Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach

Ocena: 5.71 (7 głosów)
Inne wydania:
Wielokrotnie wznawiany bestseller. Opowieść o historii powstania i działalności pogotowia górskiego w polskich Tatrach, kronika najciekawszych oraz najtrudniejszych akcji ratunkowych przeprowadzanych począwszy od powstania TOPR w 1909 r., refleksje dotyczące gór i ludzi. Książka jest pasjonującą lekturą, ale też przestrogą. Uczy pokory wobec żywiołu, jakim są góry, i głębokiego szacunku dla ratowników górskich.

Obecne wydanie zostało poszerzone i uzupełnione, zarówno w partiach historycznych jak i współczesnych (do sezonu zimowego 2011 włącznie).

Informacje dodatkowe o Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach:

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2012-09-01
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-244-0188-8
Liczba stron: 848

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach - opinie o książce

"Człowiek wchodzący w góry rozpoczyna z nimi grę... od tego momentu jest scenarzystą, aktorem i reżyserem spektaklu pod tytułem: Jestem w górach. Na dobre, a czasem i na ostateczne."

Nie spodziewałam się, że książka aż tak mnie pochłonie, materiału w niej zawartego wystarczyło nie na dzień, czy dwa, ale na tydzień interesującego i wciągającego zaczytania. Opowieść o górach, ich pięknie, majestacie i żywiołowości, miłośnikach pasji zdobywania, entuzjastach duchowych wspinaczek, zawodowym i ochotniczym ratownictwie tatrzańskim, indywidualizmie w służbie zbiorowości, odważnej i szlachetnej stronie ludzkiej osobowości. Można dużo mówić o znaczeniu istnienia sprawnego pogotowia górskiego, ale dopiero przytoczenie prawdziwych wypadków i akcji ratunkowych ukazuje szeroki zakres prac, mnogość osób w nie zaangażowanych, stopień zaangażowania.

Wspomagając się fragmentami utworów literackich, wycinkami medialnych relacji, wspomnieniami ratowników, doświadczeniami autora, patrzymy na ciekawą historię i bogaty zbiór doświadczeń polskiego ratownictwa górskiego od początku istnienia, aż do końca dwa tysiące siedemnastego roku. Dokonujemy przeglądu ratowniczych technik i zmian dokonujących się w ich stylu wraz z postępem w rozwoju instrumentów i narzędzi, przemian cywilizacyjnych, wzrostu zainteresowania Tatrami. Koncentrujemy uwagę na ważniejszych akcjach ratowniczych, oraz ostatnich posługach, znoszeniu ciał tych, o których upomniały się góry. Obrazy różnorodnych dramatów, trudnych momentów, zmieniających się okoliczności, zbiegów okoliczności, splotów racjonalnych i nieracjonalnych zachowań turystów wysokogórskich.

Michał Jagiełło ukazuje, do jakich tragedii może prowadzić brak odpowiedniego przygotowania do zdobywania szlaków i szczytów, nieświadomość niebezpieczeństw, nierozważne postawy, nonszalancja, brawura, ignorancja, niepotrzebne przekraczanie granic. Apel o odpowiednie podejście do zapobiegania wypadkom, okazywanie górom szacunku, wyciąganie wniosków z dramatycznych historii. Mamy prawo do doświadczania siebie w niecodziennych warunkach, ale trzeba podporządkować się warunkom świadomego przeżywania gór, z uwzględnieniem ryzyka i zagrożeń, eliminacji tchórzostwa i bohaterszczyzny, znalezieniu złotego środka, wyważenia racji między ryzykanctwem a przesadną lękliwością, nieustannego dokonywania ocen pogody, możliwości fizycznych i odporności psychicznej, kondycji naszych towarzyszy. Góry potrafią wyzwolić w człowieku lepszą stronę, ale też zabrać najcenniejszą wartość, jaką jest życie.

To również spojrzenie na prawdy wyznawane przez zasłużonych ratowników, etos zawodu, naturę motywacji, ambicje, odpowiedzialność, wspólnotowość, zdolność szybkiego i właściwego reagowania na potrzeby sytuacji, specyfikę akcji poszukiwawczych i udzielających pomocy. Jak sam autor mówi, publikacja jest zbiorem obiektywnych faktów i subiektywnych komentarzy. Wkraczamy w ich świat z wielką uwagą, dociekliwością i przychylnością. Jestem pod wrażeniem mnogości przykładów, rozsądnych interpretacji, wyrazistych przesłań. Pogłębione kompendium wiedzy o wołaniu pomocy w górach i jej udzielaniu przez niezwykłych ludzi. Publikacja zasługuje na nowe edycje, aktualizowane i uzupełniane, a to wydanie jest dziewiątym.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Wyprawa w góry może okazać się niebezpieczna. Czyhają tam na nas liczne zagrożenia: lawiny, utrata orientacji w terenie, nagłe zmiany pogody, poparzenia, zatrzymanie akcji serca, skręcenie kostki u nogi lub ręki, utrudnione oddychanie, udar, apatia, wychłodzenie, atak zwierzęcia... Sporo tego, nieprawdaż? Pomimo tego ludzie ciągle wspinają się od tysięcy lat. Góry przyciągają tych, którzy miłują naturę i mają w sobie ducha przygody. Będąc w górach można poczuć surowe piękno Matki Natury i zrozumieć co jest naprawdę ważne...

