Woń człowieka

Ocena: 0 (0 głosów)

To przejmująca książka, którą trudno zapomnieć nie tylko z powodu opisanych w niej prześladowań, cierpienia i niebezpieczeństw, jakich doświadczył autor podczas wydarzeń w 1944 roku, szczególnie po puczu strzałokrzyżowców, ale także ze względu na ton tej niezwykłej kroniki. Ernő Szép opowiada o tych wszystkich wydarzeniach – przesiedleniu do domu oznaczonego żółtą gwiazdą, ciągłym zagrożeniu życia społeczności żydowskiej, wcieleniu mężczyzn do oddziału pracy przymusowej, upokorzeniach, biciu, egzekucjach, bezsensownych marszach i kopaniu szańców, wreszcie o graniczącym z cudem powrocie do domu – tonem człowieka pogodnego i łagodnego, wręcz bezbronnego w swej dobroci, który w trudnych sytuacjach potrafi się jednak ratować ironią, a nawet humorem, i widząc, jak głęboko upadli jego prześladowcy, po ludzku ich żałuje.

Teresa Worowska

“Podczas pełnych udręki nocy uspokajałem siebie myślą, że przecież może napiszę o tych przeciwnościach, i to w ciekawy sposób. Ale ci, których ślepe cierpienie było jałowe, w czym mogli znaleźć ukojenie i pocieszenie? Jako cywil z całego serca zawsze współczułem tym, którym źle szło z kobietami; zamiast pisać wiersze czy powieści, odbierali sobie życie.

Ja też czasem stałem w transie jak tamci, dręczony grzechami świata. Stałem tak dziesięć czy piętnaście minut, nie wiedząc nawet, że się zatrzymałem. W mojej głowie przetaczała się wojna. Niemal poza myślami. Ech, a przecież mogłem namyśleć się za poprzedniej. Tym razem cierpiałem już jakby bez serca, jakby za pierwszej wojny wypaliło się ono i zwapniało. Od tamtej pory moja świadomość jest w chaosie. Nie rozliczyłem się z owego okresu, wciąż nie zdałem rachunku przed sobą samym, przed ludźmi i przed Bogiem. Jakbym od tego czasu się ukrywał, oszukiwał i kłamał każdym słowem, każdym spojrzeniem, każdym oddechem.

Tak jak za poprzedniej wojny, również i teraz nie mogłem się czasem nadziwić: jak oni śmią robić to, co robią, jak oni śmią? Przecież jestem tu na świecie, widzę wszystko i słyszę. Dlaczego nie wpadali w osłupienie, jak mogą nie płonąć ze wstydu, czemu od razu tego nie przerwali?

Te piekące myśli dręczyły mnie jak obłąkanego.

Wciąż prześladuje mnie też to, że ja jestem wszystkiego przyczyną, że to przeze mnie. To w mojej piersi Stwórca umieścił serce i zesłał mnie wraz z nim pomiędzy ludzi. A ja nie wiem, jak to się stało, że nie pokazałem im swego serca, ani ich własnych serc. Czy ja spałem? Tu w mojej krtani czekało zbawienne, ratujące życie słowo; słowo, które powinno było zaprowadzić na Ziemi szczęście. A ja milczałem.

Nie wiem, na czym skupiłem uwagę. Wypuściłem świat z rąk. Roztrzaskał się”.

Informacje dodatkowe o Woń człowieka:

Wydawnictwo: Austeria
Data wydania: 2024-02-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378666165
Liczba stron: 256

więcej

Kup książkę Woń człowieka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy