reklama

Zaginiony wieloryb

Jakby to było potrafić porozumieć się z wielorybem?

Podczas gdy mama Rio przebywa w szpitalu, chłopiec zostaje wysłany do mieszkającej w Kalifornii babci. Rio czuje się samotny i zagubiony, a jedyną rzeczą, która sprawia mu przyjemność, to morskie wyprawy na obserwację wielorybów. Pewnego dnia dochodzi do niesamowitego spotkania chłopca i łagodnym morskim olbrzymem Białym Dziobem (robocza nazwa). Pewnego dnia wieloryb jednak znika, a Rio postanawia go odnaleźć…

Kolejna piękna historia Hannah Gold, autorki "Ostatniego Niedźwiedzia".

Informacje dodatkowe o Zaginiony wieloryb:

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tytuł oryginału: The Lost Whale
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Ilustracje:Levi Pinfold

Kup książkę Zaginiony wieloryb

Zaginiony wieloryb - opinie o książce

PRZYJACIELE Z GŁĘBIN

15 maja spod skrzydeł wydawnictwa Wilga wyszła nowa powieść Hannah Gold. Autorka ,,Ostatniego niedźwiedzia" powraca z kolejną, pełną przygód i wzruszeń, książką o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem.

Jedenastoletni Rio traci grunt pod nogami, gdy jego cierpiąca na depresję mama trafia do szpitala, a on wyjeżdża na drugi koniec świata do mieszkającej w Kalifornii babci. Kobieta nie jest mu szczególnie bliska. Chłopiec nie potrafi odnależć się w nowych warunkach. Pewnego dnia poznaje dziewczynkę o imieniu Marina, która opowiada mu o wielorybach, których szlak migracyjny przebiega wzdłuż wybrzeża Kalifornii. Rio wypływa wraz z nową przyjaciółką i jej tatą na obserwację tych olbrzymich ssaków. Okazuje się, że nastolatek posiada niezwykły dar - potrafi słyszeć ich wołanie. Gdy zaginie Biała Smuga - wyjątkowy waleń, który jest dla chłopca bardzo ważny, Rio, bez chwili zastanowienia, wyrusza z nowymi przyjaciółmi na poszukiwania. Czy uda się odnaleźć wieloryba? Jak długą podróż naleźy odbyć, by móc zajrzeć w głąb siebie i znaleźć spokój? Jak wiele krętych dróg połączyć może jedno wydarzenie?

Hannah Gold, jak mało kto, potrafi napisać poruszającą hisorię dla starszych dzieci i nastolatków, w której zawarte są rozterki serc młodych ludzi oraz istotne przesłania dotyczące ochrony zwierząt. Historia chłopca imieniem Rio i wielorybicy Białej Smugi to klasyczny przykład powieści przygodowej, która łączy rozterki młodzieży ze sprawami ważnymi dla świata zwierząt. Bawi, wzrusza i edukuje. To opowieść o trudnych relacjach rodzinnych i poszukiwaniu własnej drogi. O przyjaźni, współczuciu i dzieleniu się tym, co mamy w sobie najlepszego. Gold czerpie z najsłynniejszych dzieł literatury dziecięcej wykorzystując motywy, które nigdy się nie starzeją. Buduje swoją opowieść na podstawowych wartościach, ale nie zapomina o elementach rozrywkowych, które nadają powieści tempo i ton. Potrafi kreować historie, które jednocześnie bawią i zmuszają do przemyśleń. Niezwykle ważne w ,,Zaginionym wielorybie" są także ilustracje. Piękne, bardzo pobudzające wyobraźnię i utrzymane w odcieniach szarości. Ich autorem jest Levi Pinfold. Po przeczytaniu tej książki jeszcze dwukrotnie prześledziłam same rysunki. Są po prostu fantastyczne i idealnie skomponowane z treścią książki.

Wale szare to siódme co do wielkości ssaki zamieszkujące nasz glob. Każdego roku pokonują szlak wzdłuż wybrzeża całej Ameryki Północnej. Z zimowych żerowisk u wybrzeży Kanady wędrują do wód Meksyku, gdzie na świat przychodzi ich potomstwo. W obie strony pokonują 20 tysięcy kilometrów. Jest to największy szlak migracyjny w świecie zwierząt. Niestety, w dużej mierze z powodu działalności człowieka, ta podróż nie dla wszystkich waleni kończy się szczęśliwie. Narażone są na szereg niebezpieczeństw : wycieki ropu naftowej z uszkodzonych tankowców, zaplątywanie się w gigantyczne przemysłowe sieci, zderzenia z dużymi jednostkami pływającymi. Mimo zakazu połowu tych waleni dalej nie są one bezpieczne. I, paradoksalnie, to właśnie ludzie mogą stać się ich sprzymierzeńcami. Setki, a nawet tysiące amatorów obserwacji migrujących wielorybów, którzy założyli specjalną stronę monitorującą przebieg ich wielkiej podróży. Ludzi, którzy ściągają z najodleglejszych zakątków globu, by być świadkami tego jedynego w świecie natury spektaklu. Nie każdy z nas mieszka na trasie migracji waleni, ale dzięki powieści Hannah Gold możemy zrozumieć, że w naszych małych światach także odbywają się niesamowite rzeczy i zaangażować się w ochronę lokalnych gatunków.

Rio przeżywa przygodę swego życia, która pozwala mu zrozumieć jak bardzo losy ludzi i zwierząt są ze sobą związane. Uczy się tego, że czasami najtrudniej jest dostrzec to, co mamy tuż u swego boku. Nieważne jak bardzo doświadcza nas los - kiedyś każdy odnajdzie drogę do domu. A to, co często od siebie odrzucamy, czemu nie chcemy dać szansy, okazać się może szczęściem. Piękna historia o poznawaniu siebie, scalaniu rodziny i wielkiej przygodzie, która przynieść może mnóstwo dobrego. Hannah Gold pisze w bardzo ujmujący sposób. Podaje dużo interesujących szczegółów z życia waleni, opowiadając o nich w niezwykle sugestywny sposób. Ta książka może stać się przyczynkiem do zainteresowania się młodych ludzi światem przyrody. Czy wiedzieliście, że każdy wal szary jest inny? Różnią się odcieniem skóry, kształtem głowy, a ich cechami charakterystycznymi są także pąkle porastające ich ciała. Czy wiedzieliście jak bardzo inteligentne są te zwierzęta i jak złożone relacje budują? Czy wiedzieliście jak kruchy jest ich los, choć zdawać się może, że trudno zagrozić takim olbrzymom? Od wali uczyć możemy się ciekaowści świata i dużej wrażliwości. Wspaniała powieść dla młodzieży w przedziale 9-12 lat, którą osobiście polecam czyelnikom w każdym wieku. Napisana w sposób chwytający za serce. Poruszająca problematykę depresji i rozpadu rodziny. Nie obciążająca, ale skłaniająca do wyciągania wniosków. To lektura, która mnie oczarowała. Diabeł gorąco poleca.

Ostatni niedźwiedź
Hannah Gold0
Okładka ksiązki - Ostatni niedźwiedź

Poruszająca historia, która podbije serca nie tylko młodszych czytelników i pokaże, że każdy z nas ma siły, by coś w świecie zmienić. "Ostatni niedźwiedź"...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung