Wszystkie bitwy pod Gruszką

Ocena: 0 (0 głosów)

W tej książce Autor wraca do czasów międzywojennych oraz okresu II wojny światowej, widzianej oczyma rodziny Józefa Ciszka, chłopa z miejscowości Gruszka, ale także żołnierza carskiej żandarmerii, przymusowo wcielonego do carskiego wojska tuż przed wybuchem I wojny światowej. Pięć lat służby w rosyjskiej żandarmerii, którą odbywał w różnych regionach carskiego imperium, Józef dobrowolnie przedłużył sobie o dalsze dwa lata, chcąc zobaczyć, jak powstaje nowe polskie wojsko, w którym nigdy nie dane było mu służyć. Przez tę decyzję został znowu wplątany w wojnę polsko-bolszewicką, i znów w szeregach żandarmerii, w której posiadał ogromne doświadczenie. Po powrocie do domu, jego rodzice organizują wioskowe darcie pierza, by dyskretnie zapoznać syna z wolnymi pannami z okolicy. W czasie imprezy Józef rozpoznaje dawną koleżankę dziecięcych zabaw, tańców i ... pasania krów - Stanisławę. Jest już dorosłą kobietą, a nazywa się tak samo jak Józef, choć nie są spokrewnieni. Rodzice Stanisławy (Jan i Wiktoria) są znachorami i prowadzą wiejską poradnię lekarską. Józef zaczyna spotykać się ze Stasią, w końcu pobierają się. Wracając z wojska, Józef prosił Matkę Boską o żonę i o dzieci, ale tylko o dziewczynki, aby nigdy nie poszły do wojska. W okresie II wojny światowej Józef jest zmuszony polować na dziką zwierzynę, aby zdobyć mięso, bo prawie cały plon z gospodarstwa zabierają przymusowe kontyngenty. Stanisława zajmuje się handlem i rozprowadza tzw. siny kamień, wynalazek jej matki, stanowiący lekarstwo na oczy. Od 1943 roku dom Józefa, leżący na całkowitym uboczu odwiedzają partyzanci różnych ugrupowań, z czasem dom staje się trwałą bazą ludzi z GL i AL. W czasie bitwy pod Gruszką, największej bitwy partyzanckiej w kraju, zabudowania rodziny Józefa płoną po raz drugi. Po spaleniu rodzina znajduje wolny pokój u znajomej w sąsiedniej wsi.

Drugi wątek to losy młodego polskiego chłopca, który zakochał się w córce niemieckiego osadnika z okolic Łopuszna. Ich nieszczęsna, niewczesna i podła w gruncie rzeczy miłość mogła mieć zupełnie inny przebieg w spokojnych czasach. Niestety, w czasie wojny, dawni kochankowie stają po przeciwnych stronach barykady.

 

Władysław Waldemar Maciążek urodził się w 1956 roku w Radoszycach. Wychowywał się w chłopskiej rodzinie w miejscowości Gruszka, w gminie Radoszyce, na ziemi kieleckiej. W pobliskim Jóźwikowie skończył szkołę podstawową, a następnie Technikum Elektroniczne w Zduńskiej Woli. Kilka miesięcy pracował jako elektronik, później przyjęty do kompanii konwojowej w KM MO Kielce. W następnych latach pracował w WUSW Kielce i KWP Kielce, w pionach kryminalnych i wspomagających. W 1997 roku ukończył WSO Szczytno. W 2006 roku odszedł na emeryturę policyjną, dorabiając jeszcze w służbach ochrony i jako redaktor w wydawnictwie biograficznym. Na emeryturze zajął się pisaniem, porządkując młodzieńcze plany literackie i poetyckie. Zbeletryzowana powieść ,,Wszystkie bitwy pod Gruszką" jest debiutem literackim autora.

Informacje dodatkowe o Wszystkie bitwy pod Gruszką:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-05-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788364343681
Liczba stron: 176
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Wszystkie bitwy pod Gruszką

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy