Tajniki sztuki pisarskiej jednego z największych pisarzy XX wieku
Suzanne McConnell, była uczennica Kurta Vonneguta, ukazuje nowe oblicze mistrza literatury
amerykańskiej - jako nauczyciela pisania. Vonnegut nieraz w swoich powieściach, esejach i
wypowiedziach poruszał zagadnienia związane z pisarskich rzemiosłem, jednak nigdy wcześniej
nie ukazała się książka w całości poświęcona jego naukom. McConnell zręcznie przeprowadza
czytelnika przez labirynt wskazówek pisarza, przywołując doświadczenia z życia Vonneguta,
opowiadając anegdoty o nim i pokazując, w jaki sposób wszyscy możemy skorzystać z jego
mądrości.
Powieści Vonneguta przetrwały próbę czasu i nadal wpływają na nowe pokolenia odbiorców i
twórców, urzekając każdego niezrównaną ironią, ciętym językiem oraz trafnymi i nadal
aktualnymi diagnozami dolegliwości współczesnego społeczeństwa. Książka McConnell to nowe
spojrzenie na twórczość autora, którego rady przydadzą się czytelnikom, pisarzom, nauczycielom
i wszystkim innym.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-02-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 512
Tytuł oryginału: Pity the Reader: On Writing With Style
PISARZ OPISANY
Kurt Vonnegut wielkim pisarzem był. Suzanne McConnell... No kto ją kojarzy? Może ci, którzy czytali gazety, do jakich pisała eseje czy coś z jej prozy, ale cała reszta? No to teraz macie okazję, bo dostajemy jej ,,Zlituj się nad czytelnikiem". Jej, nie Kurta Vonneguta, choć to jego nazwisko - pewnie dla przyciągnięcia uwagi - pierwsze rzuca się w oczy. Ale to jej książka o Kurcie i jego pisarstwu. I radach, jakie miał dla czytelników. I wciąż książka rewelacyjna niemalże, bo przecież to wciąż Vonnegut i hołd jemu złożony, który poznać warto, czy pisać sami zamierzacie albo już to robicie, czy nie.
Kurt Vonnegut. Któż z nas o nim nie słyszał. Pisarz, satyryk, mistrz formy tak ascetycznej, jak ciętej. Przeszedł do historii, zdobywał nagrody, ale poza pisaniem zajmował się też różnymi rzeczami: w tym uczeniem pisania. I o tym jego uczeniu, o poradach, o kulisach i o nim samym wreszcie także opowiada niniejsza książka.
https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/03/zlituj-sie-nad-czytelnikiem-zasady.html
`Slapstick` prezentuje apokaliptyczną wizję z perspektywy aktualnego króla Manhattanu (i ostatniego prezydenta Stanów Zjednoczonych), zlośliwie lekceważące...
Kurt Vonnegut jest mistrzem współczesnej literatury amerykańskiej. Jego czarny humor, satyryczna wena i niezrównana wyobraźnia po raz pierwszy...
Ocena: 4, Chcę przeczytać,
Jestem wielką fanką prozy Kurta Vonneguta i tej sympatii nie kryję. Twórczość pisarza cechuje prosty styl przejawiający się krótkimi, konkretnymi zdaniami oraz akapitami, a przede wszystkim duża dawka czarnego humoru i niecodzienne, acz okrutnie prawdziwe, pisanie o świecie. Kurt Vonnegut dzielił się swoim spojrzeniem na proces twórczy. Prowadził kursy pisania. Na jeden z nich uczęszczała Suzanne McConnell, z którą autor się zaprzyjaźnił i która podjęła próbę uporządkowania jego rad. Tak oto powstała publikacja „Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania”.
Nie jest to do końca poradnik. Co prawda początkujący literat znajdzie w publikacji wiele wskazówek, przykładów, analiz itp. A skoro są to słowa mistrza literatury amerykańskiej, człowieka, który odniósł sukces warto się z tym materiałem zapoznać i go przemyśleć.
Suzanne McConnell przytacza w książce wiele cytatów, anegdot, wspomnień o Kurcie Vonnegucie oraz analizuje jego prozę. Przez co staje się on bohaterem tekstu i (chyba) kradnie całe show. Można powiedzieć, że „Zlituj się nad czytelnikiem” to nietypowa biografia. Ze zlepku różnych opowieści i przywołanych wypowiedzi powstaje sylwetka pisarza. Możemy z nich wywnioskować jaki był, co było dla niego ważne, jak myślał, czym się inspirował. Dodać do tego trzeba też omówienie fragmentów jego publikacji oraz stylu. I to jest chyba najważniejsze, kiedy mówimy o autorze książek – nie ploteczki, a jego twórczość oraz sposób myślenia.
Suzanne McConnell oddaje mistrzowi (a przy okazji swojemu przyjacielowi) Vonnegutowi hołd. Nieco nonszalancki, ale jednak hołd. Miała powstać poradnik i to się udało, ale tchnięto w niego ducha. Ducha wspaniałego artysty. Drodzy pisarze, drodzy fani Vonneguta, bierzcie tę książkę i upajajcie się jego obecnością.