Książka "Wołanie w górach" to swego rodzaju kronika. Całość opowiedziana z pasją przez Michała Jagiełłę, doświadczonego taternika i wieloletniego ratownika. Człowieka związanego z górami duszą i ciałem. Poznałam nieco historię TOPR-u i zmiany jakie zaszły w kwestii wyposażenia tego pogotowia na przełomie ostatnich 105 lat. Pozycja to także zbiór akcji ratowniczych. Tych najbardziej niebezpiecznych. Autor wzbogacił fakty swoimi przemyśleniami. O relacji pomiędzy górami a człowiekiem. Ukazał ciemne oblicze natury. Nieokiełznane. Nie wszystkim jeszcze znane. Książka ostrzega alpinistów i turystów. Nawet najbardziej doświadczeni nie mogą być pewni czy powrócą z wyprawy cali i zdrowi. Jedna chwila może zmienić całe życie. Zmiany pogodowe mogą doprowadzić do śmierci.

Ciągła walka z naturą, bez względu na panującą pogodę. Niebywałe zaangażowanie, odwaga, poświęcenie, ciągła gotowość ryzykowania dla ratowania innych. Często w bardzo ekstremalnych warunkach. Stawanie oko w oko ze śmiercią. Tak wygląda codzienność każdego z ochotników pogotowia ratunkowego, którzy niosą pomoc każdej osobie w Tatrach.

Książka zawiera liczne czarno-białe fotografie, które oferują niepowtarzalny wgląd w dramatyzm świata ratownictwa górskiego. Czytałam ją z przerwami. Nawet można rzec, że podczytywałam w trakcie poznawania innych lektur. Wolne tempo lektury nie wynikało bynajmniej z braku zainteresowania opisywanymi w niej historiami. Powiedziałabym, że związane było raczej z tym, że dotyka ona tematów trudnych, momentami bardzo wzruszających. Dodatkowo książka nie należy do lektur krótkich. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że poznawałam ją przez 10 dni. Tak długo. Jeszcze nie spotkałam wcześniej pozycji, która zajęłaby mi tak dużo czasu...

Podsumowując - "Wołanie w górach" to zbiór opowieści o śmierci i przetrwaniu. Dzikość natury, przypomina nam, że człowiek nie jest panem wszystkiego. Gdy to zignorujemy to możemy umrzeć lub zostać poważnie okaleczeni. To książka, którą powinien poznać każdy, kto wybiera się w góry...

Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Góry od wieków fascynowały ludzi, zarówno tych, którzy uwielbiają podziwiać ich piękno, jak i tych śmiałków, którzy odważali się z nimi mierzyć, stawać z nimi twarzą w twarz, zdobywać ich największe szczyty. Jednak góry to także śmiertelne niebezpieczeństwo, które w każdej chwili czyha na wszystkich śmiałków wędrujących po ich szczytach. Na szczęście są ludzie, którzy dla ratowania innych są gotowi narażać nawet własne zdrowie i życie.. i właśnie o tych dzielnych ludziach jest ta książka. "Wołanie w górach" to znakomita opowieść autorstwa Michała Jagiełły o działalności TOPR, od początków jego istnienia w 1909 roku, do czasów współczesnych. Ponadto to opowieść o ludziach, ratownikach górskich, ich sposobie życia, postrzegania gór, związanego z nimi niebezpieczeństwa i wreszcie satysfakcji, jaką daje ten trudny zawód. Najtrudniejsze akcje ratownicze w historii działalności TOPR, przedstawione w niniejszej książce, uzmysławiają Nam wszystkim, jak wielką rolę spełnia TOPR i jak wiele zawdzięcza jego działalności Nasz kraj, a przede wszystkim wszyscy miłośnicy gór. Książka zdecydowanie godna polecenia!
Link do opinii
Avatar użytkownika - mafia
mafia
Przeczytane:2023-12-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16
Przeczytane:2014-08-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Avatar użytkownika - ChatkaPuchatka
ChatkaPuchatka
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2012-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Goryczka, słodyczka, czas Opowieści
Michał Jagiełło0
Okładka ksiązki - Goryczka, słodyczka, czas Opowieści

Michał Jagiełło w swej najnowszej książce próbuje tego, co dziś podobno niemożliwe, a nawet "zakazane" - próbuje mianowicie przedstawić nam Wielką...

Piętno Kaina
Michał Jagiełło0
Okładka ksiązki - Piętno Kaina

Horrory w odcinkach z biblijnymi opowieściami w tle, z duchem pojawiającym się w pociągu, zamku czy w nieczynnej elektrowni, z niezrozumiałym zachowaniem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy