Książka, która jako pierwsza na Zachodzie zwróciła uwagę na mało znany tam fakt zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach
Książka ZAPOMNIANY HOLOKAUST jako pierwsza na Zachodzie zwróciła uwagę na mało znany tam fakt zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach!
Podczas II wojny światowej zginęły miliony ludzi różnych narodowości. Wielu z nich wskutek zaplanowanych działań nazywanych "ludobójstwem". Liczni historycy na Zachodzie używali tego słowa jedynie w stosunku do eksterminacji Żydów. Tymczasem Richard C. Lucas w swej pracy zrównał wojenne doświadczenia Żydów i Polaków. Skala nazistowskiego ludobójstwa w okupowanej Polsce wzbudziła zdumienie u zachodnich czytelników, w tym także u części historyków w dużej mierze koncentrujących wcześniej badania na zagładzie Żydów.
Autor odrzuca tezę o antysemityzmie Polaków i rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi wielonarodowościowego społeczeństwa ówczesnej Polski. Sporą część książki poświęca powstaniu warszawskiemu i planowi wysiedlenia i eksterminacji Polaków w ramach "przesiedleń zabezpieczających Generalplan Ost". W ramach tego planu na terenach RP miało zostać osiedlonych kilka milionów Niemców.
Prowokujący tytuł ma uświadomić czytelnikom dramatyczne losy Polaków, które często są zepchnięte na dalszy plan w opisie ludobójczych działań Trzeciej Rzeszy.
Informacje dodatkowe o Zapomniany Holokaust:
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Historyczne
ISBN:
978-83-7510-832-3
Liczba stron: 464
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2022-08-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 90 książek w 2022, Holokaust , Zamojszczyzna, Zniemczanie, germanizacja, Lebensborn , Dzieci w czasie II wojny światowej , Żydzi,
"Zapomniany Holokaust" to dość kontrowersyjny tytuł, ponieważ odnosi się nie do zagłady Żydów, a Polaków w czasie niemieckiej okupacji.
Autor oczywiście nie umniejsza ofiar Żydów polskich, ale chce zwrócić uwagę świata, że Polacy tak samo cierpieli, byli mordowani, wywożeni do obozów koncentracyjnych, groziła im śmierć na każdym kroku.
W książce jest obszerna bibliografia i mnóstwo przypisów.
Ciekawa, choć nie łatwa lektura. Polecam.
Rozdziały:
Przedmowa Norman Davies
Słowo wstępne
1. Okupacja niemiecka w Polsce
2. Rząd RP na uchodźstwie i początki Państwa Podziemnego
3. Działania zbrojne konspiracji wojskowej
4. Cywilny ruch oporu i problem kolaboracji
5. Polacy i Żydzi
6. Rząd RP na uchodźstwie i Armia Krajowa a Żydzi
7. Powstanie warszawskie
Posłowie
Wydanie II poprawione z dodatkami:
Dodatek A Żegota
Dodatek B Zginęli za to, że nieśli pomoc
Dodatek C Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
Dodatek D Plakaty i obwieszczenia
"Wszystkie narody, które znalazły się podczas II wojny światowej pod okupacją niemiecką, poznały smak terroru. Żaden jednak naród nie wycierpiał tyle, co Polacy, którzy ginęli nie tylko za czynny lub bierny opór, ale też za zwykłe nieprzestrzeganie godziny policyjnej czy handel na czarnym rynku; często wreszcie za sam fakt bycia Polakiem. (...) Polak częstokroć zginął za to, że nie ustąpił z drogi nadchodzącemu z przeciwka Niemcowi albo że nie zdjął przed nim czapki. (...) Niemcy mordowali Polaków z różnych powodów: W ramach represji, akcji odwetowych, czy po prostu z rasowej nienawiści."
"(...) W obliczu zbrodni nie można pozostać biernym. Kto milczy w obliczu zbrodni, staje się współpracownikiem mordercy. Kto jej nie potępia, wyraża na nią zgodę."