Złota smuga jesieni

Ocena: 4.33 (3 głosów)
Ona – konsultant literacki, on - detektyw, jak sami mówią, „skazani na samotność i starość”. Na zewnątrz opanowani, w środku drzemie w nich niespokojny humanistyczny duch.

Los łączy ich podczas wycieczki do Włoch, pomiędzy ołtarzami Donatella, rzeźbami Michała Anioła, a obrazami Rafaela. „Felicita”, włoska gościnność i śródziemnomorski klimat – tak rodzi się początek czegoś nowego. Niestety, poezja Wenecji i Rzymu jest tylko przystankiem w drodze do nadwiślańskiej prozy życia. Los nie szczędzi bohaterom trosk, jak magnes, przyciągając i odpychając od siebie. Czy uda im się przezwyciężyć trudności i być razem? Czy wakacyjne zauroczenie może przerodzić się w dojrzałą miłość? Na te i inne pytanie odpowiada książka Maryli Hempowicz Złota smuga jesieni (Wydawnictwo Oskar). Autorka udowadnia, że jesień życia nie musi być bezbarwna, a uczucie może spaść na nas w najmniej oczekiwanym momencie. W tle piękne krajobrazy Mierzei Wiślanej i Kaszub, a także Wiednia, Florencji, Wenecji oraz Rzymu.

Informacje dodatkowe o Złota smuga jesieni:

Wydawnictwo: Oskar
Data wydania: 2015-02-11
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-63709-95-2
Liczba stron: 326

więcej

Kup książkę Złota smuga jesieni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Złota smuga jesieni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zaczytanywksiazk
Zaczytanywksiazk
Przeczytane:2015-03-26, Przeczytałem,

 

 

Tytuł: Złota smuga jesieni

Autor: Maryla Hempowicz

Wydawnictwo: Oskar

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 328

 

Maryla Hempowicz – urodziła się w Długosiodle, na Mazowszu. Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako redaktor w Wydawnictwie Morskim oraz jako konsultant do spraw literatury i rzecznik prasowy w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Jest autorką powieści: KrystynaBognaKarolino, pamiętajOna była modelką, Julia i mężczyźni.

 

Język utworu jest lekki. Została zastosowana narracja pierwszoosobowa, dzięki czemu czytelnik lepiej mógł się wczuć w sytuację głównej bohaterki. Szczegółowe opisy zakątków Polski oraz Europy pozwalają nam przenieść się do nich. Widać, że Maryla Hempowicz była w tych miejscach. Często są sceny wywołujące uśmiech na twarzy. Lektura jest przesiąknięta emocjami.

 

Marta, kobieta przechodząca na emeryturę, martwi się tym, co będzie ją czekać. Była pracoholiczką. Jej najbliższa rodzina oraz przyjaciółka  próbują pocieszać ją oraz znaleźć dobre w tym rzeczy. Postanawia pojechać do Włoch. Poznaje tam wielu różnych ludzi, z którymi nie chce się żegnać. Najbardziej ze Zbyszkiem, którego losy nie raz splotą się z jej. Czy odkryje, kim on jest? Jakie kryje w sobie tajemnice? Czy rzeczywiście jest porządnym facetem? Czy będą razem?

 

Na pierwszy plan został rzucony problem niewiedzy. Główna bohaterka boi się, co będzie ją czekać w nowym etapie życia. Martwi się, czy da sobie radę. Wątek miłosny też jest tak samo ważny, gdyż to on jest głównym sprawcą powieści. Marta zadurza się w pewnej osobie, która to odwzajemnia, ale przez pewien czas niespodziewanie znika. Jej bliscy poznają nowych ludzi, z którymi będą się wiązać, ale ona do czasu zostaje sama.

 

Akcja książki przenosi się z Sopotu i Gdańska do Włoch, i znowu do Polski – nad jezioro Wdzydze na Kaszubach, na Mierzeję Wiślaną, do Krynicy Morskiej, a także do sanatorium u podnóża Pienin i wreszcie do Wiednia.

 

Główna bohaterka jest w wieku 60+. Ma duże poczucie humoru, dystans do siebie oraz z łatwością poznaje nowych ludzi. Jej praca związana była z kulturą. Na pewno muszę wspomnieć o jej emocjonalności, gdy jest skłonna do wzruszeń i wyraża emocje związane z ludzkimi uczuciami. Postać jakich mało.

 

Książka jest godna uwagi. Muszę przyznać, że nie wpadła w mój gust poprzez swój gatunek, za którym nie przepadam, aczkolwiek polecam ją głównie kobietom, które być może będą potrafić utożsamić się z Martą.

 

Za książkę dziękuję:

 

Link do opinii

Czy miłość ma granice wiekowe?  Powieść pani Maryli Hempowicz pokazuje, że nie. Ukazuje nam dojrzałe uczucie, oparte na doswiadczeniu hartowanym przejściami bohaterów. Akcja powieści toczy się w wielu urokliwych miejscach, co dodatkowo wzmacnia jej wartość. Gdyby jeszcze główna bohaterka była mniej lękliwa, niepewna i bardziej optymistycznie postrzegała zmiany związane z wiekiem senioralnym, a akcja nieco przyspieszyła, dałabym wyższą notę. Biorę jednak pod uwagę fakt, że może miało być realniej (patrząc na polskie warunki i związane z nimi stereotypy)...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-12-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Julia i mężczyźni
Maryla Hempowicz0
Okładka ksiązki - Julia i mężczyźni

Julia i mężczyźni to komedia romantyczna, pełna humoru powieść obyczajowa będąca satyrą nie tylko na stosunki w pracy, ale i na relacje damsko-męskie....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy