Nowy Jork, rok 1939. Harry Clifton, podający się za Toma Bradshawa, zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo brata. Przed sądem broni go ceniony adwokat Sefton Jelks, który z nie do końca jasnych powodów zaoferował mu bezpłatnie swoje usługi. Chociaż zarzut morderstwa zostaje oddalony, sędzia skazuje Harry'ego aż na sześć lat więzienia za dezercję. Harry mógłby dowieść, że jest niewinny, jedynie poprzez wyjawienie swojej prawdziwej tożsamości - ale przecież przysiągł sobie, że nigdy tego nie zrobi, gdyż musi chronić kobietę, którą kocha. Tymczasem Emma nie wierzy, że Harry zginął na morzu, choć jedynym przemawiającym za tym dowodem jest zapieczętowany list stojący na gzymsie kominka jego matki w Bristolu i zaadresowany jego charakterem pisma. Zdesperowana kobieta pozostawia w Anglii synka i wyrusza w podróż do Nowego Jorku z mocnym postanowieniem, że zrobi wszystko, aby odnaleźć mężczyznę, którego miała poślubić.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-11-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 376
Tytuł oryginału: The Sins of the Father
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Danuta Sękalska-Wojtowicz, Wiesław Mleczko
Powieść niczym Kane i Abel, trzyma czytelnika w szachu od pierwszej do ostatniej strony! Jeffrey Archer zakończył sagę o rodzinie Cliftonów i zabrał...
Jeffrey Archer jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy angielskich. Pierwsza powieść Archera „Co do grosza”, wydana w 1974...
Przeczytane:2017-10-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
"Kiedy rozległo się pierwsze uderzenie zegara zapowiadającego południe, po przeciwnej stronie sali otworzyły się drzwi i ukazał się w nich sędzia Atkins. Wolnym krokiem przeszedł przez salę, wspiął się po schodkach i zasiadł za stołem na podeście. Następnie skinął głową w kierunku prokuratora..."
Wyśmienicie podróżuje się po pierwszym tomie sagi, "Czas pokaże", drugi tom również przyjemnie się pochłania, dobrze odnajdujemy się w nakreślonym sprawnym piórem ciekawym klimacie, sporo dynamicznej akcji, gwałtownych zwrotów. Narracja prowadzi po losach kilku bohaterów, co bardzo urozmaica poznawanie przybliżanej historii. Wątki spójnie połączone, płynnie przechodzi się pomiędzy nimi, zaś rozdziały pozostawione w atrakcyjnym zawieszeniu. Jednak zabrakło głębszego rozwinięcia niektórych aspektów i mniejszej przewidywalność biegu zdarzeń, tak aby powieść bardziej frapująco trzymała w niepewności i napięciu. Pomimo kilku zastrzeżeń niechętnie odrywamy się od książki, szybko wciągamy w nuty sagi i zajmująco przysłuchujemy intrygującym dźwiękom przygody czytelniczej.
Przełom lat trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku, amerykańskie i angielskie ujęcia, wojenne brzmienia, więzienne odwołania, dalekie podróże w poszukiwaniu bliskiej osoby. Walka dobra ze złem, czarne i białe w klasycznej odsłonie, najpierw bohaterów spotykają trudności, przykrości, dramatyczne i nieprzyjemne incydenty, nie poddają się, usilnie walczą o prawo do szczęścia, a później za podszeptem sprzyjającego głosu przeznaczenia i przyjaznych biegów okoliczności udaje im się ostatecznie postawić na swoim, zmienić niekorzystny bieg spraw we właściwy porządek, przywołać sprawiedliwość i odwołać się do należnych przywilejów. Czytelnik niesiony jest emocjami z jednej krańcowości do drugiej, miłość i nienawiść, wybaczenie i zemsta, oddanie i zdrada, akceptacja i odrzucenie, siła i słabości, mądrość i głupota. Mieszanka pozytywnych i negatywnych postaci, wyrazistych i przekonujących, wyzwalających sympatię lub antypatię. Dopracowana obyczajowa otoczka, interesujące ujęcia z ówczesnej mentalności społecznej, prezentacja różnic w poziomie szkolnictwa, ukazanie politycznych uwarunkowań.
bookendorfina.pl