Zabić Kanoko

Ocena: 5 (1 głosów)

Hiromi Itō – szamanka, feministka, poetka, matka, kobieta wśród kobiet, artystka, kucharka, tłumaczka – wniosła do literatury japońskiej szokująco bezpośrednie spojrzenie na ludzką seksualność i cielesność. Podejmowała takie tematy jak: poród, poronienie, starzenie się, rak, menstruacja, doświadczanie macierzyństwa poprzez ból gryzionych sutek i depresję poporodową. W swoich wierszach autorka sięga do szamanizmu Indian amerykańskich, a w poemacie o przemocy daje głos japońskiej szamance sprzed stu lat. Hiromi Itō mistrzowsko łączy zwyczajne zwroty z terminami anatomicznymi i medycznymi czy nazwami gatunkowymi roślin i owadów, codzienne rozmowy przy stole lub w restauracji sushi – z bezkompromisowymi oskarżeniami wobec toksycznych rodziców i pytaniami o aborcję. Japońska autorka mieszkała m.in. w Polsce, a później w Stanach Zjednoczonych – doświadczenia te sprawiły, że ważna stała się dla niej tematyka migracji, wyobcowania i odnajdywania się pośród ludzi mówiących innymi językami. Tom Zabić Kanoko stanowi wybór z różnych cykli poetyckich Hiromi Itō i przedstawia tę twórczość w całym bogactwie oraz zróżnicowaniu językowym, tematycznym i formalnym.

Informacje dodatkowe o Zabić Kanoko:

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2024-06-03
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788367706421
Liczba stron: 100
Tytuł oryginału: Killing Kanoko
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Anna Zalewska

więcej

Kup książkę Zabić Kanoko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zabić Kanoko - opinie o książce

Rzadko sięgam się po literaturę Dalekiego Wschodu (jestem bardzo europocentryczny), ale zazwyczaj, gdy już w taką podróż wyruszę, trafiam dobrze. W przypadku tomu poetyckiego Hiromi It? zaskoczyło mnie, jak brutalnie i jednocześnie czule można pisać o macierzyństwie i kobiecości, ale zdaję sobie sprawę, że to kwestia swoistej osobności autorki, która w swoich wierszach wplata zarówno motywy feministyczne, jak i szamańskie czy językowe. Twórczość It? zdaje się wykraczać poza upraszczający klucz geograficzny, gdyż jej doświadczenia związane są nie tylko z Japonią, ale także z Polską i USA (ponad dwadzieścia lat mieszka w Kalifornii). Tom "Zabić Kanoko" jest zbiorem utworów z różnych książek i daje dobry wgląd w twórczość poetki.

 

Trudno nie dopatrywać się podobieństw poezji It? z jej życiem - ja liryczne możemy utożsamiać z autorką, Kanoko to imię córki poetki, It? pisze także o miejscach, w których żyje. W rozmowie z tłumaczką Anną Zalewską pisarka odniosła się do rozróżnienia między życiem a tekstem: "To prawie całkowicie moje rzeczywiste życie. Tylko że też prawie wszędzie piszę, trochę dodając albo zmieniając. Czytelnicy mogą czytać to jako opowieści o moich doświadczeniach, ale myślę, że to w porządku".

 

Wiele miejsca w swoich wierszach It? poświęca postaci kobiety, przyglądając się różnym rolom, które są jej przypisywane przez społeczeństwo - matce, żonie, potrzebującej ochrony, nauczycielce, kochance, czarownicy etc. W obrazowaniu (często naturalistycznym) poetka skupia się na ciele, jego potrzebach i chorobach, na jego pięknie i brzydocie, na płynach, które z niego się wydobywają, Z ciałem wiążą się, przeplatając wzajemnie, dwie znoszące się wartości: narodziny i śmierć. Z tych dwóch to jednak ta druga częściej bierze górę, zajmując odpowiednie miejsce, przypominając o swej nieuchronności - myślą o niej skażone jest życie ja lirycznej, na każdym etapie jej życia, jak i dziecka.

 

Spotkanie z poezją It? stanowiło doświadczenie trudne i szokujące, jednocześnie wzbogacające. Przekład Anny Zalewskiej sprawia, że teksty mają w polszczyźnie odpowiedni "nerw". Będę musiał wrócić do tego zbioru, bo dużo w nim treści, które przeoczyłem. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy