa książka obnaża zasadniczą sprzeczność systemu rynkowego, o której istnieniu powinni pamiętać politycy i konsumenci: przedsiębiorczość nastawiona na zysk stymuluje efektywność i innowacje, ale skłania także do manipulacji i oszustw, a nowe narzędzia informatyczne pozwalają na dokonywanie tego w zindywidualizowany sposób.
Laura d'Andrea Tyson, University of California, Berkeley
Akerlof i Shiller rozszerzają standardową teorię "zawodności rynku", która mówi o potrzebie interwencji państwa w przypadkach, kiedy sam mechanizm rynkowy zawodzi. Pokazują oni, że mechanizm rynkowy zawodzi nie tylko z powodu istnienia efektów zewnętrznych i niesprawiedliwego podziału dochodów, lecz także z uwagi na powszechne występowanie zjawiska zwanego "phishingiem" (to jest szukania okazji do zysku za pomocą manipulacji lub oszustwa). Wskazuja przy tym na konieczność opracowania nowego paradygnatu, który zastąpiłby zasadę kontroli rynku przez kapitał (po części za pomocą phishingu) zasadą kontroli działań kapitału (m. in. poprzez wskazane metody ograniczania tego zjawiska).
Robert H. Wade, London School Economics
Książkę cechuje przystępna narracja i obfitość barwnych metafor, poruszających opisów przypadków z codziennego życia, zasmucających i bulwersujących przykładów oszustw rynkowych. Zarazem lektura książki dostarcza sporej dawki wiedzy i o współczesnej gospodarce, i o ekonomii. Książkę tę powinien przeczytać każdy, kto nie chce wpadać w zastawiane przez wolny rynek pułapki, każdy, kto nie chce być owym tytułowym frajerem złowionym w rynkowe sieci.
Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Ekonomia
ISBN:
Liczba stron: 259
Tytuł oryginału: Phishing for Phools: The Economics of Manipulation and Deception
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Matkowski Zbigniew