reklama

Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym

Czy chcielibyście nauczyć się mówić ,,nie"? Czy czujecie się wyczerpani, przeciążeni zadaniami i zmęczeni przedkładaniem potrzeb innych nad swoje własne? Czy wasze relacje z innymi wydają się jednostronne? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco na którekolwiek z tych pytań, jesteście gotowi na postawienie granic.

Melissa Urban pomogła już milionom ludzi wyrobić sobie zdrowe nawyki w dziedzinie relacji międzyludzkich. Teraz pokazuje, że kluczem do poprawy kondycji psychicznej, zwiększenia pokładów energii, wzrostu efektywności i tworzenia bardziej satysfakcjonujących związków są granice. W znajdujących się tu ponad 130 scenariuszach i wskazówkach dotyczących radzenia sobie z poczuciem winy, odtrąceniem i negatywnymi reakcjami innych, autorka podpowiada, jak postawić granice wobec szefów, partnerów, rodziny, przyjaciół, a nawet samych siebie, dzięki czemu uwolnicie się od złości, gniewu, zmartwień, strachu i frustracji.

Ten praktyczny, inspirujący poradnikwesprze was w ustaleniu hierarchii ważności waszych potrzeb, a także da szansę na pełniejsze, swobodniejsze i szczęśliwsze życie.

,,Melissa Urban napisała podręcznik tworzenia więzi, dbania o spokój i poszerzania horyzontów życiowych. Wnikliwe, osobiste, zabawne i bezpośrednie Wyznaczanie granic powinno być obowiązkową lekturą dla każdego, kto nawiązuje relacje z innymi ludźmi".

Dr Ellen Vora, psychiatra i autorka

bestsellera Pokonaj swoje lęki i odzyskaj spokój

Melissa Urban jest współzałożycielką i szefową programu ,,Whole30" oraz autorytetem w dziedzinie niesienia pomocy ludziom w wyrabianiu w sobie trwałych, zdrowych nawyków. Sześciokrotnie znalazła się na liście autorów bestsellerów ,,New York Timesa". Wielokrotnie gościła w popularnych w USA audycjach telewizyjnych, na przykład Today, Good Morning America, The New York Times, The Wall Street Journal i CNBC. Wraz z mężem, synem i pudlem Henrym mieszka w Salt Lake City w stanie Utah.

Informacje dodatkowe o Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-04-26
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: The Book of Boundaries. Set the limits that will set you free

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym

Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wyznaczanie granic – gwarancja zdrowia psychicznego, objaw silnego charakteru, a może egoizm? Melissa Urban w poradniku „Wyznaczanie granic, Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym” mówi o „uzdrawiającej mocy konfliktu”[1]. Udowadnia, że jasne wyrażanie swoich potrzeb jest niezbędne do utrzymania równowagi psychicznej i zdrowych relacji z otoczeniem, a przy okazji uczy nas, jak robić to grzecznie, acz stanowczo.

Melissa Urban sprawia wrażenie bardzo szczerej osoby. Dzieli się z czytelnikami swoją historią, aby zobrazować, dlaczego stawianie granic jest takie ważne i co jej samej to dało. W swoim wywodzie odnosi się również do historii z życia swoich rozmówców, osób, którym pomogła, więc cześć czytelników pewnie będzie mogła zobaczyć na stronach tej publikacji siebie. Lubię tak skonstruowane poradniki. Konkretne przykłady mówią więcej niż najbardziej merytoryczny wykład.

Zerknijmy w jakich obszarach Melissa Urban chce nam pomóc stawiać granice. Zerkam w spis treści i widzę, że wyróżniono takie tematy jak praca, relacje z matką/teściową, z małżonkiem, byłym partnerem, zachowanie „przy stole” (szczególnie drażliwa kwestia alkoholu), poruszanie tematów niezręcznych, osobistych oraz stawianie granic wobec siebie. Oczywiście rozdziały nazwano bardziej finezyjnie, ale my skupmy się na istocie sprawy.

W ramach poszczególnych zagadnień autorka omawia, jak skutecznie stawiać granice oraz co może nam to utrudniać. Znajdziemy też coś, co jest szczerym złotem, czyli gotowe skrypty. Dla konkretnej sytuacji, np. kiedy słyszymy niestosowny komentarz współpracownika, kiedy małżonek nie wywiązuje się z podziału zadań itp., Melissa Urban przygotowała 3 frazy. Każda z nich ma odpowiednie natężenie w zależności o zaognienia sprawy. Rewelacja, że zostało rozwinięte coś, co jest najbardziej problematyczne. W teorii wiemy, jak mamy wyrażać swoje potrzeby, ale od teorii do praktyki droga daleka. I nawet jeżeli autorka nie opisała sytuacji, która nas nurtuje, czytając kolejne formułki wyczujemy pewien styl wypowiedzi – który świetnie łączy stanowczość z kulturą – a to pomoże nam zbudować własne granice.

Jako motto poradnika „Wyznaczanie granic” zaznaczyłam sobie cytat: „Ludzie wezmą dokładnie tyle, ile będziecie skłonni im dać”[2]. Spójrzcie na to, jak na trening siłowy. Jeżeli źle dobierzemy sobie ciężar może i go udźwigniemy, ale ryzyko kontuzji jest ogromne. A w pierwszej kolejność należy zadbać o siebie. Mając nawet najlepsze intencje, w dłuższej perspektywie, wyczerpani nikomu nie pomożemy. Zgadzam się z Melissą Urban, że jasno wytyczone granice pomagają w budowaniu zdrowych relacji. Jej poradnik bardzo mi się spodobał ze względu na gotowe skrypty. Jest to coś, co pomoże w praktyce nabyć pewności siebie i sformułować własne zasady.

[1] Melissa Urban, „Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym”, przeł. Anna Wajcowicz, wyd. Luna, s. 13.
[2] Tamże, s. 72.

Avatar użytkownika - Patka96x
Patka96x
Przeczytane:2024-01-07,

Przekraczanie granic

Melissa Urban pomogła już milionom ludzi. Głównie w tym, żeby wyrobić sobie zdrowe nawyki w dziedzinie relacji międzyludzkich.
Autorka w tej książce pokazuje, nam jak poprawić swoją kondycję psychiczną, pokład energii, efektywności czy nawet poprawić tworzenie związków, a tym wszystkim są granice.
Książka też opisuję nam jak radzić się z poczucie winy, odtrąceniem. Pokazuję to w ponad 130 scenariuszach i wskazówkach. Możemy też znaleźć, w niej, jak autorka podpowiada nam, jak można postawić pewne granice wobec szefów, partnerów, rodzin, przyjaciół, a nawet samych siebie. Bardzo często w nas jest złość, gniew, zmartwienia, strach i frustracje. Czasem jakoś trzeba sobie pomóc, żeby to wszystko zeszło z człowieka i ta książka w tym pomaga.
Jak się dobrze zastanowimy nad własnym życiem czy postępowaniem, to możemy zaczerpnąć inspiracje z poradnik i on wesprze was w ustaleniu hierarchii ważności waszych potrzeb, a także może da szansę na pełniejsze, swobodniejsze i szczęśliwsze życie. Jak myślicie? 🤔 Jest to możliwe? 🤔

„Melissa Urban napisała podręcznik tworzenia więzi, dbania o spokój i poszerzania horyzontów życiowych. Wnikliwe, osobiste, zabawne i bezpośrednie wyznaczanie granic powinno być obowiązkową lekturą dla każdego, kto nawiązuje relacje z innymi ludźmi”.

Moim zdaniem każdy z nas powinien przeczytać taki poradnik. W każdym z nas ja jakieś źle emocje, z którymi trzeba sobie poradzić.

Polecam Wam ogromnie 😍 😁.

Bardzo dziękuję wydawnictwu za egzemplarz ❤️.

Współpraca reklamowa, barterowa 🙂.

Dla mnie dobry poradnik to taki, z którego będę chciała coś uszczknąć i zaadaptować do swojego życia.

Taki, który pozytywnie mnie nakręci i zmotywuje do zmian, choćby drobnych, niewielkich.

I taki, który jest napisany w jasny, czytelny i przystępny sposób.

Śmiało mogę powiedzieć, że to wszystko znalazłam w książce Melissy Urban "Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym" od wydawnictwa Luna.

Myślę, że większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że warto żyć w zgodzie ze sobą, jasno komunikować się z innymi i że warto stawiać granice nie tylko innym, ale i sobie.

Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe.

Co najbardziej ujęło mnie w tej książce to otwartość i szczerość autorki, to czytelnik po prostu czuje.

"Dziewczyna od granic" dzieli się bardzo osobistymi doświadczeniami i przyznam, że nie miała łatwo, powiem nawet, że trudniej niż większość z nas.

Autorka podaję wiele sytuacji, do których z łatwością można się odnieść.

Stawianie granic to niezbędna umiejętność życiowa, inaczej "świat" może wejść nam na głowę, pozbawiając nas wewnętrznego spokoju i komfortu.

Melissa Urban dotyka codziennych sytuacji i relacji, których jesteśmy częścią.

Mówienie "nie", ustalanie jasnych oczekiwań i informowanie kogoś, że jego zachowanie jest nie do przyjęcia, to tylko niektóre z niewygodnych sytuacji, z którymi spotykamy się codziennie w pracy, w domu, w otoczeniu.

Chcąc być zrozumiałym, często mamy tendencję do nadmiernego tłumaczenia się i wyjaśniania naszych decyzji.

Autorka opowiada jak wyznaczać granice, używając jasnego, życzliwego języka bez zbytniego usprawiedliwiania się, ale jasno określając swoje potrzeby.

Zbyt często inni ludzie żądają bardzo osobistych szczegółów na temat tego, gdzie jesteśmy w naszym życiu. Nie jesteśmy nikomu winni odpowiedzi, zwłaszcza że sami borykamy się z tymi samymi pytaniami.

Wyznaczanie granic pomaga innym, niezależnie czy jest to miejsce pracy, czy rodzina.

Komunikacja jest kluczem do relacji, a granice muszą być komunikowane, bo

granice jednej osoby wzmacniają drugą.

Narzędzia (skrypty), którymi dzieli się autorka są pomocne w modelowaniu sposobu wyznaczania granic i komunikowania ich w jasny, życzliwy sposób.

Książka zostaje na mojej półce, będę do niej wracać👍.

Niby wydaje się nic trudnego w powiedzeniu słowa „nie”, a jednak prawda jest zupełnie inna. Bycie asertywnym, wyznaczenie granic, używanie tego właśnie słowa jest bardzo ważne, a jednocześnie wcale nie takie proste. Jak się tego nauczyć? Jak nie mieć wyrzutów sumienia? Jak zacząć stawiać granice w odpowiednim miejscu? Jak nauczyć się myśleć najpierw o sobie a dopiero później o innych, a jednocześnie nie czuć się przez to źle? Na te i wiele innych pytań będziemy w stanie sobie odpowiedzieć po przeczytaniu książki.

Zdecydowanie jej plusem jest to, że znajdziemy ponad 130 scenariuszy. Są realistyczne, pozwalają dowiedzieć się jak zachować się w różnych sytuacjach. Każdy jest inny, każdy warty poznania. Jest tego naprawdę dużo, co sprawia, że bez problemu znajdziemy taki, który będziemy mogli wykorzystać w życiu realnym.

Nie jest to książka, którą czytamy naraz, a przynajmniej dla mnie. Poradniki wolę czytać „po kawałku”, abym mogła dobrze przemyśleć to, co w nich znajdę. Inaczej moim zdaniem nie ma to sensu.

„Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym” to książka, która pozwala zrozumieć, że stawianie granic nie znaczy, że jest się egoistom, a mówienia słowa „nie” warto się nauczyć. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2023-05-01, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

Okładka jest dosyć kolorowa, dominuje biel, czerń, róż, czerwony i żółty. W dotyku jest matowa z śliskimi elementami. Posiada skrzydełka, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytacie kilka słów o samej autorce, a na drugim przeczytacie kilka polecajek. Stronice są kremowe, czcionka wystarczająca dla oka. Odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane. Literówka się pojawiła, nawet w skrócie LGBT, ale nie było ich zbyt wiele, więc nie przeszkadzało to w czytaniu. Podzielona na rozdziały, w których też tekst został podzielony i dzięki temu jest wszystko jakoś bardziej czytelne i dostępne.

Moje pierwsze spotkanie z autorką, bowiem nie miałam okazji czytać wcześniej napisanego przez nią poradnika. Nie wiedziałam czego się spodziewać, dlatego też nie miałam co do niej żadnych wymagań. I słusznie, gdyż akurat ten poradnik nie przypadł mi do gustu. Mimo ogromnej wiedzy, jaką przekazuje nam pisarka, jakoś mnie nie potrafiła przekonać. Niby to wszystko jest proste, autorka nie używa trudnych, niezrozumiałych słów, a jednak mimo to jakoś nie potrafiłam się w nią wczuć. Mamy wiele schematów do różnych zachowań, jest to po prostu swoista ściąga, która niejednemu z Was się przyda - jestem o tym przekonana. Jeśli tylko będziecie chcieli wyznaczyć te granice w różnych aspektach życia, przyda się Wam.

Ogólnie nie mam problemu z wyrażaniem swojego zdania, umiem powiedzieć nie, jestem człowiekiem asertywnym gdy wymaga tego sytuacja. Nie jestem cichą owieczką, którą beczy tylko w stadzie i to razem stadem. Myślałam, że dzięki temu poradnikowi w kilku sytuacjach poczuje oddech, poczuje wolność, że dostanę tę wskazówkę. Mimo ich wielu, jednak nie potrafiłam się przełamać.
Mamy trzy różne odpowiedzi na sytuacje, w których pozwala nam wybrnąć z niekomfortowych dla nas sytuacji, dzięki czemu będziecie mogli je zastosować słowo w słowo w swoim życiu.

Reasumując uważam, że autorka wykonała kawał dobrej roboty pisząc tak niezwykle wnikliwą i dokładną książkę, która stała się pomocą dla innych, którzy nie umieją, czy też nie radzą sobie ze stawianiem granic, w byciu asertywnym człowiekiem. Szczególnie polecam ją osobom, które są nieśmiałe, przez co nie wyrażają swojego zdania i przez to decydują się na to, co robi większość mimo iż jest to sprzeczne z ich własnymi myślami, przez co ich komfort życia może być na bardzo niskim poziomie. Ja niestety nie wstrzeliłam się w ten poradnik, ale Was zachęcam, żebyście sami na sobie sprawdzili, czy jest on dla Was. :)

Avatar użytkownika - lunkabookstagram
lunkabookstagram
Przeczytane:2023-06-17, Ocena: 4, Przeczytałam,

,,Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym" to książka Melissy Urban wydana przez Wydawnictwo Luna [współpraca].

Granice. Czym są, czym nie są, jakie są, jak je stawiać, jak myśleć o nich w taki sposób, aby było to dla nas komfortowe? Melissa Urban w swojej książce stara nam się przekazać istotną wiedzę, abyśmy nie musieli się już zadręczać. Autorka, wydając książkę ,,Wyznaczanie granic", otwiera przed nami furtkę, która może uwolnić nas od przeciążenia, przemęczenia, wyrzutów sumienia, braku asertywności i przedkładania potrzeb innych ponad swoje własne.

Jeśli chodzi o granice, to przede wszystkim - musimy je ustalić. Co jest dla nas odpowiednie, co balansuje na granicy, a co jest już przekroczeniem naszych własnych granic? To, co dla jednej osoby może być czymś zupełnie normalnym i naturalnym, zawierającym się w sferze komfortu, dla drugiej osoby może być czymś abstrakcyjnym, na co nie odważyłaby się ona nigdy w życiu lub czymś, na co komuś innego by nigdy nie pozwoliła. Każdy z nas ma inne granice, a najważniejsze jest to, żeby być zgodnym z samym sobą, ewentualnie też je przekraczając.

Pamiętajmy też o tym, że nawet ustalone przez nas granice mogą wyglądać różnie w zależności od relacji, nastroju, otoczenia. Nie zawsze to, co sobie zakładamy, musi być sztywną, nieprzekraczalną barierą. Powinniśmy czuć się komfortowo z tym, co robimy, co mówimy i co czujemy. Powinniśmy pozwalać innym na tyle, na ile jest to dla nas czymś ,,w porządku".

Dlaczego jednak stawianie granic jest tak ważne? Autorka uważa, że ,,kluczem do poprawy kondycji psychicznej, zwiększenia pokładów energii, wzrostu efektywności i tworzenia bardziej satysfakcjonujących związków są granice" i zgodnie z tym przekonaniem, stara się pokazać nam, jak można pracować nad sobą, nad granicami i reakcjami otoczenia na naszą budującą się asertywność. Melissa Urban skupia się nie tylko na poszczególnych rodzajach relacji (partner, rodzina, szef, przyjaciele, dalsze otoczenie), ale również na granicach, które możemy postawić sami sobie. Jeśli opanujemy tę sztukę, uwolnimy się od wiecznej frustracji, gniewu, wyrzutów sumienia.

Autorka w przystępny sposób pokazuje nam, jak możemy zadbać, przede wszystkim, o siebie. Jak możemy ,,naprawić" swój punkt widzenia, sposób myślenia, zachowanie. Drobnymi kroczkami możemy ustalić swoją hierarchię potrzeb, zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze i jak chcemy to osiągnąć. Autorka wspiera nas w naszej podróży do swobodniejszego życia, powtarzając, że dbanie o siebie i o swoje potrzeby to nie jest akt egoizmu.

Książka na za zadanie uświadomić nas, jak bardzo ważne są granice, sposób ich ustawiania, wzmacniania i pielęgnowania. Jest to lektura, która daje do myślenia, a za sprawą scenariuszy, zawartych w książce, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przykładowe sytuacje i ,,zmierzyć się" z nimi na zasadzie postawienia pierwszego kroku na Ścieżce Granic.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Luna.

Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-05-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym" autorstwa Melissy Urban to wyjątkowa książka, która zgłębia temat trudności w mówieniu jednego z najważniejszych słów - "nie". Autorka skupia się na tym, jak ważne jest wyznaczanie granic dla własnego zdrowia psychicznego i jak możemy osiągnąć to, by czuć się swobodnie i autentycznie.
Książka podzielona jest na trzy części, więc zawsze można wrócić do interesującego tematu.

Jednym z głównych problemów, które porusza książka, jest trudność w wyrażaniu własnych potrzeb i oczekiwań. Często jesteśmy skłonni ulegać presji społecznej, chcąc zadowolić innych, nawet kosztem naszego własnego dobrostanu. Urban doskonale rozumie tę trudność i pokazuje czytelnikom, jakie korzyści płyną z umiejętności powiedzenia "nie".

Książka oferuje wiele praktycznych wskazówek i scenariuszy, które pomagają czytelnikom nauczyć się, jak wyznaczać granice w różnych sytuacjach. Autorka podkreśla, że nie chodzi o ograniczanie innych, ale raczej o obronę swoich przekonań i potrzeb. Czytelnicy znajdą tu wiele konkretnych przykładów dialogów i wypowiedzi, które mogą być użyteczne w różnych sytuacjach życiowych.

"Wyznaczanie granic" to książka, która inspiruje do refleksji i działania. Jej przystępny język i praktyczne porady sprawiają, że jest to cenna lektura dla każdego, kto chce poprawić swoje zdrowie psychiczne i budować zdrowe relacje z innymi. Melissa Urban udowadnia, że wyznaczanie granic jest nie tylko możliwe, ale również niezwykle ważne dla naszego dobrostanu.

Od czasu do czasu lubię czytać poradniki. Jedne mnie interesują bardziej, a drugie niestety mniej. Najnowsza książka Melissy Urban "Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym?" stoi gdzieś pośrodku. Miejscami było interesująco, ale zdarzały się również i takie momenty, przez które chciałam odstawić ten poradnik na półkę. Jednak nie byłabym sobą, gdybym jej nie przeczytała do końca.
Autorka daje dobre rady, dotyczące stawiania granic w relacjach z rodzicami, dziećmi, partnerami i dziadkami. Nie brakuje również wyznaczania granic w miłości, pracy i w życiu towarzyskim. Swoją drogą Melissa Urban ma ciekawe poglądy.
Autorka w swojej książce "Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym?" podaje dużo informacji o swoim prywatnym życiu, dzięki temu możemy ją lepiej poznać.
Cieszę się, że wyszła ze swojego nawyku. Czy teraz potrafi wyznaczać jasne granice?
Najpierw poznajemy teorię, a potem przechodzimy do praktyki. Autorka podaje przykłady, a potem trzy warianty odpowiedzi (zielona -- jest lekka, żółta -- już bardziej stanowcza i czerwona -- po której każdy człowiek powinien odpuścić, ponieważ ta odpowiedź jest taka, że aż w pięty idzie), które powinniśmy stosować w życiu.
Na początku każdy z nas powinien wiedzieć, czego chce. Później powinniśmy stawiać granice, których nikt nie powinien przekraczać, a gdy ją przekroczy, powinien zostać o tym poinformowany.
Czy wy w swoim życiu czujecie się wolni, czy raczej osaczeni? Czy możecie robić, to co chcecie, czy raczej macie nad sobą kata i to jego życzenia realizujecie?
Żeby czuć się wolnym, trzeba pamiętać o swoich uczuciach i wyznaczyć granice, których nikt nie może przekroczyć.
Warto przyjrzeć się z bliska temu poradnikowi, a złote rady w nim zawarte wziąć sobie do serca.
Zachęcam do przeczytania, o ile lubicie poradniki. Każdy tutaj powinien znaleźć coś dla siebie.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-05-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Stawianie granic w relacjach z innymi ludźmi jest bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Niestety nie wszyscy potrafią to robić. Niektórzy nie potrafią mówić ,,nie'' nawet, gdy powinni. A nawet, jeśli to zrobią mają wyrzuty sumienia.
Melissa Urban pomogła już milionom ludzi wyrobić sobie zdrowy nawyk wytyczania granic w relacjach międzyludzkich. Teraz za pomocą swojego poradnika pragnie wesprzeć tego, kto po niego sięgnie w ustalaniu hierarchii ważności potrzeb, dając szanse na swobodniejsze i szczęśliwsze życie.
Mam problemy ze stawieniem granic w relacjach z innymi ludźmi a mówienie ,,nie'' najczęściej budzi we poczucie winny. Staram się to zmienić, ale złe nawyki trudno wyplenić. Na razie stawiam małe kroczki w tej materii, ale wierzę, że kiedyś nauczę się prawidłowego stawiania granic.
W sukurs osobom takim jak ja przychodzi książka Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym. Niniejsza lektura daje prostą receptę na zmianę swojego życia na lepsze. Pozwala zrozumieć mechanizmy działania psychiki ludzi mających problemy w ustalaniu granic. Uświadamia, że zdrowe relacje możemy nawiązać tylko wtedy, gdy zaczniemy je stawiać prawidłowo. Drobną pomocą w takiej nauce mogą być liczne scenariusze przebiegu przykładowych rozmów, które zostały nam zaprezentowane na kartach tej książki. Oto one mogą stać się lampkami ostrzegawczymi, które zapalą się nam w głowach, kiedy ktoś zechce przekroczyć wytyczone przez nas linie.
Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym pozwoliła mi dostrzec błędy, jakie popełniłam z innymi ludźmi. Wyczuliła na sygnały wysyłane przez innych, które potrzebują naszej zdecydowanej reakcji. Zapewniam, że to nie książka, którą po przeczytaniu odłoży się na półkę i zapomni się o jej istnieniu. Z pewnością będzie wracało się do niej wielokrotnie. Ja mam taki zamiar. Wyznaczanie granic. Jak je stawiać, żeby czuć się wolnym to podręcznik uczący nas szczęśliwego życia.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung