Yves Saint Laurent już na samym początku swojej kariery zrewolucjonizował świat mody, wynosząc krawiectwo do poziomu niesamowitego kunsztu i artystycznego wyrafinowania. Najpierw jako jeden z najmłodszych w historii dyrektorów kreatywnych u sterów Diora, później już pod własnym nazwiskiem Saint Laurent świadomie rezygnował z rozróżnienia między dziełem sztuki a ubraniem - czego najlepszym dowodem jest jego natychmiast rozpoznawalna sukienka z motywem Mondriana. Przekraczanie granic charakteryzowało zresztą nie tylko jego twórczość, ale i burzliwe życie prywatne. Kolejna z modowej serii książka starannie dokumentuje całą złożoność wciąż żywego dziedzictwa YSL i niewątpliwego wkładu w rozwój sztuki, jakiego dokonał ten wiecznie młody i poszukujący projektant.
Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2023-04-24
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN:
Liczba stron: 160
Tytuł oryginału: Little Book of Yves Saint Laurent: The Story of the Iconic Fashion House
Odpowiedzialna za jedne z najbardziej przełomowych trendów w modzie, jakie kiedykolwiek widział świat - jak na przykład mała czarna, żakiet z przędzy pętelkowej...
Schiaparelli. Historia kultowego domu modyto opowieść o twórczości jednej z najbardziej wpływowych i ekscentrycznych kreatorek w dziejach mody. Genialna...
Przeczytane:2023-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2023, 12 książek 2023, 26 książek 2023, 52 książki 2023, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023,
,,Żałuję, że nie wynalazłem dżinsów. Są najbardziej spektakularne, praktyczne i nonszalanckie. Mają skromność, ekspresję, seksapil i prostotę -- wszystko, czego szukam w swoich projektach"
Mówił, że moda przemija, a styl pozostaje. Tego ostatniego nie można z pewnością odmówić jego projektom. Zaczynał jako prawa ręka Christiana Diora, chłonąc wiedzę i szukając własnej możliwości wyrażania siebie poprzez swoje projekty.
Jako dziecko w szkole był szykanowany, poniżany i bity, a jego orientacja seksualna dolewała oliwy do ognia. Przez to stał się osobą zamkniętą w sobie i bardzo wrażliwą. Sytuacja ta sprawiła, iż częściej zamykał się w sobie, stroniąc od otoczenia i uciekając do projektowania, rozwijał swoją pasję.
Zaczął rewolucjonizować modę, zmieniając tradycyjne suknie na smoking. Ubierał kobiety w garnitury i kombinezony, dodając do nich zmysłowe, delikatne tiule, jedwabie i kokardy. Bawił się konwencjami, czerpał ze sztuki, łączył modę damską i męską, demokratyzował dobre krawiectwo, kwestionując tradycyjne podziały i nie zważając na ograniczenia. Szokował, oburzał, inspirował. Każda jego kolekcja była wyzwaniem dla ustalonych norm dobrego smaku, a jednocześnie przyczyniała się do wzmocnienia pozycji kobiety -- wyzwolonej, niezależnej, czerpiącej siłę z własnego przełamującego dotychczasowe schematy, wizerunku.
Pozycja, która Wam prezentuje zawiera w sobie ogromną liczbę informacji dotyczącej tego projektanta, opisując jego życie, te brutalne, gorzkie i dołujące momenty, które kilkukrotnie sprowadziły go na dno. Następnie poznajemy jego wielkie powroty i dalszą próbę podbicia sukcesu jego wcześniejszych kolekcji.
Spora liczba zdjęć, ciekawostki, które nie były nam wcześniej znane czy życiowe potyczki, to wszystko tworzy z tej pozycji idealne kompendium wiedzy, dzięki czemu bardziej zrozumiemy fenomen tej marki.