Simone Moro to dziś najgłośniejsze nazwisko w himalaistycznym świecie. Jest znany nie tylko z brawurowych wyczynów (pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki, wejście i zejście z MtEverest w 48 godzin), ale też z bohaterstwa. Został laureatem nagrody Fair Play za to, że zrezygnował ze zdobycia Lhotse by ratować innego himalaistę, autor bestsellerowych książek o swoich wyczynach. W 2012 roku skończył 44 lata, w tym czasie uczestniczył w 44 wyprawach. "Zew lodowca" to opowieść o najbardziej fascynujących i najbardziej niebezpiecznych spośród nich.
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2015-01-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 288
Książka nie tyle słaba, co nijaka. Simone Moro, jeden z najlepszych współczesnych himalaistów, opisuje swoje zimowe wyprawy. Niby nie bierze udziału w wyścigu, ale jednak wybiera cele, których jeszcze nikt nie osiągnął. Każde opisane osiągnięcie jest niezaprzeczalnie wielkie, ale wyprawy opisane jedna po drugiej zlewają się w sobą. Czyta się to łatwo, ale i obojętnie.
Autor próbuje też odcinać się krytykom, co zresztą mnie nie dziwi, tyle tylko że sam pozwala sobie momentami na komentarze, z którymi można by się spierać. Dotyczy to np. sytuacji, w której wyprawy wspinające się w tym samym czasie co on wycofały się z wspinaczki ze względu na trudne warunki pogodowe. Ocenia ich komentarze jako przesadzone - on jakoś dał radę. Tymczasem chwilę później opowiada o zejściu lawiny, która o mało go nie zabiła - czyli coś z tą pogodą było jednak na rzeczy. Momentami zdaje się też zapominać, że wszystko jest względne i może zależeć od indywidualnej oceny.
"Owoc szaleństwa” znakomitego wspinacza, alpinisty i himalaisty pisana podczas zimowej wyprawy na Nanga Parbat. Napisał o “mrozie, wietrze, śniegu, niepogodzie i śnieżycach”. To również książka o “pięknych marzeniach i gwałtownych przebudzeniach, o konstruktywnej krytyce i darmowych złośliwościach”. Moro pisze o górskich przyjaźniach, ciepło i z szacunkiem o Polakach (co rzadkie w dzisiejszych czasach).
Simon Moro uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach alpinistycznych. Mimo tego nigdy nie zamierzał napisać książki o swoich doświadczeniach. Dopiero...
Ta książka zawiera odpowiedź na pytanie, jak żyć, kiedy minie czas mierzenia się z najwyższymi górami tego świata i najmroźniejszymi zimami na ośmiotysięcznikach...
Przeczytane:2017-04-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2017,