reklama

Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych?

Fascynujący wgląd w niezwykły świat ptaków i to, jaki wkład wnoszą w nasze życie

Ptaki to jedyne z dzikich stworzeń, z którymi łączą nas tak wyjątkowe relacje. Są praktycznie wszędzie, towarzyszą nam na każdym kroku, a my uwielbiamy je obserwować, słuchać ich śpiewu, karmić je, a nawet z nimi rozmawiać. Ptaki, jak twierdzi Jim Robbins, szczególnie wzmacniają naszą więź z otaczającym światem. Ta książka nie jest zwykłym zbiorem informacji o kolejnych gatunkach ptaków, to wciągające i dające do myślenia opowieści, w których rzetelną wiedzę ubarwiają anegdoty.

Czy wiedzieliście, że…

• kruki tworzą społeczności kierujące się podobnymi zasadami jak nasze, a te z nich, które mają wielu sprzymierzeńców, odznaczają się wyższym statusem i cieszą się szczególnymi prawami

• gawrony potrafią na kilka lat zapamiętać twarz człowieka, który wyrządził im krzywdę – bądźcie więc dla nich mili

• gołębie rutynowo wypadają lepiej niż ludzie w teście Eysencka

• sikorki porozumiewają się w sposób uważany przez naukowców za najbardziej wyrafinowany język w świecie zwierząt

• kury są czczone w wielu kulturach jako symbol płodności, a koguty – męskości

• afrykańska szara papuga potrafi liczyć do sześciu?

Oto wielobarwny świat, wart naszej szczególnej uwagi i ochrony.

Informacje dodatkowe o Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych?:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2018-04-04
Kategoria: Hobby

Kup książkę Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych?

Zadziwiający świat ptaków. Co ptaki śpiewają o nas samych? - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-02-25, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Nie jestem fanką ptaków, ale pomyślałam: "A może nauczę się czegoś nowego". I tak właśnie się stało. Autor książki miejscami ze zbyt wielkim (jak na mój gust) entuzjazmem wypowiada się na temat ptaków i ich - niemalże - nadprzyrodzonych mocy, ale porusza bardzo wiele różnorodnych tematów związanych nie tylko z ptakami jako takimi, ale też z ochroną środowiska, zamianami zachodzącymi na naszej planecie, zagadnieniami dotyczącymi rozwoju czy psychologii ludzkości.
Można się dowiedzieć szeregu ciekawostek na temat wielu gatunków ptaków (największe wrażenie zrobiły na mnie bodaj informacje na temat kolibrów), ich migracji, sposobów żywienia, orientacji w terenie, przystosowań do niekorzystnych warunków środowiskowych itp., ale również ciekawostek na temat tego, jak wygląda życie w różnych odległych miejscach czy z jakimi problemami borykają się ludzie, o których normalnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli (bo są rzeczy, o których zwyczajnie się nie mówi).
Serdecznie polecam każdej osobie ciekawej świata i mechanizmów nim rządzących.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski