Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów

Brytyjska rodzina królewska wierzyła, że zawrotny sukces ślubu księcia Harry'ego i Meghan, który obserwowano i celebrowano na całym świecie, był dla Windsorów początkiem nowej ery. Jednak w ciągu jednego burzliwego roku sen zmienił się w koszmar. W następstwie Megxitu, szokującej decyzji o wycofaniu się Harry'ego i Meghan z rodziny królewskiej, a także wywiadu przeprowadzonego z nimi przez Oprah Winfrey, los rodziny królewskiej wydaje się stale zagrożony.

Opinia publiczna pozostaje skołowana. Sukces Meghan na przemian zdobywał uznanie, był krytykowany i wzbudzał wściekłość. Zdezorientowani obserwatorzy życia publicznego nie wiedzą, co jest zgrabną reklamą Sussexów, a co manipulacją Pałacu. Niewielu rozumie prawdziwą Meghan Markle. Jaka przyszłość ją czeka? Co stało się z rodziną, w którą się wżeniła? Czy Windsorowie zdołają przywrócić swoje dobre imię?

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom, rozmowom z ekspertami i wywiadami z osobami, które nigdy wcześniej nie zabierały głosu, Tom Bower, znakomity brytyjski biograf śledczy, stara się rozwikłać splątaną sieć dramatów sądowych, dworskiej polityki i przekreślonych dziecięcych marzeń, aby odkryć zdumiewającą historię miłości, zdrad, sekretów i zemsty.

Informacje dodatkowe o Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Revenge: Meghan, Harry, and the War Between the Windsors

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów

Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Patka96x
Patka96x
Przeczytane:2024-01-07,

Zemsta.
Meghan, Harry i wojna Windsorów

Rodzina królewska wierzyła, że ślub księcia Harry'ego i Meghan, był dla Windsorów początkiem nowej ery. Czy tak było? 🤔
Wszystko się zmieniło w ciągu roku w koszmar. Pewnego dnia świat obiega szokująca decyzja o wycofaniu się Harry’ego i Meghan z rodziny królewskiej.

Meghan na przemian zdobywała uznanie, jak i była krytykowana, a nawet wzbudzała wściekłość w rodzinie.
Ludzie, którzy obserwowali życie publiczne, już nie wiedzą, co jest zgrabną reklamą Sussexów, a co manipulacją Pałacu. W tym wszystkim nawet niewielu rozumie prawdziwą Meghan Markle. Dlaczego? 🤔 Co ja czeka w przyszłości? 🤔 Co się stanie z rodziną, w którą się wżeniła? 🤔 Czy Windsorowie zdołają przywrócić swoje dobre imię? 🤔
Jak potoczy się ich życie bez rodziny królewskiej? 🤔

Na te pytania znajdziecie odpowiedzi jak sięgnięcie po książkę 📖 ♥️

Nie wiem, od czego mam zacząć.
Sięgnęłam po książkę z ciekawości, żebyś dowiedzieć się coś więcej o rodzinie królewskiej. Na pewno każdy z nas kiedyś śledził życie Harry'ego i Meghan, które nie było usłane różami.
Książka dużo opisuje, ale czy prawdę? 🤔Autor bierze informacje z różnych źródeł, ale czy one zawsze są prawdziwe? 🤔
Możemy też w niej znaleźć fotografie.

Polecam Wam się zapoznać, jak Was interesuję.
Bardzo dziękuję wydawnictwu za egzemplarz ❤️.

Współpraca reklamowa, barterowa 🙂

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2023-09-05, Ocena: 4, Przeczytałam,

Ślub księcia Harrego z Meghan Markle miał być początkiem nowej ery dla brytyjskiej monarchii. W ducie z księciem Williamem i jego żoną Kate mieli tworzyć fantastyczną czwórkę i być symbolem nowoczesności „korony”. Ale niepokorna amerykanka miała własny pomysł na siebie i nie chciała podporządkować się sztywnym wymogom. Piękny sen o byciu księżniczką przerodził się w koszmar.

Tom Bower zaprasza czytelników na dramat niejednego aktora, a jego główną bohaterką będzie Meghan Markle. Autor reportażu pt. „Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów” chce nam bliżej przedstawić kobietę, która usidliła księcia i doprowadziła do rozłamu w rodzinie królewskiej. Efekty śledztwa przeprowadzonego przez Toma Bowera nie spodobałyby się zainteresowanej. Meghan zostaje pokazana jako kobieta, której ambicje przerosły talent. Miała wysokie wymagania. Chciała być sławna, bogata, obsypywana prezentami i pochwałami. Podczas gdy jej życie zawodowe wyjątkowo mozolnie posuwało się do przodu, a raczej zbliżało do martwego punktu. Aż poznała jego. Nieco zagubionego, łaknącego miłości i zrozumienia, księcia Harry'ego. Miał być jej bramą do sławy i dobrobytu. Wydawało jej się, że jest gotowa na tytuł księżnej, że zostanie drugą Dianą, jednak życie ściągnęło ja brutalnie na ziemię.

Po przeczytaniu „Zemsty” chyba nie można powiedzieć nic dobrego o Meghan Markle. Autor książki podkreśla same negatywne zjawiska: pozerstwo, kłamstwa, manipulacje, materializm, mobbing i stara się je podeprzeć konkretnymi sytuacjami oraz wypowiedziami „bliskich” Meghan i Harrego. Szczerze mówiąc to na nikim nie zostawia suchej nitki, bo Windsorów przedstawia jako biernych na ataki prasy, nie mających pomysłu, jak „utemperować” młodych i jak im pomóc. Chociaż przyznać trzeba, że o nich nie pisze tak ostro, jak o samej Meghan

Jest to książka „brudna”. Miodek, dla tych, którzy lubią taplać się w pomówieniach i ploteczkach. Przyznam, że czyta się ją wybornie. Dzięki Tomowi Bowerowi czytelnik trafia w świat intryg oraz konwenansów i ze złośliwą przyjemnością patrzy na walkę młodej księżnej o utrzymanie się na powierzchni. Chce mu się śmiać z jej niezrozumienia pewnych sytuacji. Upaja się pogardą, jaką żywi do niej za jej miłość do luksusu. Krótko mówiąc, może sobie poużywać.

Jak już wspomniałam, „Zemstę” czyta się wybornie. Tom Bower potrafi zainteresować czytelnika. Jednak kiedy przyjrzymy się dokładnie jego pisarstwu zauważymy wiele powtórzeń, czego ja osobiście nie lubię. Przykładowo, kilkukrotnie podkreśla, że królowa poszła młodym na rękę i pozwoliła na szybsze wprowadzenie Meghan do rodziny. Czasami autor trochę „kręci”. Na przykład, kiedy opisuje przygotowania do ślubu raz sugeruje, że Meghan nie chciała zaprosić ojca, po czym pisze, że była zrozpaczona, iż go nie było. Faktem też jest, że najgłośniej krzyczą pokrzywdzeni. Dlaczego mamy wiele wypowiedzi odrzuconego ojca, a nie ma cytatów matki, która była obok córki? Wnioski wysnute z niektórych wypowiedzi, też nie zawsze były dla mnie oczywiste. Dodam również, że nie przepadam za tak agresywnym stylem, za tak jednoznacznym kreowaniem bohaterów reportażu. Zawsze zapala mi się lampka ostrzegawcza.

Tom Bower ulega stereotypom chociażby przedstawiając Harrego, jako pijaka i łobuziaka, z jakim to wizerunkiem nie zgadza się sam książę, co rozwija w książce „Ten drugi”. Zresztą zestawianie tych dwóch publikacji jest bardzo interesujące i niejako daje całokształt tego co się wydarzyło. Niejako, bo właściwie prawdy nigdy nie poznamy. Przypuszczam też, że każda ze stron ma swoją wersję prawdy. Natomiast w „Zemście” padają bardzo ważne słowa: „Niewiele osób rozumiało, w jaki sposób książę i księżna definiują prywatność”[1]. Dzięki zapoznaniu się z materiałem zebranym przez Toma Bowera można to zrozumieć, a pewne ich posunięcia, uznawane jako dwulicowość, zaczynają nabierać sensu.

[1] Tom Bower, „Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów”, przeł. Olga Dziedzic, Paulina Surniak, wyd. Marginesy, Warszawa 2023, s. 314.

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2023-04-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

„Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów” Tom Bower

Ślub Meghan i Harry’ego miał być przełomowym wydarzeniem dla rodziny królewskiej. Jednak wszystko potoczyło się zupełnie inaczej. Małżonkowie odsunęli się w cień. A wszystko inne wywróciło się do góry nogami.

Książka w niezwykle ciekawy sposób pokazuje jak wyglądało życie Meghan przed poznaniem członka rodzinny Królewskiej. Jak się okazuje, kobieta jest bezwzględna. Do celu idzie po trupach. Nigdy się nie poddaje. Nie jedną wojnę wygrała po to jedynie aby osiągnąć to, co sobie sama założyła. Ale pomimo to znalazła się na szczycie. Z jednej strony opinia publiczna uważa to za niezwykły sukces, z drugiej zaś nie brakuje słów krytyki.

Przedstawiony jest obraz Markle oczami rodziny, przyjaciół oraz podwładnych, którzy nie wyrażają się o niej jedynie w samych superlatywach. Dlaczego? Ponieważ jest cyniczna. A dobra bywa jedynie wtedy, kiedy ma z tego jakąś korzyść. Najgorsze jest to, że w pewnym momencie swojego życia wyrzekła się ojca, który zawsze był dla niej pomocną dłonią. Jaki ona daje przykład innym? Jest osobą publiczną i doskonale powinna sobie zdawać sprawę, że dla innych jest inspiracją. Może to władza i popularność sprawiły, że jest oziębła.

„[…] Meghan rozstawia podwładnych po kątach. Ktoś poskarżył się na jej bezceremonialne zachowanie. Ktoś inny powiedział, że jest wyniosła i nie ma wyrozumiałości dla osób spoza swojego kręgu.”

W większości książka jest w dużej mierze o historii małżonków. Pojawiają się też inne postacie, które rzucają nowe światło na całokształt tego, co autor chce nam przedstawić.

Autor w sposób chronologiczny ukazuje nam historię Meghan. Wszystko opowiedziane przyjemnym językiem. Oczywiście całość bardzo wciąga, gdyż ukazane są momenty, o których nikt nigdy nie słyszał. Tom Bower jest brytyjskim biografem śledczym, który wykazał się niezwykłą zaciętością aby zdobyć fakty z życia Windsorów.

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2023-04-23,

Zamki, pałace, piękne ubrania, droga biżuteria, służba, przyjęcia. Wiele małych dziewczynek marzy o tym, żeby zostać księżniczką i mieć to wszystko. Za takie życie płaci się wysoką cenę. To nie tylko same przyjemności. Brak prywatności, nużące obowiązki, wiele ograniczeń, czasem bezsensowne zasady, ciągłe przestrzeganie etykiety.

"Zemsta. Meghan Harry i wojna Windsorów" to książka, która opowiada o drodze, jaką przeszła Rachel Meghan Markle, w pogoni za sławą, bogactwem, rozgłosem i uwagą, której pragnęła.

Tom Bower, brytyjski biograf, poświęcił wiele czasu i energii na przedstawienie Czytelnikom życiorysu księżnej Sussexu. Opisał jej dzieciństwo, karierę w show-biznesie, wzloty, upadki, miłości. Przeprowadził wiele rozmów z osobami, które znały Meghan.

Z książki wyłania się obraz karierowiczki, osoby, która pragnie być podziwiana i sławna.

Autorowi parę razy udało przyłapać Meghan na kłamstwie, konfabulacjach, nieścisłościach, milczeniu na niewygodne tematy.

"Żyć z Meghan można tylko na jej warunkach."

Wiele razy w książce pada słowo rasizm. Podobno Meghan była zaszczuta przez dziennikarzy i hektarów, cierpiała psychicznie.

Moim zdaniem nie raz zachowywała się jak rozpieszczona księżniczka i niewdzięczna córka.

Świetnie pasuje do niej słowo - kontrowersyjna. Przez jednych jest uwielbiana, przez innych krytykowana.

A Ty, do której grupy się zaliczasz?

"Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów" to pozycja, która mnie nie zaszokowała, lecz parę razy zaskoczyła. Na pewno poszerzyła moją wiedzę o brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Polecam 👍

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2023-05-28, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
Ciężko nie odnieść wrażenia, że co książka to inna wersja tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham. Trochę to już męczące. Jak jest naprawdę? Sądzę, że tego nigdy się nie dowiemy. Każdy broni swojej racji i jest to zrozumiałe. Niemniej mądrzejsza o te cztery powieści (Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów, Ten Drugi i Korona - choć ta nie opowiada bezpośrednio o bohaterach największej dramy w dziejach monarchii brytyjskiej to pozwala zrozumieć pewne kwestie dlaczego jest tak, a nie inaczej) jestem skłonna stwierdzić, że najbardziej w tym wszystkim koglu moglu szkoda mi Księcia Harrego.   Skrzywdziło go pochodzenie, z góry, od urodzenia był tym drugim, zastępczym i - jak przyznaje wielu historyków - mało znaczącym. Doświadczyło go również życie, gdy będąc małym chłopcem musiał zmierzyć się z utratą matki - prawdopodobnie jedynej osoby w tym towarzystwie, która nie uważała go za "drugiego". Kolejne lata były różne, raz było o nim głośno raz nie, a wszystko to było próbą zwrócenia na siebie uwagi.    Natomiast Meghan. Skłamałabym pisząc, że byłam jej fanką. Nie byłam. Co więcej, nawet nie słyszałam wcześniej o takiej osobie, a słynny serial W Garniturach oglądałam na Netfliksie chyba już po jej ślubie z Harrym, albo jakoś na krótko przed - nie pamiętam. Aktorką - przynajmniej w tym serialu - była mierną, ale nie sprawiło to, że byłam źle nastawiona do jej osoby. Przeciwnie. byłam ciekawa, jak - bądź co bądź c e l e b r y t k a  zostanie przyjęta w tym środowisku spiętych tyłków.   Jak wiemy, od samego początku były tam jakieś problemy. I jak już napisałam - każdy miał swoje racje. Książe Harry w swojej książce skupia się w dużej mierze na sobie i swoim życiu jeszcze sprzed małżeństwa, a wszelkie wydarzenia z Meghan są w moim odczuciu opisane dość szczerze. Ale! O ile wierzę Harremu, o tyle absolutnie nie wierzę Meghan. Jest w niej coś takiego... sama nie wiem, dwulicowego? Jeśli chodzi o książkę to faktycznie potwierdziła ona większość moich przypuszczeń, że Księżna Sussex nie jest szczera, a łzy wylewane na kanapie u Oprah to wynik wieloletniej pracy aktorskiej.    Meghan to jedna z tych postaci w historii monarchii brytyjskiej, którą w przyszłości raczej będzie się uznawać, za niegodną księcia i tytułu, jednak tak zwyczajnie kierując się doświadczeniem życiowym nie można zapomnieć, że do konfliktu, jak do tanga - trzeba dwojga. Księżna Sussex jest sprytna, prawdopodobnie nawet niezła z niej manipulatorka, ale przypomnijmy sobie Dianę. Ona też nie miała łatwo i ... śmiem twierdzić, że po drugiej stronie konfliktu zarówno z Dianą jak i z Meghan stoi ta sama osoba. Lub duet, jak kto woli. Wystarczy spojrzeć na to, co teraz zaczyna się dziać wokół Księcia Williama i Kate Middleton. Komu może tak bardzo zależeć na zepsuciu ich reputacji? To przecież proste - tym, którzy ponad 70 lat czekali na to by lud ich miłował i skandował ich imiona, a tymczasem ten lud woli uśmiechniętego Williama od nadętego Karola i z całą pewnością sympatyczną Kate od próżnej Camilli.   Podsumowując - lektura jest ciekawa, ale moim zdaniem tylko dla obiektywnych czytelników, w przeciwnym razie będąc po stronie Sussexów nieźle się wpienicie, a będąc po stronie Króla i Małżonki prawdopodobnie zanudzicie się na śmierć bo większość z tych rzeczy można było czytać na portalach plotkarskich. Natomiast uzbrojeni w obiektywizm spędzą całkiem przyjemne chwile z tą lekturą i uzupełnią sobie pewne popularne wątki i będą mieli okazję wysnuć własne  - niekoniecznie zgodne z oczekiwaniami autora wnioski. A autorem - co muszę na koniec dodać - jestem bardzo rozczarowana. Fakt, że Tom Bower jest fanem Króla i jego małżonki jest widoczny od początku tej książki. I okej, rozumiem. Niemniej od dziennikarza oczekiwałam raczej rzetelnej opowieści, a tymczasem Zemsta to nic innego jak wylewanie pomyj na Meghan i prawdopodobnie najbardziej stronnicza książka na świecie. Naprawdę czytało się to bardzo niesmacznie, a rasizm autora aż bije po oczach.

Współpraca z wydawnictwem Marginesy

Brytyjska rodzina królewska jest jedną w najbardziej znanych rodzin na świecie. Do 8 września 2022 głową rodziny, jak również Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Wspólnoty Narodów była Królowa Elżbieta II. Każdy z poddanych królowej prawdopodobnie mógłby z pamięci wymienić wszystkich członków rodziny i kolejność w kolejce do tronu. Tom Bower w swojej książce przedstawia zawiłości konfliktu wewnątrz ,,Firmy" jak zwykli nazywać swoją rodzinę Windsorowie, skupiając się na dwóch najbardziej kontrowersyjnych osobach: księciu Harrym i jego żonie Meghan Markle, noszącymi tytuły księcia i księżnej Sussexu.

W książce Bower przedstawia bardzo szczegółowo życie Meghan, praktycznie od urodzenia, przez lata edukacji, karierę w telewizyjnych serialu ,,W garniturach", w którym wcielała się w postać Rachel Zane, po poznanie Harry'ego, narzeczeństwo, małżeństwo, Megxit czyli decyzję o wycofaniu się Harry'ego i Meghan z rodziny królewskiej, po słynny wywiad u  Oprah Winfrey.

,,Me­ghan po­wie­dzia­ła pod­czas wy­stą­pie­nia: ,,Ży­cie to opo­wie­ści: te, które opo­wia­damy sami so­bie, te, któ­rych słu­chamy, i te, które ku­pu­jemy". Szcze­rze wie­rzyła, że każdy ma prawo ,,two­rzyć wła­sną praw­dę o świe­cie"."

Obraz Meghan malowany przez autora przedstawia ambitną kobietę dążącą do sławy i bogactwa, kreującą rzeczywistość na własne potrzeby, nie stroniącą od manipulacji i powiedzmy to wprost mijania się z prawdą dla własnych korzyści. Aktorka Meghan doskonale wie, jak ,,rozgrywać" publiczność dramatu, czyli w jej przypadku opinię publiczną zwłaszcza brytyjską, a od czasu Megxitu również amerykańską. Markle jako osoba mieszanej rasy, za każdym razem, gdy coś nie idzie po jej myśli gra kartą ,,rasizmu" i/lub ,,mizoginizmu", oskarżając o niego członków rodziny królewskiej, dziennikarzy i showbiznes.

Również przedstawiony w książce książę Harry, ,,niegrzeczny chłopiec", którego wszyscy pamiętają jako załamanego 13-latka idącego za trumną matki, ukochanej przez brytyjczyków Lady Di i któremu wybaczono wiele wybryków, w książce Bower'a nie budzi sympatii. Całkowicie pod urokiem żony, wykonuje jej polecenia. Ciągle porównując Meghan do ukochanej matki i doszukując się analogii w działaniu prasy.

Meghan i Harry kreują się na aktywistów i nie można im odmówić zaangażowania w organizowanie m.in. Invictus Games, międzynarodowych wielodyscyplinarnych zawodów sportowych, stworzonych przez Harry'ego, skierowanych do żołnierzy i weteranów wojennych rannych w misjach w kraju i poza granicami. Feministka Meghan zaangażowała się w walkę o prawa kobiet, a sympatyzuje również z ruchem Black Lives Matter. Zaangażowanie w zmiany społeczne jest wielce chwalebne, ale... w postępowaniu obojga książąt Sussex najbardziej uderzyła mnie obłuda, oboje mocno lobbują o zatrzymanie zmian klimatycznych, co nie przeszkadza im latać prywatnymi odrzutowcami czy bawić się na prywatnych jachtach.

Mam wrażenie, że Bower staje po stronie rodziny królewskiej, choć im też się ,,dostaje" za różne grzeszki, tak samo jak królewskim urzędnikom. Autor porównuje sytuację na dworze Harry'ego po Megxicie i księcia Andrzeja, który stracił wiele przywilejów po skandalu związanym z przyjaźnią z oskarżonym o handel ludźmi Jeffreyem Epsteinem czy oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne. Obaj nie mają prawa do noszenia mundurów w trakcie oficjalnych uroczystości i nie mogą pojawiać się wraz z rodziną na słynnym balkonie pałacu Buckingham. Również niesnaski między ,,wspaniałą czwórką", jak byli nazywani William, Kate, Harry i Meghan są szeroko omawiane. Kontrast między stateczną całkowicie podporządkowaną etykiecie i regułom Kate a nieokiełznaną i nie pozwalającą się wpasować w ramy Meghan jest wręcz jaskrawy.

W tej książce napisanej na podstawie wywiadów z blisko osiemdziesięcioma osobami, opatrzoną bibliografią, na którą składają się artykuły prasowe, akta sądowe i wywiady Sussexowie nie budzą sympatii. Moim zdaniem, jak zawsze prawda jest gdzieś pośrodku,

W oczekiwaniu na kolejny rozdział rozłamu w rodzinie Windsorów, bo jestem przekonana, że Meghan i Harry nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, polecam zapoznać się z tą pozycją i wyrobić sobie swoje zdanie.

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2023-04-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Rodzina Królewska to chluba Wielkiej Brytanii, owianą aurą tajemnicy, dystyngowana, przestrzegająca nieco niezrozumiałego dla większości protokołu. Od czasu do czasu jej członkowie wywołują pomniejsze skandale, które odbijają się echem w mediach. Jednak żadna para nie wywołała tylu dyskusji i nie zajęła tak wielu nagłówków, jak Meghan i Harry.

Książka Bowera to nie pierwsza i pewnie nie ostatnia pozycja mająca przybliżyć istotę Windsorów. Jednak ta publikacja w dużej mierze skupia się na Meghan. Nieliczne wzmianki dotyczą reszty rodziny, lecz tak naprawdę to księżna Sussex staje się w niej głównym tematem. Życie Meghan Markle jest tu nakreślone od wczesnego dzieciństwa, ukazując jej prywatność, najbliższe otoczenie oraz relację z bliskimi. Wychowywana przez lata przez ojca i przez niego utrzymywana, wiodła przyjemne i całkiem beztroskie dni w Stanach. Od zawsze z zapędami do przewodnictwa, udzielała się przy różnego rodzaju przedsięwzięciach, ale też aspirowała do aktorstwa wysokiej skali. Choć początki jej kariery zawodowej nie były usłane różami, a sama dobrze znała smak porażki, to nieustannymi próbami udawało jej się osiągać, chociażby pomniejsze cele. Jej pierwsze małżeństwo, pomimo że zawarte z miłości, nie wytrzymało próby czasu, a najbardziej znana rola w serialu ,,Suits" nie przyniosła tak wielkiej rozpoznawalności, na jaką liczyła. Dopiero związek z księciem Harrym i kolejne zawirowania, które spowodowali w rodzinie królewskiej sprawiły, że większość mieszkańców globu usłyszała o Meghan Markle.

,,Zemsta" Bowera to mam wrażenie jego prywatna vendetta przeciwko Meghan. Nie sposób nie zauważyć, że Autor tej pozycji nie przepada za Markle (delikatnie to ujmując), a książka ma na celu zdyskredytowanie jej osoby. Ta pozycja w tym samym stopniu wprawiła mnie w podziw, jak i zniesmaczyła. Jestem bowiem pod wielkim wrażeniem researchu Bowera, o czym mogą także świadczyć liczne przypisy dotyczące publikacji, na których opierał swoją opowieść. Dopracowana do perfekcji, zawierająca mnogość szczegółów i starająca się przybliżyć postać Meghan i wydarzenia z jej udziałem w niesamowitych detalach. Chyba sama główna bohaterka tej publikacji nie potrafiłaby tak dokładnie odnieść się do swojego życia i doświadczeń, jak zrobił to Autor. Dużo tu wzmianek zarówno o feminiźmie jak i rasizmie, tematach, które w pewien sposób Meghan podnosiła wielokrotnie. Niestety sposób ukazania Markle, wręcz jako postaci czysto diabolicznej, ukrywającej się za uśmiechami gdy jest obserwowana, osobiście mnie zraził. Z powszechnej wiedzy wynika, że nie jest ona morderczynią, skrzywionym psychopatą czy terrorystką, a mam wrażenie, że nawet osoby zaliczające się do tych grup mają czasem wystawiane o wiele przyjemniejsze opinie, aniżeli Meghan. Ukazana jest bowiem jako manipulantka zawierająca jedynie intratne przyjaźnie, porzucająca ludzi w mgnieniu oka, dążąca po trupach do celu, zafiksowana na punkcie sławy i pieniędzy krętaczka, która nic w życiu nie osiągnęła oprócz poróżnienia Harry`ego z rodziną - a przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie. Żadna jej działalność nie spotkała się z przychylnym odbiorem Autora w tej pozycji. Bawiła mnie też ta szczegółowość, jeśli chodzi o to, kto co powiedział, co się wydarzyło, co ktoś inny myślał czy czuł. Już same takie odniesienia, pisane przez osobę zupełnie z zewnątrz, niebędącą naocznym świadkiem praktycznie niczego, co jest tu opisywane, dla mnie sprawia, że tę pozycję można włożyć między bajki. I może nawet jest tu wiele prawdy, może Bower słusznie zakładał o odczuciach, zgrzytach i wszelkich zdarzeniach, lecz przez nasycenie tego wręcz odstręczającą nienawiścią do głównej postaci swojej książki, mnie tym nie przekonał. A przez jego formę przekazu dla mnie ta pozycja była zwyczajnie trudna do przebrnięcia. Niemniej jednak wielbiciele soczystych plotek z dworu na pewno znajdą tu świetną lekturą, chociażby z uwagi na mnogość wypowiedzi i podsumowanie zdarzeń z udziałem Meghan w jednym miejscu.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;