Wyznania

Odsłaniając kulisy skandalu w prestiżowym liceum, Anita Shreve udowadnia, że nikt nie jest doskonały, a konsekwencje bezmyślnego wybryku bywają nieodwracalne. W elitarnym liceum w Nowej Anglii wybucha skandal z udziałem czworga uczniów. Kompromitujące nagranie dostaje się w ręce dyrektora, a wtedy podnosi się chór głosów, z których każdy głosi swoją prawdę. "Wyznania" to powieść o trudnych wyborach, subtelnej granicy między dobrem i złem. O miłości, lojalności i wierności własnym ideałom oraz kurczowym trzymaniu się ich za wszelką cenę. O winie i przebaczeniu, sile i słabości. I o tym, jak jeden pochopny krok może na zawsze odmienić życie. Kto pierwszy rzuci kamieniem? [Prószyński Media, 2009]

Informacje dodatkowe o Wyznania:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
ISBN: 9788376481944

Kup książkę Wyznania

Wyznania - opinie o książce

Książka z „mocnym” wstępem, podejmująca trudny, ale niezwykle ważny temat eksperymentowania z seksem przez młodzież. Akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w elitarnej szkole z internatem, choć tak naprawdę mogłaby wydarzyć się w wielu innych miejscach. Jeden wieczór, alkohol, małoletnia dziewczyna i trzech już dorosłych chłopców, chwila zapomnienia, bezmyślności i dochodzi do prawdziwej tragedii, która dotyka nie tylko bohaterów incydentu, ale porusza lawinę zdarzeń, których ofiarami są również osoby postronne.

Młodzież ponosi konsekwencje swoich czynów, więzi rodzinne zostają wystawione na bardzo ciężką próbę, z której nie udaje się wyjść zwycięsko, wybucha skandal, a szkoła jako instytucja przestaje być cenioną placówką.

Kto ponosi najwyższą cenę?…

Autorka w bardzo ciekawy sposób poprowadziła tę powieść przedstawiając najpierw sam problem, a następnie dając możliwość komentowania zaistniałych wydarzeń samym zainteresowanym, ich rodzicom, nauczycielom i osobom postronnym. Wprowadzając liczne retrospekcje czytelnik ma możliwość wniknąć głębiej w psychikę bohatera, stosunki rodzinne, wewnętrzne rozterki oraz okoliczności, które bezpośrednio, bądź pośrednio doprowadziły do tych przykrych wydarzeń.

Osobiście drażniła mnie bardzo postać czternastolatki – ofiary napaści – jej wyrachowanie, kłamstwa i obłuda. I wydaje się, że to właśnie ona nie wyniosła z tej sytuacji żadnej nauczki, nie wyciągnęła wniosków na przyszłość.

Powieść została bardzo mocno osadzona w realiach dzisiejszych czasów. Mamy więc typową lekturę napisaną „ku przestrodze”, która jest na tyle ważna, że mogłaby zostać umieszczona w kanonie lektur obowiązkowych. Zmusza do  zastanowienia i przede wszystkim do wyciągnięcia właściwych wniosków z lekkomyślnego i niedojrzałego postępowania.

Serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Światło na śniegu
Anita Shreve0
Okładka ksiązki - Światło na śniegu

Głęboko przejmująca, pełna emocji powieść obyczajowa o zwykłych ludziach i tragedii, po której muszą stanąć na nogi, napisana z wielkim wyczuciem i zrozumieniem...

Ciężar wody
Anita Shreve0
Okładka ksiązki - Ciężar wody

Fotografka Jean James podąża tropem zagadkowej zbrodni sprzed lat. W odkryciu prawdy pomagają jej zapiski kobiety, która uszła owej tragicznej nocy z życiem...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska