Zima mej duszy

Ocena: 3 (2 głosów)
Ulitował się tedy Pan i tak do nich rzekł: „Ześlę mego syna, który odkupi grzechy wybranego ludu”. Tak też się stało. *** Zbuntował się jednak syn, odwracając do Stwórcy plecami i złorzecząc Mu, nie chcąc wypełnić woli Ojca. Na co Pan przeklął go po trzykroć i znów rzekł: „Wyrzekam się ciebie tedy i przeklinam, byś nigdy spokoju nie zaznał. Bramy mego królestwa na zawsze pozostaną dla ciebie zamknięte. Tułaczem i zbiegiem będziesz po wsze czasy na ziemi!” Aedoneickie Pismo Święte (pełna, nieocenzurowana wersja). Znam twoją tajemnicę. Od dawna żeś zbiegiem w różnych krainach. Twoje dzieje przyrównać można tylko do historii całych rodów. Pamięcią sięgasz wstecz już całe wieki. Wędrowałeś przez Stulecia, ja zaś podążam cierpliwie za tobą, niby cień... źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów,

Informacje dodatkowe o Zima mej duszy:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2013-04-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-364-7
Liczba stron: 328

więcej

Kup książkę Zima mej duszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zima mej duszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - TheTrack
TheTrack
Przeczytane:2013-11-25, Ocena: 2, Przeczytałam,

            Czytam głównie fantastykę, bo „ona” najlepiej mi wchodzi. Bywają jednak takie przypadki, że męczę się niemiłosiernie czytając książki, której w żaden sposób nie potrafię polubić (nawet te z gatunku fantasy/sf). Przeważnie odrzucam takie pozycje w kąt i nie wracam do nich wcale albo dopiero po naprawdę długim okresie czasu. Bardzo długim.

            W przypadku „Zima mej duszy” Marcina Pągowskiego dawno bym przestała czytać, ale zawzięłam się i stwierdziłam: „Skoro zaczęłam czytać, to już skończę”. Zapytacie czy było warto? Odpowiedź brzmi: nie! nie. nie, nie, nie!

            Rozumiem, że to debiutancka powieść i bardzo ładnie skonstruowana, ale… No właśnie ALE! Pągowski ma bardzo ładny styl pisania, ale wrzuca czytelnika na bardzo głęboką wodę, gdzie czytelnik gubi się w „czasie”. Autor miesza tak epokami, że ciężko połapać się co, jak, gdzie, kiedy.

Ulitował się tedy Pan i tak do nich rzekł: „Ześlę mego syna, który odkupi grzechy wybranego ludu”. Tak też się stało.

            Powieść Pągowskiego to zbiór opowiadań o Hedaardzie – synu Bożym, który nie chciał umrzeć za ludzkość. Od bardzo, ale to bardzo dawna stąpa po świecie i właściwie nie wiadomo na czym polega jego zadanie… (przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie). Przeżywał różne przygody – jeżeli tak to można nazwać…

            „Zima mej duszy” to trzy opowiadania oraz „Appendix”, czyli dodatek. I przyznaję, że pierwsze tytułowe opowiadanie nie podobało mi się wcale, bo Pągowski jak dla mnie za dużo nad nim kombinował – wszystko z niego „wypływało” – język, koncept, bohaterowie, główny bohater. To potem autorowi już lepiej szło. Powieść młodego pisarza wciągnęła mnie dopiero pod sam koniec przy „Cenie ułudy”, gdzie z dużym zainteresowaniem śledziłam przygody Hedaarda.

            Na LubimyCzytać w trakcie lektury zamieściłam opinię:

Ta książka jest tak nuda, że ledwo jestem wstanie "przełknąć" kilka stron na parę dni... Ratunku! Włączył mi się tryb masochisty i czytam, mimo "bólu" dalej tę książkę!

            Jak wspominałam na samym początku, ale i także na LC, „Zima mej duszy” nie podobała mi się wcale. Miałam nieodparte wrażenie, że Pągowski stylizował swoją powieść trochę na „Wiedźmina” Sapkowskiego czy „Sługę Bożego” Piekary. I zastanawiałam się: Dlaczego mi ta książka nie podoba się? Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie nie moje klimaty, ale M. za to już bardzo się podobała. Widać zależy to od gustu czytelnika, bo koniec końców Pągowski jak na debiut poradził sobie bardzo dobrze, choć dla mnie momentami przedobrzył.

            „Zima mej duszy” na pewno znajdzie swoje grono odbiorców. Ja na pewno do tej książki nie wrócę, bo mnie „zmęczyła” psychicznie. Nie oznacza to jednak, że nie warto po nią sięgnąć. A wręcz odwrotnie! Jeżeli lubisz powieści z nawiązaniem do religii, z akcją osadzoną w innym świecie, który rządzi się swoimi prawami to możliwe, że spodoba ci się taka książka. I z całym sercem przyznaję, że Pągowski zapowiada się na dobrego autora fantastyki.

            Zbiór opowiadań Marcina Pągowskiego według skali od 1 do 10 to dla mnie 4, czyli „może być”.

Link do opinii
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-12-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Zima mej duszy to książka zawierająca dwa długie i jedno krótsze opowiadanie, których bohaterem jest Hedaard - zbuntowany syn boga. W przeszłości sprzeciwił się on ojcu - nie chciał poświęcić swego życia za cenę zbawienia ludzkości. Został za to ukarany wieczną tułaczką po świecie ludzi. W opowiadaniach mamy do czynienia z trzema wycinkami z życia Hedaarda, które są dość znacznie oddalone od siebie w czasie. Bohater walczy (wspaniale), uwodzi kobiety (równie wspaniale), dowodzi armiami i szuka prawdy o sobie. Plus za ciekawą podstawę fabuły (chociaż podobny motyw pojawia się oczywiście w książkach Jacka Piekary o Mordimerze Madderinie), jednak przygody Hedaarda to już kanon fantasy. Ogólnie książkę czyta się bardzo przyjemnie, ale nie jest to książka wybitna.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy