Wszystkie smaki Skandynawii

Ocena: 5 (1 głosów)
Jeden z najgorętszych tytułów kulinarnych 2016!

Claus Meyer to jedno z najgorętszych nazwisk w branży; doskonale kojarzony wśród polskich pasjonatów kulinarnych oraz ludzi zainteresowanych gotowaniem i kulinariami. Mówi się o nim jako o "ojcu chrzestnym kuchni skandynawskiej". Meyer jest współzałożycielem Nomy oraz odpowiada za kultowe Nordic Kitchen Manifesto!

Przepisy w książce zostały podzielone porami roku, całość wzbogacają przepiękne zdjęcia i czytelny layout.

Informacje dodatkowe o Wszystkie smaki Skandynawii:

Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2016-11-23
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 9788328028562
Liczba stron: 256

więcej

Kup książkę Wszystkie smaki Skandynawii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wszystkie smaki Skandynawii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2017-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane,
Jakie są "Wszystkie smaki Skandynawii"?   "Wszystkie smaki Skandynawii" Clausa Meyera to niezwykła książka kucharska zawierająca przepisy na dania nordyckie, oparte na lekkości i sezonowości.

Muszę przyznać, że dotychczas nie wiedziałam nic o kuchni skandynawskiej. Podczas gdy kuchnia włoska, francuska czy śródziemnomorska są znane, kuchnia nordycka pozostaje zagadką. Postanowiłam to zmienić, dlatego sięgnęłam po książkę kucharską Clausa Meyera.

"Wszystkie smaki Skandynawii" Clausa Meyera to niezwykła książka kucharska z przepisami na dania kuchni nordyckiej, opartej na lekkości i sezonowości. Publikacja została podzielona na 4 części, według pór roku - Wiosna, Lato, Jesień, Zima. W każdej z części znalazły się przepisy na: zupy i przystawki, mięsa, ryby, lekkie dania, warzywne dodatki, wypieki i słodkości.

Jak wspomina Carl Meyer we wstępie, jego droga do gotowania była dość kręta: Pochodzę z tej części świata, w której ascetyczni medycy i purytańscy kaznodzieje przez trzysta lat prowadzili krucjatę przeciw zmysłowości i przyjemności jedzenia. Kilka stuleci przyrządzanie smacznych posiłków dla rodziny uważano za grzech. Jeśli człowiek chciał żyć długo i zdrowo, a potem uniknąć piekła, musiał jeść w najwyższym pośpiechu potrawy pozbawione smaku. W owych czasach królowały klopsiki w puszcze, ziemniaki w proszku, barwniki do sosów, kostka rosołowa. W dzieciństwie jego posiłki nie były zbyt zdrowe - siekane tłuste mięso najgorszej jakości i obgotowane mrożone warzywa. Mięso smażone na margarynie, w której potem maczany był chleb. W wieku 15 lat ważył 94 kg.

Jak został kucharzem? Pojechał Francji, która słynie z wykwintnego jedzenia i celebrowania posiłków. Miał pracować jako au pair, ale zachorował i zamiast pracować, przeniósł się do domu francuskiego piekarza. Ten nauczył go fachu i miłości do jedzenia. Dzięki tym doświadczeniom założył własną restaurację Noma, która kultywuje tradycje skandynawskie.

Zainteresował mnie manifest nowej kuchni nordyckiej, zamieszczony na końcu książki. Podpisało go 12 najznamienitszych skandynawskich mistrzów kuchni podczas Sympozjum Nordyckiej Kuchni w 2004 roku. Celem tej kuchni jest podkreślanie czystości, świeżości, prostoty i etyki. Dania powinny podkreślać zmiany pór roku i zostać przygotowane z produktów pochodzących z ziemi i wód Skandynawii. A jednocześnie powinny łączyć najlepsze nordyckie tradycje z wpływami z zagranicy.

W myśl manifestu potrawy Meyera są sezonowe, lekkie i pełnowartościowe. I różnią się od kuchni francuskiej nie tylko używanymi produktami. [i]Moje sosy są mniej skoncentrowane, zawierają mniej tłuszczu, czasem są przyrządzane z innych składników niż bulion. W rezultacie potrawy są lżejsze i bardziej soczyste.[/i] Co prawda, techniki często stosowane w przepisach Meyera to smażenie, pieczenie, duszenie, rumienienie, obgotowywanie i grillowanie, podobnie jak w kuchni francuskiej. Jednak, zasadniczą zmianą jest marynowanie i peklowanie ryb, owoców morza, mięsa i warzyw.

Co ciekawe, w książce są proste, domowe przepisy na świeże dania z lokalnych produktów, dostępnych w danym sezonie. Dla ułatwienia zmieszczono listy produktów uprawianych i hodowlanych w danej porze roku. Kucharz namawia także do zbierania ziół, grzybów i dzikich owoców. Jest to nam Polakom bardzo bliskie doświadczenie. Wszak od pokoleń zbieramy m.in. grzyby, jagody, pokrzywy.

Książka Carla Meyera może stać się źródłem wielu inspiracji kulinarnych. Dzięki niej można odkryć nowe smaki - m.in. marynowana kapusta, z jałowcem, trybulą i gruszkami, szarlotka z orzechami laskowymi i wanilią. Można również poznać przepisy zawierające zaskakujące połączenia składników - m.in. zsiadłe mleko domowej roboty, z truskawkami i miodem, zupa z pokrzyw z ziemniakami i wędzonym twarogiem, zupa grzybowa z kaszą i klopsikami z kurczaka.

Na pewno wypróbuję kilka przepisów, m.in. na kotlety wieprzowe marynowane w bzie czarnym i occie jabłkowym, zawijańce cynamonowe, duńskie pączki z pomarańczą i kardamonem.

Waloru lekturze dodają fotografie przedstawiające dania, które zachęcają do wypróbowania przepisów. Polecam tę książkę miłośnikom książek kucharskich oraz osobom szukającym inspiracji kulinarnych.
Link do opinii
Inne książki autora
Wszytskie smaki Skandynawii
Claus Meyer0
Okładka ksiązki - Wszytskie smaki Skandynawii

Jeden z najgorętszych tytułów kulinarnych 2016! Claus Meyer to jedno z najgorętszych nazwisk w branży; doskonale kojarzony wśród polskich pasjonatów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy