Wybór opowiadań

Ocena: 5.13 (8 głosów)
Tadeusz Borowski należał do tych rzadkich, wyjątkowych pisarzy, dla których życie i pieśń stanowią jedno. To decydowało, że osiągnął tak dużo - płacąc za to cenę najwyższą.

Informacje dodatkowe o Wybór opowiadań:

Wydawnictwo: Sara
Data wydania: 2007-01-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8372970246
Liczba stron: 240

więcej

Kup książkę Wybór opowiadań

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wybór opowiadań - opinie o książce

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2016-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Ciężko wczuć się w rolę Tadka, który jakby wyzuty z emocji żyje w mieście i w obozie. Do wszystkiego podchodzi chłodno. Trudne to do osiągnięcia, ale może dzięki temu łatwiej przejść przez trudne życie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Poruszające historie, wstrząsające opisy i przytłaczająca myśl, że to wszystko zdarzyło się naprawdę. Myślę, że wiele osób ma takie samo zdanie jak ja. I chociaż czasem naprawdę ciężko przejść przez takie opowiadania jak: "Pożegnanie z Marią", "U nas, w Auschwitzu" , "Dzień na Harmenzach" czy "Proszę państwa do gazu" musimy się z nimi mierzyć żeby nigdy nie zapomnieć, co działo się podczas II wojny światowej i jakie okropności wyrządzali sobie nawzajem ludzie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wojna, wojna, wojna... ostatnio czytam sporo książek właśnie o tej tematyce. W szkole - bo współczesność, w domu - bo tak wyszło, że matura się zbliża i przerzuciłam się na "poważną" literaturę. Nie umiem oceniać ludzkich przeżyć, nie potrafię ocenić wspomnień człowieka, skoro sama nie przeżyłam wojny. Dlatego przede wszystkim przy tej ocenie skupiam się na sferze technicznej. Niektóre opowiadania naprawdę napisane są świetnie, wciągają, sprawiają że nie potrafisz się oderwać, mimo grozy wylewającej się z kartek. Nie lubię książek o obozach (nie czytam ich). W gimnazjum nie przeczytałam "Dymy nad Birkenau", ponieważ bałam się, że zniszczy mi psychikę. Tutaj również są opisy śmierci, niedoli, strachu... i są one przerażające, to prawda. Nie ma tutaj wielu uczuć, Borowski pokazał że w codzienności obozowej trzeba się ich wyzbyć, aby przeżyć. Polecam wszystkim o stalowych nerwach. Może nie wszystkich wzruszy i przejdzie bokiem (wielu jest takich, co lubują się w większych okrucieństwach), ale mnie takie historie łapią za serce.
Link do opinii
Książka, którą czytała w liceum. Co prawda miałam do czynienia tylko z niektórymi jego opowiadaniami. Jest to trudna lektura, dająca do myślenia nad losami ludzi w obozach. Ukazuje okropne i nieludzkie traktowanie człowiek, głód i cierpienie. Jednym z pierwszych przeczytanych przeze mnie opowiadań było "U nas, w Auschwitzu". Wstrząsający było obraz ludzi, którzy powrócili do prymitywizmu, dbających tylko o najważniejsze potrzeby: jedzenie, lekarstwa, potrzeby seksualne. Obraz ten potęgował sposób, w jaki próbowano zdobyć to wszystko: kradzieże, zastraszanie. Totalnym zaskoczeniem był dla mnie puff- nigdy nie spodziewałabym się takiego miejsca w obozie. Czytając równie inne opowiadania Borowskiego, jak "Proszę Państwa do gazu" czy "Pożegnanie z Marią", złapałam się na tym, że w myśli dziękuję Bogu za to jakie mam warunki do życia i, że to nie ja doświadczyłam tych wydarzeń. Polecam tą książkę, każdemu, kto kiedykolwiek rozmyślał o ludziach cierpiących podczad II Wojny Światowej. Daje człowiekowi okrutne, lecz prawdziwe obrazy wojny i opupacji.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
Trudno ocenić... Kolejna lektura szkolna dla licealistów opowiadająca o realiach życia w czasie drugiej wojny światowej. Opisane niewyobrażalne cierpienie, ból, rozłąka ludzi kochających się ponad życie ( "Pożegnanie z Marią" ), opis życia za krat, tortur.... Po prostu każdy powinien przeczytać jako lektura obowiązkowa. Tyle. Pamiętajmy o ludziach którzy stracili życie w obozach koncentracyjnych.
Link do opinii

Jak ja kocham Borowskiego za ukazanie surowego świata bez heroizmu i wielkich bohaterów! Szczerze miałam dość już od dawna stawiania w polskiej literaturze Polaków na piedestale wielkiej odwagi. Dzięki autorowi opowiadań poznajemy świat ludzi odartych z resztek człowieczeństwa przez okrutny system. System, w którym wszyscy, bez wyjątku, są winni zbrodni ludobójstwa, nawet przez czystą bierność.

Ogólnie nie jest to lektura dla wszystkich, niektórzy mogą poczuć się zgorszeni znieczulicą głównego bohatera, ale mimo wszystko uważam, że warto się z nią zapoznać (już pomijając to, że oficjalnie trzeba w placówce oświatowej). Chociażby po to, by zobaczyć jak bardzo brutalnym miejcem był obóz koncentracyjny. I to nie tylko z winy nazistów.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wiesia884
wiesia884
Przeczytane:2019-12-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2014-11-17, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2014-02-04, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-10-30, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wybór opowiadań
Tadeusz Borowski0
Okładka ksiązki - Wybór opowiadań

W literaturze polskiej czasu wojny i powojnia, bujnej i różnorodnej, Tadeusz Borowski był postacią wyjątkową. Choć żył zaledwie 29 lat i pozostawił po...

U nas w Auschwitzu
Tadeusz Borowski0
Okładka ksiązki - U nas w Auschwitzu

Autor przedstawia życie codzienne w Auschwitz, nie brak tu cierpienia, okrucieństwa i uprzedmiotowiania....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy