Liryczna i zmuszająca do refleksji powieść laureata literackiej Nagrody Nobla. Wielu z mieszkańców miasteczka New Baytown zostało ciężko doświadczonych przez los, noszą oni w sercach gorycz i rozczarowanie. Ethan Hawley, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w mieście, a teraz sprzedawca w sklepie, stara się zapomnieć o starych dobrych czasach. Żona Ethana tęskni za dawnym życiem. Margie, rozwódka, boi się samotności i braku środków do życia. Danny Taylor, z dobrej rodziny, żebrze o dolara na wódkę. Pewnego dnia z kart tarota wyłania się zapowiedź zmiany smutnego losu mieszkańców New Baytown… John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”, a jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-09-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 416
Kronika moralnego upadku
Z książkami Johna Steinbecka jest trochę tak, że kiedy przeczyta się jedną z nich, to prawie jakby przeczytało się wszystkie (i wcale nie uważam tego za wadę). Zdecydowana większość jego twórczości skupia się na kondycji człowieka w obliczu Wielkiego Kryzysu i jego następstw. Niezależnie od tego, czy jest to powieść podszyta humorem (jak "Ulica Nadbrzeżna"), czy w poważniejszym tonie, zawsze najważniejszy jest w niej człowiek, jego rozterki i dylematy.
Bohaterem "Zimy naszej goryczy" jest Ethan Hawley - człowiek, którego rodzina w przeszłości tworzyła elitę miasta, lecz na skutek złych decyzji inwestycyjnych straciła cały majątek. Hawley z godnością znosił swój los, zatrudnił się w sklepie i prowadził życie uczciwego człowieka, jednak naciski najbliższych i demoralizacja otoczenia sprawiły, że Ethan postanawia polepszyć sytuację w jakiej się znajduje - za wszelką cenę.
"Zima naszej goryczy" dotyka problemów, z którymi ludzkość mierzy się od wieków - nie ma na świecie jednostki, która nie dążyłaby do poprawy swojego losu. Ethan Hawley noszący w sobie jeszcze iskrę dawnej świetności rodu, na skutek presji otoczenia podejmuje decyzje, które doprowadzają nie tylko do odmiany jego sytuacji materialnej, ale przede wszystkim jego samego.
Środowisko w powieści Steinbecka jest zepsute i zdemoralizowane. Nieliczne przejawy prawdziwych i szczerych uczuć ostatecznie przegrywają z pieniądzem i wizją podwyższenia statusu społecznego. W przypadku głównego bohatera jest to o tyle smutne, że nie sprawia on wrażenia człowieka bezwzględnego i zdolnego do zdrady.
"Zima naszej goryczy" to powieść, która ma w sobie wszystko to, co jest charakterystyczne w książkach Steinbecka, jednak od pozostałych różni się tym, że nie jest ani humorystyczna, ani dramatyczna jak "Na wschód od Edenu" czy "Grona gniewu". W dalszym ciągu jednak charakteryzuje ją znakomity styl i nieco sentymentalny nastrój, co tylko potwierdza, że nawet jeśli Steinbeck nie stworzył arcydzieła, to nigdy nie schodził poniżej wysokiego poziomu.
"Niepowodzenie jest stanem umysłu."
Aczkolwiek, gdy nie mamy wsparcia ze strony najbliższych, może stać się tragedią.
"Zima naszej goryczy" to kolejna powieść - metafora autorstwa genialnego Johna Steinbecka. W odbiorze nie jest absolutnie jednoznaczna, "bo opowieść ma tyle wersji, ilu czytelników. Każdy z niej bierze to, czego chce albo co może i w ten sposób odmienia ją na swoją miarę. Jedni wybierają pewne części, a odrzucają resztę, inni przeciskają opowieść przez siatkę swoich przesądów, jeszcze inni ubarwiają ją swoim zachwytem. Opowieść musi mieć jakieś punkty styku z czytelnikiem, żeby mógł czuć się w niej swobodnie. Tylko wtedy może akceptować cuda."
Początek XX wieku. Młody syn farmera wyrusza na zachód, do Kalifornii w poszukiwaniu swojego miejsca i własnego kawałka ziemi. Nie wie, jaką walkę będzie...
Kolejne wznowienie dwóch słynnych nowel Johna Steinbecka (1902-1968) - Kasztanka (1937) i powstałej już po wojnie Perły (1948), przypowieści o istocie...
Przeczytane:2015-12-02, Ocena: 6, Przeczytałem,