Zawsze piękne

Ocena: 5 (5 głosów)
Witajcie w Annawadi, najbardziej rynsztokowej dzielnicy biedy Bombaju. Tutaj, na zachodnich obrzeżach finansowej stolicy Indii, obok nowoczesnego lotniska, żyje trzy tysiące osób ściśniętych w trzystu trzydziestu pięciu chatach lub na ich dachach. Od świata bogatych oddziela je tylko mur, kłujący w oczy reklamą „zawsze pięknych” włoskich kafli podłogowych.

Annawadi to całe życie Abdula, Aszy, Mandżu, Kalu i wielu innych bohaterów przejmującej książki Katherine Boo, którzy zgodzili się opowiedzieć jej o swojej codzienności, lękach, radościach i marzeniach. To świat małoletnich śmieciarzy, złodziei, ale i kobiet, które próbują wybić się na niezależność albo po prostu starają się wiązać koniec z końcem. Nikt nigdy wcześniej nie oddał im głosu, nikt nie pokazał z bliska ich codziennych zmagań. Katherine Boo spędziła z nimi trzy lata.

Informacje dodatkowe o Zawsze piękne:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-02-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2332-5
Liczba stron: 344

więcej

Kup książkę Zawsze piękne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zawsze piękne - opinie o książce

Avatar użytkownika - ursa
ursa
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
„Zawsze się zastanawiałem, co robić, żeby moje życie było fajniejsze, lepsze, ale nic mi z tego nie wychodziło - powiedział Sunil. - Teraz będę robił na odwrót. Przestanę myśleć, co by tu zmienić, przestanę w ogóle się nad tym zastanawiać, a wtedy kto wie? Może coś dobrego mi się przydarzy.”
Katherine Boo jest amerykańską dziennikarką i pisarką, laureatka Pulitzera i National Book Award. „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” to oparta na faktach opowieść o mieszkańcach Annawadi – najbardziej rynsztokowej dzielnicy biedy w Bombaju. To tutaj, na terenie oficjalnie należącym do Krajowego Zarządu Lotnisk w Indiach, żyje trzy tysiące osób, gnieżdżących się w trzystu trzydziestu pięciu chatach lub na ich dachach. Można tu spotkać ludzi z całego kraju, reprezentujących najróżniejsze kultury i wyznania. Prowizoryczne, sklecone z przypadkowych materiałów i ze ścianami cienkimi jak papier chatki zewsząd otoczone są przez luksusowe hotele dla turystów oraz nowoczesne lotnisko. Slumsy od dobrobytu oddziela jedynie wysoki mur z reklamą „zawsze pięknych” włoskich kafelków podłogowych. To właśnie w takich przerażających warunkach przyszło wieść żywot bohaterom niniejszej książki m.in. Abdulowi, Aszy czy Mandżu. Z rozbrajająca szczerością opowiadają oni o sowim codziennym życiu, jak również o swoich planach i marzeniach. Annawadi powstała w 1991 roku za przyczyną grupy mężczyzn pochodzących z południowego stanu Indii – Tamilnadu, którzy zostali zatrudnieni przy naprawie pasa startowego na lotnisku w Bombaju. Po skończonych pracach robotnicy postanowili osiedlić się na podmokłym terenie nieopodal terminali lotniczego, ponieważ jawił im się on jako pewne źródło pracy. Na co dzień większość mieszkańcy slumsów zajmuje się skupowaniem, sortowaniem i sprzedawaniem firmom recyklingowym śmieci wyrzucanych przez bogaczy. Skrajna nędza, skupiska szczurów, brak bieżącej wody, choroby, analfabetyzm czy korupcja, to tylko niektóre z problemów z jakimi się borykają. Czytając książkę miejscami, aż trudno uwierzyć, że w takie rzeczy dzieją się jeszcze w XXI wieku. Jak dla mnie jedną z najbardziej przerażających scen opisanych w książce jest ta, w której małoletniemu chłopcu, podczas pracy w fabryce recyklingowej, maszyna ucina dłoń, a on zamiast krzyczeć i płakać z bólu ze skruchą tylko przeprasza właściciela: „Sa’ab, wybacz. Nie będziesz miał pan przeze mnie problemów, nigdzie tego nie zgłoszę.” Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że chłopak prawdopodobnie już do końca życia nie znajdzie żadnej pracy. Jego szansa na lepszą przyszłość została bezpowrotnie stracona. Niestety nie jest to odosobniony przypadek, ponieważ zawód śmieciarza na co dzień niesie ze sobą wiele zagorzeń:  
„Otarcia i skaleczenia, o które nietrudno podczas grzebania w śmietniku, goją się powoli, rany ulegają więc zakażeniu. W miejscach gdzie dochodzi do pęknięcia skóry, zalęgają się robaki. We włosach zagnieżdżają się wszy, palce atakuje gangrena, łydki puchną do niewiarygodnych rozmiarów.” To, co szczególnie uderza podczas lektury tej książki, to wszędobylska korupcja i bezduszność urzędnicza. Tutaj płacić musi każdy, nawet najuboższy, który i tak nie ma co do garnka włożyć. Jeśli nie stać cię na łapówkę, nie masz odpowiednich znajomości, to z byle powodu możesz trafić do więzienia lub na co dzień będą ci uprzykrzać życie. Według Abdula, jeden z bohaterów reportażu, sekret udanego życia w tej dzielnicy to kwestia tego, jak skutecznie unikać niefortunnych zdarzeń i nie rzucać się w oczy. W slumsach ogromnym problemem jest również edukacja dzieci. Najczęściej są one uczone przez osoby niekompetentne, które nie posiadają odpowiedniego wykształcenia.  Jednak pomimo ogólnej niesprawiedliwości panującej w Annawadi można tam spotkać także osoby porządne i uczciwe, których pragnieniem jest postępować zgodnie z normami etycznymi, jak np. Mandżu, ambitna dziewczyna marząca o zdobyciu wyższego wykształcenia, która pomimo nawału domowych obowiązków, znajduje jeszcze czas na prowadzenie szkoły dla najbiedniejszych dzieci ze swojej okolicy. I pomimo, że nie jest to edukacja na najwyższym poziomie, to jednak daję im jako taką szansę na lepszą przyszłość. Szkoda tylko, że dzieci mają tam tak mało okazji, by żyć zgodnie z wyznawanymi wartościami.  Po przeczytaniu książki „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” tak naprawdę nasuwa mi się tylko jeden wniosek, że problemy, z jakimi spotykają się mieszkańcy wysoko rozwiniętych państw, są tak naprawdę błahostką w porównaniu z codziennym życiem mieszkańców slumsów. My, którym niczego nie brakuję, często nie doceniamy tego, co otrzymaliśmy w darze od życia. Dopiero tego typu lektura pozwala nam to sobie w pełnie uświadomić. Gorąco polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Są dwa światy i jedno Słońce - tak jakoś załopotało mi głowie... Jedna z tych książek, które potrząsają i mówią - nie narzekaj, na to co masz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-12-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Boo Katherine to dziennikarka i pisarka, pisząca przede wszystkim o biednych i pokrzywdzonych ludziach w Ameryce i Indiach. W 2012 r. ukazała się jej pierwsza książka "Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju". Katherine Boo spędziła trzy lata w slumsach stolicy Indii, obserwując życie drobnych złodziei, nieletnich śmieciarzy i kobiet. To, co zobaczyła przelała na papier. Swoich czytelników przeniosła do "prawdziwych", biednych Indii, które nie mają nic wspólnego z egzotyką i filmami Bollywood. Bohaterowie, mieszkańcy slumsów, tak jak i my, mają swoje marzenia i pragnienia. Miejsce, w którym mieszkają, kultura, w której się wychowują i praca, którą podejmują niejednokrotnie przekreślają dążenie do lepszego życia. Poznajemy bohaterów, którzy giną, bo potrzeba "zmarłych", jak również takich, którzy ze względu na ciężki los podejmują udane próby samobójcze. Razem z bohaterami jesteśmy świadkami korupcji, która dotyka każdego obywatela. Załatwienie nawet najdrobniejszej sprawy związane jest z opłaceniem całego łańcuszka ludzi. Biedacy zajmują się przede wszystkim zbieraniem śmieci. Nie jest to praca łatwa ani przyjemna. Śmieciarze często chorują, mają owrzodzone ręce. Innym, poważnym problemem jest dużo zachorowalność na AIDS. Pani Boo opisuje również tradycje, przesądy i zwyczaje mieszkańców Indii. Dla kontrastu w "Zawsze piękne" ukazany jest też bogaty Bombaj. Na jego obraz składa się lotnisko, hotele dla turystów, samochody. Niby dwa oddzielne światy, ale jednak ściśle ze sobą powiązane. W momencie, w którym hotel opanowali terroryści, mieszkańcy slumsów zdali sobie sprawę, że nadchodzą ciężkie czasy. Kryzys w Ameryce i spadek zainteresowania Bombajem przez zagranicznych turystów oznaczają mniejszy napływ ludności, mniej śmieci, a co za tym idzie mniejszy zarobek. "Zawsze piękne" to książka, którą nie można "połknąć" w jeden wieczór. Trzeba ją czytać powoli, aby ogarnąć ogrom nieszczęścia ludzkiego, które zapisane jest na każdej stronie. Powinno się ją przeczytać, aby zobaczyć, jak w XXI wieku żyją ludzie.
Link do opinii

Jesteś matką, mieszkasz w lepiance, twoje dzieci śpią na podłodze wśród śmieci lub na dworze, żebyście mieli jedzenie, zbierają i sprzedają śmieci, nie macie wody, żyjecie między szczurami. Nie da się tak żyć, ale niektórzy nie mają wyjścia. Annawadi to slumsy, w których tak właśnie żyją ludzie - w skrajnej nędzy, ze skorumpowaną władzą, bez możliwości zmiany czegokolwiek. Tysiące samobójstw, tysiące niewinnych śmierci. Mogą tylko marzyć o lepszym życiu, ale przychodzi czas, że tracą wszelką nadzieję.

To nie jest typowy reportaż. To reporterska opowieść o ludziach zapomnianych przez świat, wykorzystywanych i oszukiwanych, o których nikt nie dba. Historia tych ludzi jest bardzo trudna, wręcz przerażająca. Boli aż serce, że człowiek może być tak bezduszny, tak obojętny, tak zachłanny i egoistyczny.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy