Drugie wspólne wydanie dwóch najważniejszych książek wybitnego dziennikarza, które pokazały, jak w imię pseudomisji niesienia cywilizacji wybijano rdzenną ludność Afryki i Australii. Autor podkreśla przy tym, jak wiele łączyło tamtą rzeź z hekatombą późniejszego Holocaustu.
Zainspirowany Jądrem ciemności Josepha Conrada, autor obnaża kolonialną ideologię pogardy i chciwości oraz ludobójstwa w imię poszerzania przestrzeni życiowej dla cywilizacji zachodniej. Umiejętnie łączy wiele wątków, by wykazać podobieństwa między zbrodniami dokonanymi na różnych kontynentach na przestrzeni stuleci. Jest to prowokacyjna podróż przez mroczną historię tworzenia białych społeczeństw w Afryce i Australii, podróż wciąż aktualna, bowiem dotyka podziału świata na lepszych i gorszych, silniejszych i słabszych, bogatych i biedniejszych, rządzących i podporządkowanych.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Utrota varenda javel, Terra Nullis
,,To nie wiedzy nam brakuje. Oświecone społeczeństwa w swojej większości i niezależnie od epoki posiadały wiedzę na temat popełnianych dawniej i popełnianych obecnie potworności w imię Postępu, Cywilizacji, Socjalizmu, Demokracji i Rynku"
,,Wytępić całe to bydło" to niezwykle ważny reportaż który pokazuje jak od wieków zabijano innych ze względu na odmienny kolor skóry, wyznanie, ziemię czy różnice cywilizacyjne i kulturowe. To podróż od oświecenia po nazizm, który był kontynuacją zagarniania terenów i zabijania "gorszych" ludzi. Holocaust zdaniem autora nie był nową zbrodnią, a jedynie kopią już dobrze znanego dorobku kolonializmu kulturowego. To tytułowe stwierdzenie towarzyszyło ale i kładło się cieniem na historii Europy. Pokazuje również proces, wytłumaczenie ale przeświadczenie, iż warunkiem postępuj jest zagłada. Niszczenie innych kultur, uznawanych przez Europejczyków za mniej rozwinięte. Kolonializm, masakry tubylców w imię naturalnej selekcji, to wstydliwe karty historii. A to wszystko w imię "poszerzania przestrzeni życiowej" oraz eksterminacji ras postrzeganych jako gorsze od białej. W tle tego wszystkiego autor często powołuje się na ,,Jądro Ciemności" Josepha Conrada.
Trzeba przyznać, że pomimo ciężkiego tematu książkę czyta się niespodziewanie lekko, jest wciągająca ale i dobrze napisana. Bardzo ważna lektura po którą warto sięgnąć.
1 listopada 1911 roku nad północnoafrykańską oazą Tagiura porucznik Giulio Cavotti wychylił się z kokpitu swojego prymitywnego samolotu i wypuścił granat...
Są to dwie podróże. Jedna po współczesnej Afryce, druga po mrocznych dziejach kolonializmu. Szlak pierwszej wiedzie z Algieru, przez Saharę, do Czarnej...