"Zabijcie Barabasza" to wydana w 1961 roku jedna z pierwszych powieści psychologicznych Jalu Kurka. W powieści autor przedstawia zawiłą opowieść o sędzim powiatowym, Zdzisławie Liberaku, który zmaga się z wyrzutami sumienia po popełnionym przed laty przestępstwie, za które nigdy nie odpowiedział. Na wewnętrzne rozterki bohatera składa się również egzystencjalna nuda oraz problemy małżeńskie.
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Pax
Data wydania: 1961 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d
Liczba stron: 191
"Księga Tatr" Jalu Kurka nawiązuje do takich klasycznych pozycji literatury tatrzańskiej, jak "Na skalnym Podhalu" Kazimierza Przerwy-Tetmajera, czy "Na...
Przeczytane:2021-07-24, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
„Każdy z nas jest wielokrotnie sądzony w ciągu życia, to nieuniknione. Ty jesteś także osądzony w sercach bliźnich. Ale choćbyś skrył się przed ludzkim sądem, nawet przed Boskim (to przychodzi najłatwiej) – nie unikniesz własnego sądu. Myślałeś, że zabłądziłeś na wiejskiej łące, a stoisz przed trybunałem sumienia. Po co wysiadłeś z pociągu?”.
Główny bohater powieści Jalu Kurka, Zdzisław Liberak, zmaga się nie tylko z jałową egzystencją na prowincji, ale także wyrzutami sumienia i poczuciem konieczności otrzymania wyroku, odbycia kary za przedawnione błędy przeszłości. Kurek tworzy rozbudowaną strukturę wewnętrzną bohatera, będącego połączeniem mordercy i sędziego; moralisty i ukrytym za togą z łańcuchem przestępcy.
„Zabijcie Barabasza” jest pierwszą z powieści, w których Kurek kładzie wyraźny nacisk na warstwę psychologiczną. Istotny okazuje się monolog wewnętrzny Liberaka, stanowiący dominującą formą narracji. Czas trwania faktycznej akcji powieści skrócony zostaje do zaledwie kilku godzin i mieści się między odjazdem pierwszego a przyjazdem kolejnego pociągu na peron w Labiedzinach.
Książka Jalu Kurka to zachowana w kompozycji szkatułkowej powieść psychologiczna, w której starość próbuje godzić się z młodością, zło z dobrem, a sąd moralny z sądem Rzeczypospolitej Ludowej.