Sześć dramatycznych historii, które w swoim czasie nie schodziły z pierwszych stron gazet we Francji, w Szwajcarii i we Włoszech. Wszystkie wydarzyły się w Alpach, każda odcisnęła swój ślad w świadomości społecznej. Łączy je jedno: tajemnica. Co zachwiało legendą psów-ratowników z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda? Czy wspinający się na szczyt Mont Blanc wiedzą, że stąpają po cmentarzysku, i czy Homi Bhabha - twórca indyjskiej atomistyki - musiał zginąć w katastrofie samolotowej pod szczytem tej góry? Czy można przetrwać noc na wysokości 3500 metrów nad poziomem morza w sari i w pantofelkach? Co skłoniło Henryka Mückenbrunna, jednego z ,,tatrzańskich diabłów", do wyprawy przez Alpy w śnieżną zawieruchę? Czy wola życia może wygrać z administracyjnym bezwładem, ludzką obojętnością i głęboko zakorzenioną tradycją?
By odpowiedzieć na te pytania, Elżbieta Sieradzińska, autorka biografii Wandy Rutkiewicz, odtwarza losy bohaterów historii, które rozegrały się w alpejskim krajobrazie. Ich scenariusz napisały życie i góry. Epilogu być może nie poznamy nigdy.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 472
,,Zagubione na wielkim błękicie oceanu Wyspy Zielonego Przylądka, poprzetykane plamami zaskakująco zielonych dolin i białych, złotych lub czarnych...
Nie robiła nic, by zjednać sobie publiczność, prasę i krytyków, a i tak uwodziła wszystkich. Jej wejściu na scenę towarzyszył szczególny dreszcz emocji...
Przeczytane:2023-05-01, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Uwielbiam czytać książki o górach, co prawda zwykle czytam o polskich himalaistach, jednak nie zmienia to faktu, że jest to moja tematyka. Tym razem sięgnęłam po coś innego i muszę przyznać, że nie żałuję.
,,Wrócimy po was. Historie alpejskie" to reportaż, który przedstawia 6 katastrof, które wydarzyły się w Alpach. Kiedyś na ustach całego świata, teraz zapomniane przez czas.
Jestem pod wrażeniem, pracy, którą wykonała autorka. Naprawdę kawał dobrej roboty. Musiała wiele czasu poświęcić na zbieranie materiałów, do tego pozycja jest świetnie napisana, dzięki czemu czyta się ją naprawdę dobrze. Nie wiem, która z historii zrobiła na mnie największe wrażenie, wszystkie były interesujące.
Styl Elżbiety Sieradzkiej pozwala czytelnikowi być w centrum wydarzeń, które miały miejsce wiele lat temu. Jej język jest barwny, pełen opisów i szczegółów.
Bardzo polecam ten tytuł. Jest ciekawy, zawiera wiele informacji i pomaga wydobyć z zapomnienia wydarzenia, a także ludzi, którzy mieli to szczęście, że przeżyli oraz tych, którzy tego szczęścia nie mieli.