Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Ocena: 4 (1 głosów)
Inne wydania:

W 1944 roku szesnastoletnia Edith Eger została wywieziona do Auschwitz. Przetrwała, bo doktor Józef Mengele lubił patrzeć na jej taniec. Gdy obóz został w końcu wyzwolony, Edith, u skraju sił, została wyciągnięta ze stosu ciał.

Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami z Holokaustu i jest uznaną na świecie psycholożką. Wśród jej pacjentów znajdują się ofiary przemocy i żołnierze cierpiący na zespół stresu pourazowego. Doktor Eger wyjaśnia, czemu umysł może stać się naszym więzieniem i pokazuje, jak możemy dokonać wyboru wolności.

Wybór zawiera w sobie siłę przekazu Człowieka w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla, jest jednak książką zupełnie wyjątkową. Zmienia podejście do życia. Ciepła, pełna empatii i nieskończenie mądra, stanowi głęboką analizę ludzkiej duszy i jej zdolności do uzdrowienia.

,,Życie doktor Eger odkrywa przed nami naszą zdolność przetrwania nawet najstraszniejszego z koszmarów i pokazuje, jak wykorzystać cierpienie, by nieść pomoc innym. Edith odnalazła wolność i przebaczenie i pokazuje nam, jak sami też możemy tego dokonać".

Desmond Tutu

,,Trudno wyobrazić sobie ważniejszą książkę na czasy, w których żyjemy".

The Bookseller

Informacje dodatkowe o Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2018-09-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380153028
Liczba stron: 392
Tytuł oryginału: THE CHOICE: EMBRACE THE POSSIBLE

więcej

Kup książkę Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć - opinie o książce

Avatar użytkownika - arcytwory
arcytwory
Przeczytane:2018-10-00, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytane przez A.,

W 1944 roku szesnastoletnia Edith Eger wraz z rodziną zostaje wywieziona do Auschwitz. Przeżyła, bo Józef Mengele lubił patrzeć na jej taniec. Po wyzwoleniu obozu zostaje wyciągnięta ze stosu ciał. Dzisiaj jako osiemdziesięcioletnia psycholożka dzieli się swoimi wspomnieniami. 
Książka dzieli się na cztery rozdziały. Na samym początku poznajemy rodzinę Edith. Następnie przybliża nam piekło Holokaustu oraz życie po wojnie. Edith znalazła się w obozie wraz ze swoja starszą siostrą Magdą. Były dla siebie wzajemną motywacją oraz wsparciem do tego, by przeżyć kolejny dzień w obozowym piekle. 
Książka opiera się głównie na próbie odpowiedzi na pytanie: jak żyć? Bo jak można funkcjonować po obozowej traumie, gdzie każda sytuacja może wywołać flashbacki, a odgłos syren zwiastuje niebezpieczeństwo? I właśnie w tym momencie zaczyna się esencja książki.
Bo kto jak nie ofiara Holokaustu może uczyć czytelnika o wybaczaniu? Książka pokazuje, że można wykorzystać cierpienie, by nieść pomoc innym. Edith jako uznana psycholożka pomogła nie tylko sobie, ale również innym. Jej pacjentami najczęściej są żołnierze (cierpiący na stres pourazowy) oraz ofiary przemocy. W „Wyborze” znajdują się również ich opisy, metody pracy, które wykorzystuje kobieta. Doktor Edith Eve Eger stosuje terapię wyboru. Każdy z nas może go dokonać, a właśnie to czyni z nas wolnych ludzi. Z początku bałam się, że książka będzie lekturą trudną i przygnębiającą. Jednak momentami czułam się jakbym siedziała i rozmawiała z panią Eger z kubkiem ulubionej herbaty w dłoni. Książka skłania do refleksji, polecam ją osobom, które lubią spędzać z jedną książką dłuuugi czas. Czytając ją często wspominałam o swojej przyjaciółce, która studiuje psychologię – myślę, że studenci tego kierunku powinni się z nią zaznajomić.
„W nieskończoność mogę obwiniać siebie za dokonanie złego wyboru. Albo mogę zaakceptować, że ważniejszą decyzję od dokonanej wtedy, kiedy miałam 16 lat, byłam głodna i przerażona oraz otaczały nas psy i żołnierze z karabinami, dokonuję teraz - gdy akceptuję, że jestem niedoskonałym człowiekiem”.

Link do opinii

Dzisiaj pragnę zwrócić waszą uwagę na kolejną trudną, a zarazem niezwykle wartościową pozycje, która skupia się na wydarzeniach z czasów || wojny światowej, a mowa o obozie w Auschwitz.

~"WYBÓR. PRZETRWAĆ NIEWYOBRAŻALNE I ŻYĆ" to powieść znanej psycholożki, węgierskiej żydówki, Edith Evy Eger która przeżyła obóz koncentracyjny w Auschwitz i na własnej skórze odczuła jego wpływ na ludzie życie.
~ W 1944 roku młodziutka Edith Eger musi pożegnać się ze swoim życiem, rodziną, miłością, pasją i tak trafia do obozu zagłady. Istnego piekła na ziemi, które już na zawsze odbiło swe piętno w postrzeganiu barbarzyńskiej codzienności.
Każdy z upływających dni to ciągła walka ze strachem, cierpieniem i ogromną tęsknotą za cząstką normalności co nie pozwala przekreślić wiary o rychłe ocalenie.
Kobieta uchodzi z życiem, tylko dzięki swojemu talentowi - tańcu, który bardzo spodobał się Józefowi Mengele.

Po wyzwoleniu obozu Edith, będąca na skraju wyczerpania cudem zostaje wyciągnięta z ogromnego stosu ciał co pozwala jej przeżyć i dzielić swoimi doświadczeniami z Holokaustu.

Kobieta pomimo ogromnej traumy, zmaganiami z samą z sobą, która trwa latami udowadnia, że wszystko jest możliwe.
I tak po długim czasie dzięki samej sobie oraz wielkiej determinacji walki zostaje uznaną na świecie psycholożką.
Pomaga ofiarom przemocy oraz żołnierzom cierpiącym na zespół stresu pourazowego.
Doktor Edit Eva Eger wyjaśnia dlaczego nasz umysł staje się naszym więzieniem i uświadamia nas że to my samymi dokonujemy wyboru wolności.
~"WYBÓR. PRZETRWAĆ NIEWYOBRAŻALNE I ŻYĆ" to kolejne świadectwo historii jak i niewyobrażalnego cierpienia ludzkiego, które jest również przesłaniem o nadziei i szansie dla wszystkich tych którzy próbują uwolnić się od bólu i cierpienia.
~Pełna empatii, bolesna, wyjątkowo trudna, a zarazem, mądra pozycja, która jednak różni się od innych, gdyż zawiera w sobie oczyszczającą siłę przekazu, zmieniając w znacznym stopniu nasze podejście do życia.
To właśnie dzięki tej historii udowadniamy sobie, że całe życie zależy od nas samych.
~ Polecam całym sercem, gdyż dawno nie miałam do czynienia z tak wartościową i pokrzepiająca serce historią.
Gwarantuje wam, że tej książki się nie zapomina.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy