Wychowanie przy ekranie

Konkretny i praktyczny przewodnik dla współczesnych rodziców!

Książka, która uczy, jak sprawić, by relacja dziecka z cyfrowym światem była zdrowa i bezpieczna.

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Kiedy dać mu pierwszy smartfon? Czy pozwalać na granie w gry? Jak nauczyć je radzić sobie z hejtem? I jak Internet wpłynie na jego rozwój?

Kieszonkowe ekrany stały się nieodłącznym elementem życia nie tylko naszego, lecz także naszych dzieci. Dla nas telefony komórkowe, smartwatche, tablety i przenośne konsole były nowościami. Uczyliśmy się ich obsługi, stopniowo poznawaliśmy interaktywny świat, powoli zanurzaliśmy się coraz głębiej w sieć. Dla naszych dzieci ekrany są oczywistością, nie znają świata bez nich, a po sieci poruszają się nieporównywalnie zgrabniej niż my. Co nie znaczy, że są w niej zupełnie bezpieczne i że wiedzą, jak dbać o higienę cyfrową.

Kiedy coraz więcej głosów gani dorosłych za to, że nie potrafią wprowadzać dzieci w świat cyfrowy, Magdalena Bigaj w swojej książce mówi: to normalne, że popełniamy błędy. Ważne, aby wyciągać z nich wnioski.

,,Wychowanie przy ekranie" nie tylko dostarcza niezbędnej wiedzy na temat higieny cyfrowej, lecz także dodaje rodzicom otuchy. Autorka nie moralizuje, za to dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami solidną dawką wiedzy niezbędnej każdemu współczesnemu rodzicowi oraz praktycznymi radami popartymi swoim unikatowym doświadczeniem, w którym łączy role edukatorki, badaczki, pracowniczki świata nowych technologii oraz matki.

Informacje dodatkowe o Wychowanie przy ekranie:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-04-26
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-8318-512-5

Tagi: poradnik

Kup książkę Wychowanie przy ekranie

Wychowanie przy ekranie - opinie o książce

Avatar użytkownika - marta_czyta
marta_czyta
Przeczytane:2023-05-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Sięgacie po poradniki ? Ja bardzo rzadko. Nie każdy uważam za godny uwagi czy po prostu potrzebny. Może są w nich cenne rady ale tak na dobrą sprawę, zazwyczaj przejrzymy czy przeczytamy i w nielicznych przypadkach tak naprawdę stosujemy te porady w codziennym życiu.

Jednak gdy widzę książki takie jak ta Magdaleny Bigaj, wspierające rodziców, dające wskazówki w tak kontrowersyjnych kwestiach, nie waham się tylko sprawdzam co zawierają.  A ten poradnik szczególnie mnie zaciekawił. W końcu każde z nas - rodziców - codziennie staje przed dylematem czy pozwalać dziecku na korzystanie z tych ekraników, jak często, w jaki sposób.

Jak przygotować dziecko do życia w sieci ?

Jak dopilnować by korzystało z niej mądrze, by nie wyszło nam to bokiem ?

Tak często teraz słyszymy o uzależnieniu dzieci od gier, internetu. Tak łatwo zaobserwować zły wpływ rozmaitych treści, filmików, które w sieci łatwo znaleźć. Ale przecież sieć ma też zalety, wiele wartościowych informacji można tam znaleźć. Może uczyć poprzez zabawę już maluchy, a czym starsze dziecko, tym szerszy zakres wiedzy może w Internecie odnaleźć.

Jak to zwykle  bywa, książka podzielona jest na rozdziały, a w każdym z nich są konkretne informacje. Zarówno dla rodziców młodszych dzieci jak i starszych. Możemy ocenić czy dane informacje na tę chwilę są już nam potrzebne czy może już dziecko będące pod naszą opieką już nie jest fanem Psiego patrolu i rozdział odnoszący się do maluchów już nas nie interesuje.

A znaliście może pojęcie “higieny cyfrowej”? Mnie ono zaskoczyło, nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego. Jeśli zaciekawiła Was ta definicja, to bądźcie pewni, że książka ma więcej takich w ofercie. Uczy co to jest Cyfrowe Obywatelstwo, patotreści, które nam też z pewnością nie są obce nawet tu na Ig. Porusza kwestie hejtu, trollowania, przygotowuje nas rodziców na pierwszy kontakt naszych dzieci z pornografią w sieci… Przyznam, że sporo różnych wątków, tematów jest tu poruszone i każdy znajdzie wg mnie coś co go zaciekawi. I autorka zaznacza, że ta książka nie ma na celu przekonać nas, że technologia jest zła. Nie o to tu chodzi. Trzeba umieć z niej mądrze korzystać i nauczyć tego dzieci.

Niezaprzeczalnie nasze dzieci coraz wcześniej zaliczają “narodziny w sieci”. Coraz młodsze “bąbelki” biegają ze smartfonem w ręce, siedzą przed telewizorem żeby mama mogła odsapnąć czy zrobić obiad. Jak określić granice tego co jest dla nich dobre, a co już jest przesadą ? Może znajdziecie odpowiedź właśnie tu ?

Sama nadal nie kupiłam dzieciom telefonów, mimo, że większość rówieśników już je posiada. Ograniczam, kontroluję dostęp do sieci i treści z jakich korzystają. Wolę jak dziecko spędza czas z książką niż przed ekranem. Ale nie da się w dzisiejszych czasach tego z życia wyeliminować.

Trudno to kontrolować, bo dziecko nie obejrzy filmiku ze swoim ulubionym Youtoberem w domu to obejrzy w telefonie kolegi / koleżanki. Dzieci imponują sobie nawzajem często czymś co wykracza poza normy i standardy, często właśnie pokazując nieodpowiednie dla nich treści, naśladując zaobserwowane w sieci patologiczne zachowania. Ale to my mamy wpływ na to jak nasze dziecko to odbierze, jak się do tego ustosunkuje. My musimy ich uczyć co jest dobre, a co złe. I ta książka może dać Wam wskazówki jak tego dokonać.

Tak więc uważam, że warto po niego sięgnąć. Sami zdecydujecie, które porady są dla Was pożyteczne, które zastosujecie , wykorzystacie w codziennym wychowaniu Waszych dzieci. A są tu wskazówki, które mogą być na wagę złota.

Dziękuję za egzemplarz do recenzji Grupie Wydawniczej Foksal.

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, i nastolatka, i szkolniaka, ale nawet noworodka. My rodzice, wychowani w świecie bezinternetowym, korzystaliśmy z tego dobra już ukształtowani, zarówno społecznie jak i emocjonalnie. Nasze dzieci nie miały tyle szczęścia.  Nasze dzieci będą rozwijać się w świecie wirtualnym. W świecie wirtualnym będą kształtowały swoje relacje społeczne. To w świecie wirtualnym będą rozwijały swoje zainteresowania.  Warto zdać sobie sprawę z iloma zagrożeniami będą miały do czynienia. Warto wiedzieć, jak jako rodzic się zachować wobec tych wirtualnych zagrożeń.

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2023-06-28, Ocena: 6, Przeczytałem,

"Wychowanie przy ekranie" to niezwykle cenna pozycja dla wszystkich rodziców, którzy stają przed trudnym dylematem dotyczącym korzystania przez dzieci z elektroniki. Autorka, bazując na najnowszych badaniach, pomaga zrozumieć, jak na nasze pociechy wpływają gry komputerowe, internet oraz inne formy cyfrowej rozrywki.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych w książce jest higiena cyfrowa, czyli umiejętność odpowiedzialnego korzystania z technologii. Autorka szczegółowo omawia negatywne skutki nadmiernego uzależnienia dzieci od gier i internetu - ograniczenie wyobraźni, hamowanie rozwoju mowy oraz powstawanie nowych połączeń neuronowych. Przykłada również wagę do negatywnych zjawisk takich jak patotreści, hejt, trolling czy pornografia w sieci, które mogą mieć nieodwracalne konsekwencje dla rozwoju dziecka.

Książka została podzielona na dwie części, skierowane odpowiednio do rodziców młodszych i starszych dzieci.

Podział na grupy wiekowe ułatwia zrozumienie, jak wspierać dzieci wkraczające w świat elektroniki.

Autorka w sposób wyczerpujący i wieloaspektowy analizuje wpływ ekranów na działanie mózgu, zwracając uwagę na wydzielanie dopaminy i ryzyko uzależnienia.

Uświadamia symptomy uzależnienia i udziela praktycznych wskazówek, jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach, troszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo oraz być ostrożnym w publikowaniu zdjęć czy korzystaniu z mediów społecznościowych.

W książce nie ma miejsca na moralizatorstwo, a praktyczne porady są podane w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika. Autorka zdają sobie sprawę, że obecne pokolenie dzieci jest pierwszym, dla którego internet nie jest żadną nowością, dlatego stara się dostarczyć informacje, które będą pomocne w codziennym życiu rodziny.

"Wychowanie przy ekranie" nie tylko uświadamia rodzicom negatywne skutki nadużywania technologii, ale również podkreśla pozytywne aspekty, jakie może przynieść odpowiedzialne korzystanie z internetu. Autorka przytacza badania i publikacje w przystępny sposób, co dodatkowo podkreśla rzetelność prezentowanych informacji.

Żyjemy w czasach gdy Internet, smartfony i inne małoekranowe urządzenia są cały czas z nami. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby nagle ich nie być. Książka zawiera wiele prawd i uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Autorka podkreśla, że nie napisała jej po to by straszyć skutkami używania smartfonu, zwłaszcza przez dzieci, ale by pomóc używanie go w właściwy sposób. Nie ocenia również, ale pomaga zrozumieć problem z jakim musimy dzisiaj zmierzyć się. Książka została napisana w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Język jakim posługuje się autorka jest prosty i zrozumiały. Pani Magdalena Bigaj używa wielu porównań jak na przykład porównanie higieny jamy ustnej do higieny cyfrowej, czy porównanie nas 30 lat temu w łóżeczkach i unoszącego się dymu papierosowego nad nami, a dzisiaj do ręki z telefonem zwisającej nad naszymi dziećmi.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej wyjaśniania jest w jaki sposób Internet i urządzenia ekranowe wpływają na nas i na nasze dzieci. Druga część to opis zagadnień, z którymi zetknęliśmy na różnych etapach życia. Dlatego rozdziały w tej części zostały podzielone na wpływ urządzeń na maluchy, dzieci i nastolatków.

Z książki dowiemy się:

?        Co to jest technostres?

?        Jak na nasz mózg wpływa rozwój technologii?

?        Co to jest higiena cyfrowa i dlaczego warto o niej pamiętać?

?        Jak wprowadzić dzieciom limity spędzania czasu w Internecie?

?        Dlaczego dzielimy się rodzicielstwem w Internecie i czy w ogóle mamy prawo publikować zdjęcia naszych dzieci?

?        Czy smartfon lub komputer mogą przeszkadzać w nauce?

?        Co się dzieje gdy dziecko idzie ze smartfonem do szkoły?

Na te i wiele, wiele więcej pytań znajdziecie odpowiedź w ,,Wychowanie przy ekranie".

Bardzo polecam sięgnąć po tę książkę, która nie osądza, nie krytykuje i nie straszy. Ona uświadamia nam z czym musimy zmierzyć i jak to zrobić dając dzieciom dostęp do Internetu, gier komputerowych i mediów społecznościowych.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski